'Odpisani' Phoenix ostaja 'strup' za Dončića in druščino, Nowitzki z novim mejnikom

Phoenix, 13. 12. 2018 22.03 |

Dallas je pred domačimi navijači nanizal enajst zmag, a v gosteh ekipi Luka Dončića še ni steklo. Tudi tokrat so bili na gostovanju brezzobi. Teksačani so še drugič zapored izgubili proti skromnemu Phoenixu, ki je zabeležil šele peto zmago v sezoni in prekinil črn niz desetih porazov (99:89). Dončić je dosegel trinajst točk ter imel še šest skokov in pet podaj. Po daljšem času se je na parket vrnil Dirk Nowitzki.

Igor Kokoškov je s Phoenixom zabeležil le pet zmag v tej sezoni. Dve od teh proti Dallasu. FOTO: AP
Ponoči je v ligi NBA na parket vnovič stopil slovenski najstniški zvezdnik Luka Dončić, ki pa je z Dallas Mavericks izgubil v gosteh pri Phoenix Suns z 89:99, katerega trener je nekdanji selektor Slovenije Igor Kokoškov. Dončić je v 31 minutah pod obročema vpisal 13 točk, šest podaj in pet skokov. Dončićeva statistika ni bila impresivna, njegov met iz igre je bil 6:12, met za tri pa 1:5, zgrešil je tudi oba prosta meta, v statistiko je vpisal tudi štiri izgubljene žoge.
Slovenski čudežni deček je na parketu prebil 31 minut, v statistiko pa je tokrat vpisal 13 točk (z metom za dve: 5:7, za tri: 1:5), pet skokov, šest podaj, dve ukradeni in štiri izgubljene žoge.

Phoenix je kontroliral celo tekmo. Gostitelji so prvo četrtino dobili z izidom 25:21 in tudi v drugi se stanje na parketu ni kaj prida spremenilo, po delnem izidu 25:19 je po dvajsetih minutah igre na semaforju kazalo 50:40 za zadnjeuvrščeno moštvo lige NBA. Ljubljančan Dončić je v prvem polčasu dosegel pet točk. Ob polčasu so se gostje v slačilnici očitno bolje pripravili na nadaljevanje in se domačim košarkarjem nekajkrat približali na tri točke. Ključen pri lovu na tekmece je bil prav 19-letni Slovenec, ki je v obrambi prestregel podajo, stekel v protinapad in atraktivno zabil. Sledil je nov padec v igri Teksačanov in ekipa trenerja Kokoškova je pred zadnjim delom igre vodila z 78:67. Morebitni lov na rezultatski zasuk v četrti četrtini je hitro splahnel, gostitelji so tekmece držali na varni prednosti in se pete zmage v sezoni veselili predčasno. Za teličke je bil to po treh zaporednih zmagah prvi poraz in v zahodni konferenci zasedajo sedmo mesto.

Luka Dončić in DeAndre Ayton
Luka Dončić in DeAndre Ayton FOTO: AP
Dallas je doma veliko bolj prepričljiv, saj je dobil dvanajst od petnajstih tekem v sezoni. Vendar na gostovanjih še niso ujeli prave forme, dobili so le dve izmed dvanajstih tekem. Zdaj jih čaka precej težji razpored, devet izmed naslednjih dvanajstih tekem bodo odigrali v gosteh. Tekma v Arizoni je imela tudi nekaj simbolnega pridiha. Na košarkarske parkete se je vrnil sloviti Nemec Dirk Nowitzki, ki je v igro vskočil kot rezervni igralec. Na prvi tekmi v sezoni po poškodbi je igral šest minut in dal dve točki. Štiridesetletnik je tako zaigral v svoji še 21. sezoni po vrsti v vrstah Dallasa. "Lepo je biti nazaj. Očitno me čaka veliko dela. Doslej sem tekel na tekaški stezi, kar ni enako kot igrati v ligi NBA proti skupini 20-letnikov," je bil dobre volje ob vrnitvi 40-letni Nowitzki. S tem nastopom se je vpisal v zgodovino lige NBA kot prvi igralec, ki je preživel največ sezon v enem klubu. Pred tem je bil izenačen s Kobejem Bryantom, ki je dvajset sezon igral v majici Los Angeles Lakers. Pri Phoenixu je blestel T.J. Warren s 30 točkami, ki se je izkazal s predstavo sezone. Zanimiv je bil tudi obračun Dončića in Deandreja Aytona, tretjega in prvega izbora na letošnjem naboru lige NBA. Ayton je dosegel sedem točk, pet skokov, izgubil je štiri žoge, Dončić je bil v statističnem pogledu boljši.

Phoenix Sunsi, ki jih vodi nekdanji slovenski selektor Kokoškov, so štartali najslabše v sezono v zgodovini kluba. Izgubili so zadnjih deset tekem, proti Dallasu pa so prišli komaj do pete zmage sezone, v kateri imajo že kar 24 porazov. Imajo pa odličen medsebojni rezultat s Teksačani, saj so jih še sedmič zapored premagali. Naslednja tekma košarkarje Dallas Mavericks čaka v noči z nedelje na ponedeljek, ko bodo gostili Sacramento Kings.

James Harden
James Harden FOTO: AP

Izjemno predstavo je v Los Angelesu prikazal James Harden, ki je ob zmagi njegovega Houstona proti Lakers s 126:111 prispeval 50 točk, 11 asistenc in 10 skokov. Harden je drugič v sezoni vpisal trojni dvojček in tekmo s 50 točkami. Sedemintridesetič v karieri je dosegel trojni dvojček. Houston je v lanski sezoni blestel, v rednem delu sezone je nanizal 65 zmag, letos jim tako dobro ne gre. Zmagali so šele trinajstič, ob tem imajo 14 porazov. "Iskreno povedano, smo v luknji. Samo poglejte lestvico, smo na 14. mestu. Je kar nekoliko depresivno. A moramo najti način in se rešiti. Borili se bomo. Verjamem in zaupam soigralcem," je po tekmi razlagal Harden. V njegovi senci je ostal LeBron James, ki je tekmo končal pri 29 točkah.

Četrto zaporedno zmago je dosegel San Antonio, ki je s 125:87 porazil Los Angeles Clippers. Orlando je bil s 97:91 boljši od Chicaga.