Dončićev trojni dvojček premalo za zmago Dallasa proti okrnjeni Philadelphii

Ljubljana, 03. 03. 2024 07.00 |

Košarkarji Dallas Mavericks so na svojem parketu doživeli sila boleč poraz v boju za končnico. S 120:116 jih je ugnala Philadelphia, ki je bila brez prvega zvezdnika Joela Embiida. Luka Dončić je vpisal nov trojni dvojček (38 točk, 11 skokov in deset podaj). Za goste je 28 točk dosegel Tobias Harris, Tyrese Maxey jih je dodal 24.

Dallas je v obračun krenil naravnost sanjsko. Najprej je Luka Dončić lepo našel Derecka Livelyja II., ki pod košem ni imel nobenih težav. Nato pa so z razdalje zaporedoma zadeli P.J. Washington, Josh Green in še slovenski superzvezdnik za začetni delni izid 11:0, po katerem se je Nick Nurse odzval s prvo minuto odmora.

Odgovor njegovih varovancev je bil bliskovit, saj so v treh minutah zaostanek skoraj izničili, bilo je 13:11. Dončić je nato dvakrat zapored izgubil žogo v napadu, kar je kaznoval Buddy Hield s trojko za prvo vodstvo gostov. Zatem se je razigral Tyrese Maxey, ob odsotnosti Joela Embiida brez dvoma prvi zvezdnik gostov, ki je prvo četrtino sklenil pri 17 točkah. Dallasu ni več steklo v napadu, tako da so 76ersi vodili za 10 (22:32).

V drugi četrtini je Dallas v napadu le ujel ritem, razigral se je tudi Luka Dončić, ki je imel ob polčasu na svojem seznamu 15 točk in po sedem skokov ter asistenc. A žal je bilo v igri domačih še naprej preveč napak, ki so botrovale kar 11 izgubljenim žogam. Na drugi strani je Philadelphia v prvem polčasu izgubila le eno in prav to je bil glavni razlog, da je ob odmoru še vedno vodila (51:56).

Philadelphia je v drugi polčas vstopila zbrano in predvsem čvrsto v obrambi, zaradi česar so imeli domači še naprej velike težave pri organizaciji svojih napadov. Razigran je bil Tobias Harris, ki je poskrbel, da so košarkarji iz mesta bratske ljubezni hitro povedli z dvomestno prednostjo, ki so jo zadržali vse do konca tretje četrtine.

Dallas Mavericks – Philadelphia 76ers
Dallas Mavericks – Philadelphia 76ers FOTO: Sofascore.com

Na začetku zadnjega dela je Philadelphia povedla že za 18 in zdelo se je, da je zmagovalec odločen. A Dallas je v zadnjih minutah – podobno kot na samem začetku – nekako našel prepotrebno energijo. Dončić je zadel nekaj zahtevnih metov, bolj agresiven je bil tudi Kyrie Irving, ki je srečanje končal pri 28 točkah.

A to je bilo premalo oziroma je predvsem prišlo prepozno. Dallas se je povsem ob koncu najbolj približal na štiri točke, vendar napada za morebitno izenačenje ni dočakal. Tudi zavoljo zbranih košarkarjev Philadelphie, ki so zadevali ključne proste mete.

Poraz zasenčil nov zgodovinski dosežek Dončića

Dončiću bo na koncu v slabo tolažbo, da je po Oscarju Robertsonu in Russllu Westbrooku postal šele tretji košarkar v zgodovini, ki je dosegel tri zaporedne trojne dvojčke z vsaj 30 točkami. Velja pa poudariti, da je izgubil kar sedem žog. Pri Dallasu gre omeniti še Derricka Jonesa mlajšega, ki je za 21 točk zadel pet trojk iz prav toliko poskusov. Povsem pa je zatajil Tim Hardaway mlajši, ki je zmogel vsega dve točki, za tri je metal 0/6.

Na drugi strani sta Philadelphio do zmage pripeljala Tobias Harris in Tyrese Maxes z 28 oziroma 24 točkami. Pri 21 je tekmo končal Kelly Oubre mlajši, ki je v zaključku pridno zadeval proste mete. Kyle Lowry je napad gostov vodil s sedmimi podajami, temu pa dodal še osem točk.