Fiba EP U20: Slovenci zlati v Grčiji

Atene, 25. 07. 2021 15.04 |

Slovenska moška reprezentanca do 20 let je na FIBA evropskem prvenstvu v obliki challengerja osvojila turnir in s tem zlato medaljo v Grčiji. Slovenska reprezentanca na turnirju sna petih tekmah sploh ni utrpela poraza. V zadnjem dvoboju so naši mladi košarkarji porazili gostitelje z rezultatom 84:63 in s tem prišli do pete zaporedne zmage. Za najbolj koristnega igralca celotnega turnirja je bil izbran Gregor Glas.

Slovenci so svojo zadnjo tekmo na turnirju začeli nekoliko previdno, zato se jim prva četrtina proti grškemu nasprotniku ni ravno posrečila in Grki so po prvih desetih minutah vodili z 20:13.

Slovenci so tekmovali v skupini C. Najprej so premagali Belgijo z izidom 74:59, nato je v Areni Heraklion padla Ukrajina z izidom 81:61, Izraelce so ugnali z 69:59, pred Grčijo pa še Ruse z izidom 83:57.

Nato pa so naši reprezentanti prestavili v višjo prestavo, predvsem v obrambi, kjer so delovali veliko bolj gibljivo kot v prvi četrtini, s tem pa jim je stekla tudi kombinatorna igra v napadu, po kateri je bila Slovenija prepoznavna skozi celoten turnir. Rezultat je bil takoj viden, saj so igralci Slovenije drugo četrtino dobili kar s 16 točkami prednosti in tako na polčas odšli pri rezultatu 37:28 za Slovenijo. V drugem polčasu so Grki v prvih treh minutah tretje četrtine nekoliko zapretili, a je slovenski stroj potem spet začel mleti z atraktivno igro v napadu in z odličnimi obrambnimi rotacijami. Ob koncu tretje četrtine je prednost Slovenije zrasla na 17 točk in v zadnji četrtini smo bili nato priča kontrolirani igri naše reprezentance, ki je kljub temu prednost na koncu še povečala in se veselila zmage s 84:63, ter s tem 1. mesta na turnirju v Heraklionu.

Gregor Glas
Gregor Glas FOTO: KZS

Tudi na zadnji tekmi prvenstva je našo reprezentanco odlikovala kolektivna igra, danes pa so izstopali Rok Radović s 15 točkami in 10 skoki ter nekaj atraktivnimi potezami, Luka Ščuka z nekaj lepimi zabijanji in blokadami ter Dan Duščak s fenomenalnimi 14 podajami. Najbolj koristen igralec celotnega turnirja pa je postal Gregor Glas, ki je tudi na zadnji tekmi dosegel 12 točk.

Reprezentanca Slovenije U20 na turnirju v Grčiji: Rok Radović, Luka Ščuka, Andrej Stavrov, Bine Prepelič, Gregor Glas, Rok Nemanič, Dan Duščak, Uroš Šikanič, Primož Kmetič, Robert Jurkovič, Jan Copot, Klemen Smrekar.
Glavni trener: Dejan Jakara
Pomočnika: Nejc Kobal in Gašper Papež