Niš jih ni ustavil, Slovenke z zmago nad Turčijo že v Beogradu

Niš, 28. 06. 2019 16.31 |

Marko Gašparin
62

Slovenske košarkarice so v dvorani Čair v Nišu na drugi tekmi skupinskega dela ženskega Eurobasketa premagale Turkinje (62 : 55) kljub odsotnosti visoke Eve Lisec, ki se je poškodovala ob porazu z Madžarkami. Z zmago so Slovenke popravile vtis s prve tekme in bi si z nedeljsko zmago proti Italiji zagotovile boljši izhodiščni položaj (2. mesto v skupini C) pred beograjskim repasažem.

Izjava Maruše Seničar po zmagi Slovenk nad Turčijo

V slovenski reprezentanci je blestela Teja Oblak z 18 točkami, prva organizatorka igre Nika Barič je ob nekoliko skromnejšem metu iz igre (9 točk) dobro razigravala kolegice in vpisala kar 12 podaj. Annamaria Prezelj je dodala 13 točk, Shante Evans pa 10. Slovenke se bodo v nedeljo z Italijankami udarile za prvo mesto v skupini C, a morajo ob tem Madžarke izgubiti. Na vrhu lestvice so po dveh krogih namreč prav Madžarke, ki so danes premagale Italijo z 59 : 51. Že pred tekmo Italije in Madžarske pa je bilo jasno, da so si Slovenke že zagotovile napredovanje v Beograd, kjer bodo odigrale najmanj repasaž.

Slovenke so na kolena spravile šesto reprezentanco sveta.
Slovenke so na kolena spravile šesto reprezentanco sveta. FOTO: FIBA.basketball

"Danes nam je uspela odlična tekma. Imeli smo velike težave s skokom, saj nismo mogli računati na Evo Lisec, naš prvi izbor pod obročem. Toda s takšnim srcem in strastjo lahko premagamo kogar koli," je po veliki zmagi nad šesto reprezentanco sveta razlagal selektor Grgić.

Slovenke se precej bolj renomiranih tekmic niso ustrašile in v tekmo kljub odsotnosti visoke Eve Lisec vstopile pogumno in agresivno. Prav agresivna igra jim je prinesla vodstvo z 9 : 4, nato pa so se začele krizne minute, ko Slovenkam v napadu po številnih osnovnošolskih napakah nikakor ni šlo. Turkinje tega niso znale v celoti izkoristiti, so pa z delnim izidom 8 : 0 povedle 12 : 9. Do konca četrtine so kljub številnim napakam v napadu zavoljo razigrane Annamarie Prezelj uspele izenačiti na 14 : 14.

V drugi četrtini so Slovenke uspele zmanjšati število napak v napadu, z agresivno obrambo pa so povzročale številne preglavice Turkinjam, ki jim nikakor ni stekel met za tri točke. Tako so Slovenke povedle z 28 : 20, a na koncu vendarle dopustile, da so se Turkinje z delnim izidom 9 : 2 približale in na koncu na odmor med polčasoma odšle zgolj s točko zaostanka (29 : 30).

Slab začetek drugega polčasa
Slovenke so drugi polčas začele zelo slabo, Turkinjam pa je za nameček stekel tudi met z razdalje. Tako so prišle do najvišjega vodstva na tekmi s 44 : 37. Ko je že kazalo, da bodo Slovenke težko držale priključek z višjimi Turkinjami, pa so Grgićeva dekleta z delnim izidom 9 : 0 (trojka Zale Friškovec, tri polaganja Teje Oblak in koš Tine Jakovine) povedla s 46 : 44. Do konca četrtine so prednost znova prevzele Turkinje, ki so v zadnjo četrtino vstopile z vodstvom za točko (47 : 46).

Sledila je dramatična zadnja četrtina: po izenačenem začetku so se prve odlepile Slovenke. Po košu Oblakove, ki je imela še dodaten prosti met in ga uspešno realizirala, so Slovenke slabe tri minute do konca povedle s 56 : 51. Prednost so nato Slovenke še povišale, po dveh prostih metih Oblakove, je na semaforju pisalo 59 : 53. Grgićeva četa je na koncu po zaslugi Oblakove in Prezljeve uspešno zadržala prednost in se veselila končne zmage z izidom 62 : 55.