Polom favoritov: Argentina že v četrtfinalu izločila visokoleteče Srbe

Dongvan, 10. 09. 2019 06.00 |

Prvi četrtfinale košarkarskega svetovnega prvenstva ni razočaral, je pa postregel z velikim presenečenjem, saj so argentinski košarkarji, ki so vodili večji del tekme, izločili favorizirano Srbijo (97:87). Ta ni ostala le brez težko pričakovanega spopada z Združenimi državami Amerike, temveč tudi brez odličja.

Vrhunci drugega polčasa tekme Argentina - Srbija

Prva četrtfinalna tekma letošnjega svetovnega prvenstva se ni začela po okusu Srbije, katere selektor Aleksandar Đorđević si je po presenetljivem porazu s Španijo ob zaključku rednega dela tekmovanja od varovancev želel vse prej kot zaspan uvod. A dobil je prav to, Argentinci so na krilih razigranega Facunda Campazza povedli s 5:0 oziroma 7:2. V srbskih vrstah je bil najbolj razpoložen Nikola Jokić, a tudi z njegovimi koši so Južnoameričani po treh minutah prve četrtine, ko je za tri zadel legendarni Luis Scola, pobegnili že na +8. Srbi so se prav zares prebudili šele v zaključku četrtine, ko so prvič tudi povedli (22:21) po zaslugi polaganja Marka Gudurića.

Argentinci so v drugo četrtino vseeno krenili z majhno prednostjo (25:23), nadoknaditi jo je Srbom pomagal tudi žalujoči Vasilije Micić, ki je dobil priložnost za igro kljub smrti mame. Toda prednost Južnoameričanov je po štirih minutah nadaljevanja narasla do sedmih točk, ko se z nekaj hitrimi osebnimi napakami pod košem ni najbolj izkazal sveži Boban Marjanović. Patricio Garino je z nekaj meti za tri točke skupaj z Luco Vildozo "gavče" držal v razmeroma zanesljivi prednosti, tako da je v prvem polčasu neustavljivi Jokić (14 točk in 7 skokov v prvem polčasu) v zadnjem napadu Srbije uspel zgolj znižati na končnih 54:49 za belo-sinje modre.

TEKMA

Srbi brez pravega odgovora
Tudi v nadaljevanju obračuna so Argentinci brez večjih težav ohranjali priigrano prednost iz prvega polčasa. Vsakič, ko bi se srbski košarkarji približali ali celo povedli v nekem trenutku v tretji četrtini, bi imeli Argentinci pripravljen odgovor za nov rezultatski 'pobeg'.

Ključ do argentinske zmage je bila raznovrstna igra v napadu, ki sta ji v vlogi nosilcev poveljevala organizator igre madridskega Reala Facundo Campazzo in zimzeleni center kitajskega prvoligaša Šanghaj Sharks Luis Scola. Slednji se je kljub 39 letom na hrbtu sijajno kosal s četverico nerazpoloženih srbskih centrov (Nikola Jokić, Miroslav Raduljica, Boban Marjanović in Nikola Milutinov), v ključnih trenutkih zadnje četrtine pa sta z natančnim metom z razdalje pomemben delež k veliki zmagi Gaučev prispevala še Patricio Garino (15 točk) in Gabriel Deck (13 točk).

Razpoloženi Bogdan Bogdanović je bil tudi tokrat premalo za uspeh Srbije na SP na Kitajskem. FOTO: Fiba

Končni izid 97:87 dovolj zgovorno priča o katastrofalni obrambi 'Orlov', ki so se tako od morda največjih favoritov za osvojitev naslova svetovnih prvakov prelevili v največje poražence svetovnega prvenstva na Kitajskem. četo Aleksandra Đorđevića zdaj čakajo obračuni za razvrstitev od 5. do 8. mesta, ki bi lahko igrali pomembno vlogo v boju za uvrstitev na olimpijske igre prihodnje leto v Tokiu.

Svetovno prvenstvo v košarki, četrtfinale:

REZULTAT

STATISTIKA

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

14.55

To je bilo zaenkrat vse z moje strani, hvala, da ste tekmo spremljali z nami, na Kanalu A in VOYO pa lahko medtem že spremljate drugo četrtfinalno tekmo, v kateri se merita Španija in Poljska! Lepo vas pozdravljam Jan Krstovski!

40'

Konec tekme!

Srbi so znižali zaostanek, toda vsega je konec, igralci se že objemajo ... In zadnja sirena! Konec tekme in sanj Srbije o odličju s svetovnega prvenstva!

40'

Scola ima po osebni napaki Lučića dva prosta meta ... Oba je izkoristil Scola, medtem ko argentinski navijači v Dongvanu že nekaj časa slavijo. 97:85 vodi Argentina, Scola ob ovacijah celotne dvorane in argentinske klopi odhaja na zaslužen počitek.

40'

Za tri je zdaj zgrešil Campazzo, skok Scolaja in osebna napaka. Poletelo je še nekaj iskric zdaj med nekaterimi igralci, vmešali so se tudi sodniki. Do konca je še 15,7 sekunde, Argentina vodi s 95:85!