Dragić s trojko v zadnji sekundi zagotovil podaljšek, Slovenci za točko porazili Ukrajino

Ljubljana, 25. 02. 2019 06.00 |

T.Š./M.G.
37

Slovenski košarkarji so se od kvalfiikacij za svetovno prvenstvo od navijačev v Stožicah poslovili z zmago. Bila je težko izbojevana, slavili so šele po podaljšku (85:84). Aktualni evropski prvaki se niso uvrstili na SP, so pa z zmago prekinili niz osmih zaporednih porazov. Najboljši pri Sloveniji je bil Edo Murić z dvojnim dvojčkom (16 točk, 10 skokov).

Nora trojka Zorana Dragića za podaljšek na tekmi Slovenija - Ukrajina

Slovenska košarkarska reprezentanca je z domačo tekmo proti Ukrajini zaključila z nastopi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo. Slovenci so ostali brez nastopa na SP, v kvalifikacijah so trikrat zmagali in devetkrat izgubili. Slovenska izbrana vrsta pod vodstvom selektorja Rada Trifunovića je želela prekiniti črno serijo osmih zaporednih porazov na uradnih tekmah. Na zadnji tekmi so v petek izgubili v Ankari proti turški izbrani vrsti. Slovenci so na parket dvorane Stožice stopili v enaki zasedbi kot so igrali proti Turčiji (77:58). Žiga Dimec in Vlatko Čančar uspešno okrevata po poškodbi gležnja, a strokovni štab ni želel tvegati z morebitnim poslabšanjem trenutne situacije. Čančar je tako tekmo spremljal s tribune, Dimec pa je bil v kadru, a ni nastopil, tako kot je na klopi ostal tudi Gregor Glas.

Z Ukrajinci so imeli evropski prvaki neporavnane račune, potem ko so ti visoko slavili na prvi medsebojni tekmi v Zaporožju (82:54). Tudi Ukrajinci niso imeli več možnosti za preboj na svetovno prvenstvo, tako da tekma ni imela tekmovalnega naboja, a je bila kljub vsemu izjemno napeta.

Slovenci so Ukrajincem vrnili za prvi medsebojni poraz.
Slovenci so Ukrajincem vrnili za prvi medsebojni poraz. FOTO: Damjan Žibert

Tekmo so za Slovenijo začeli Zoran Dragić, Edo Murić, Jan Kosi, Matic Rebec in Gregor Hrovat. Prva četrtina je bila izenačena, gosti so prešli v vodstvo na začetku in povedli s 4:0, nato sta se reprezentanci menjali v vodstvu. Končni izid po prvih desetih minuah je bil 20:17 za Ukrajince. Drugo četrtino so poleg Dragića in Murića začeli še Mesiček, Rupnik in Šantelj. Podobno kot prvo, so tudi drugo četrtino dobili Ukrajinci (13:21) in tudi ob polčasu vodili z dvoštevilčno prednostjo (41:30), največ so vodili za 13 točk. V prvem polčasu je Hrovat dosegel devet, Rebec sedem točk, pri Ukrajincih jih je Vjačeslav Kravcov prispeval devet. V skokih so bili boljši gostje (25:20).

V nadaljevanju brez velikih sprememb, Ukrajinci so držali vodstvo, a je dober zaključek tretje četrtine poskrbel, da so se Slovenci malce prbiližali. Tretjo četrtino so dobili z izidom 18:17. V četrti četrtini so se Slovenci prebudili, s pomočjo navijačev so ta del dobili z izidom 28:18, podaljšek pa je s trojko ob koncu rednega dela, v zadnji sekundi, zagotovil Zoran Dragić. Slovenci so z delnim izidom 19:2 iz zaostanka prišli do vodstva po dolgem času (61:60).V razburljivem podaljšku so bili slovenski košarkarji boljši za točko in so zmagali s 85:84. Murić se je izkazal z dvojnim dvojčkom (16 točk, 10 skokov), Jan Špan jih je dodal 15 (met 6/10), Dragić pa 14 in še po šest skokov in pet podaj, igral je največ (40 minut 20 sekund). Pri gostih je bil prvi strelec Vjačeslav Kravcov, prav tako je dosegel dvojnega dvojčka (16 točk, 12 skokov).

"Vesel sem zaradi fantov, ki so dobili potrditev, da lahko zmagajo. Razen na tekmi v Ukrajini so na vseh pokazali podobno energijo in voljo kot danes, toda danes se jim je izšlo, prej pa ne. Znova smo imeli veliko težav s centimetri, vendar fantje so dali vse od sebe in verjemite mi, da so zdaj trikrat bolj utrujeni kot Ukrajinci," je po tekmi dejal selektor Trifunović.

Iz skupine I so se na SP uvrstile reprezentance Španije, Turčije in Črne gore. Črnogorci so se uvrstili na tretje mesto v skupini, čeprav so doma izgubili zadnjo tekmo proti Latviji, a so napredovali zaradi boljše gol razlike.

Kvalifikacije za SP, 6. krog drugega dela:
Slovenija - Ukrajina 85:84 (17:20, 13:21, 18:17, 28:18, 9:8) - po podaljšku
Slovenija: Rebec 10, Rupnik 2, Murić 16, Mešiček 2, Kosi 12, Hrovat 11, Špan 15, Škedelj 3, Dragić 14.
Ukrajina: Kravcov 16, Sanon 7, Bojarkin 8, Bobrov 11, Pustozvonov 13, Lukašov 8, Pavlov 9, Mišula 8, Bližnjuk 4.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

21.01

Trdo prigarana zmaga

Slovenija je ob koncu kvalifikacij izbojevala zmago in prekinila niz osmih zaporednih porazov.

21.00

Konec tekme, zmaga Slovenije za točko

Rebec je zgrešil prosta meta, zadnji ukrajinski met ni bil uspešen, Slovenije je zmagala s 85:84.

45'

Prekršek Ukrajine, prosta meta za Rebca

Do konca 1.9 sekunde, Rebec na črti za prosta meta

45'

Ukrajinci brez koša, žoga Slovencem

Ukrajinci so zapravili zadnji napad, žoga je slovenska, do konca samo še tri sekunde.