Slovenci so se na krilih Blažiča maščevali Madžarom za lanski poraz

Kijev, 18. 02. 2021 21.43 |

Marko Gašparin, Aljoša Vekić
13

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Kijevu v kvalifikacijah za Eurobasket 2022 premagala Madžarsko s 84:72 in se ji tako maščevala za nepričakovan lanski poraz. Slovenci, pri katerih je bil najbolj razpoložen Jaka Blažič s 24 točkami, ostajajo na vrhu skupine F. Varovanci Aleksandra Sekulića so Madžarom zadali sploh prvi poraz v kvalifikacijah.

• Utrinki s tekme Slovenija - Madžarska
    07:54
    Utrinki s tekme Slovenija - Madžarska
  • Utrinki predstave Jake Blažiča na tekmi z Madžarsko
    01:10
    Utrinki predstave Jake Blažiča na tekmi z Madžarsko
V slovenski izbrani vrsti se je najbolj izkazal Blažič s 24 točkami, Rupnik jih je dodal 13, Hrovat 12, Murić 11, Dimec pa 10.

Slovenija in Madžarska bi se morali pomeriti že novembra v Ljubljani, kjer pa Madžari nato zaradi številnih okužb z novim koronavirusom niso odigrali nobene od napovedanih dveh tekem. Če za slovenske košarkarje tekma – vsaj na papirju – ni prinašala pravega tekmovalnega naboja, pa to ne velja za Madžare, ki si vozovnice za nastop na EuroBasketu 2022 seveda ob le treh odigranih tekmah še niso priigrali.

Prvi koš na tekmi je resda pripadel Madžarom, a Slovenci so nato na krilih razigranega Luke Rupnika, ki je zadel kar tri trojke zapored, in Jake Blažiča hitro prišli do udobnega vodstva s 15:4. Sanjski začetek Slovenije je sicer gostujočega stratega hitro prisilil v minuto odmora, po kateri so Madžari nato le zaigrali bolje, ter se pred koncem prve četrtine približali na sedem točk zaostanka (12:19). V zaključku prve četrtine so Slovenci nato znova stopili na plin ter se na prvi malce daljši odmor podali z osmimi točkami naskoka (23:15).

Statistika tekme Slovenija - Madžarska
Statistika tekme Slovenija - Madžarska FOTO: Sofascore.com

Madžari so se na začetku druge četrtine nevarno približali (25:22 in 28:24), nato pa je Luka Dimec z dvema košema pod obročem s štirimi zaporednimi točkami Slovenijo znova popeljal v bolj udobno vodstvo (32:24). Dobro formo, ki jo praktično celo sezono kaže že v dresu Cedevite Olimpije, je z dvanajsto točko na tekmi potrdil Jaka Blažič, s trojko je slabe tri minute do konca prvega polčasa Slovenijo povedel v vodstvo s 35:27. Ko je že kazalo, da se bo Slovenija pred koncem polčasa uspela odlepiti, je pičil Marko Filipovity, ki je Madžare dobro minuto pred koncem polčasa približal na vsega tri točke zaostanka (34:37). A odgovoril mu je Jaka Blažič in to kar s trojko. To je bila še 15. točka Blažiča v prvem polčasu. Madžari so nato do konca polčasa še uspeli približati, tako da se je polčas zaključil z izidom 40:36 v korist Slovenije. Poleg Blažiča je bil v prvem polčasu najbolj razpoložen Luka Rupnik, ki je ob stoodstotnem metu za tri točke zbral devet točk.

Na samem začetku tretje četrtine so se Madžari nevarno približali (40:41), a je nato Sloveniji znova uspelo prevzeti vajeti igre v svoje roke, ob vodstvu Sekulićeve čete s 53:45 pa je znova reagiral madžarski selektor Stojan Ivković in vzel minuto odmora. Ko je nato dodaten prosti met zadel Blažič, nato pa dva dodal še Dimec je na semaforju Palače športa v Kijevu pisalo že 56:45 za Slovenijo. Sekulićeva četa je nato povedla celo s 15 točkami prednosti (63:48), a Madžarski v zaključku tretje četrtine vseeno dovolila, da so se ti s serijo 7:0 približali na 55:63. Četrtina se je nato zaključila s polaganjem Hrovata ter trojko Zoltana Perla v zadnji sekundi napada, kar je pomenilo, da je Slovenija odšla na odmor z 'le' sedmimi točkami prednosti (65:58).

Aleksander Sekulić
Aleksander Sekulić FOTO: Fiba

Slovenci se približanja Madžarov niso ustrašili, s trojko Jana Špana, prostima metoma Gregorja Hrovata in trojko debitanta Mihe Lapornika so na začetku zadnje četrtine povedli s 73:60 ter znova ušli na varno dvomestno prednost. Toda nepopustljivi Madžari, kot smo jih spoznali že na prvem obračunu v Sombotelu, se tudi tokrat niso želeli predati, s šestimi zaporednimi točkami so se znova približali na 'le' sedem točk zaostanka (66:73). Štiri minute in pol je krasno Rupnikovo podajo v koš pretvoril Edo Murić, Slovenija je po črnih minutah tako znova lažje zadihala. Ko je Blažič zadel novo trojko (24. točka zanj) in je Slovenija dve tri minute pred koncem povedla z 80:69, je bilo jasno, da ima Sekulićeva četa odlično izhodišče za zaključek tekme. Slovenci so uspešno zadržali prednost vse do konca tekme in se na koncu razveselili zmage s 84:72. S tem so se maščevali Madžarom za poraz izpred leta dni, ko so v Sombotelu slavili naši vzhodni sosedi, in sicer s 77:75.

Kvalifikacije za EP 2022, zaostala tekma 4. kroga (Kijev, Palača športa, ob 20.00):

- skupina F:
Slovenija ‒ Madžarska 84:72 (23:15, 17:21, 25:22, 19:14)
Blažič 24 točk, Rupnik 13, Hrovat 12, Murić 11, Dimec 10; Perl 16, Varadi 15.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

21.41

Za zaključek kvalifikacij še z Ukrajinci

Slovenija bo tokratne kvalifikacije zaključila s tekmo proti gostiteljici tega cikla Ukrajini. Obračun bo na sporedu v soboto ob 15.uri po slovenskem času (neposredni prenos na Kanalu A in Voyo). Hvala vam, ker ste bili z nami in vam kličem na snidenje čez dva dni, ko bomo znova v družbi naših košarkarjev. Lahko noč.

21.40

Neustavljivi Blažič

V slovenskih vrstah je bilo kar nekaj košarkarjev, ki so bili razpoloženi za igro v napadu, še najbolj pa Jaka Blažič, ki se je ustavil pri 24 točkah ob 50-odstotnem metu za tri točke (6/12).

40'

Zaslužena zmaga Slovenije!

Slovenska reprezentanca je po zelo dobri igri prišla do svoje četrte zmage v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo, ki ga bodo prihodnje leto gostile Italija, Češka, Nemčija in Gruzija (84:72).

38'

Delnih 5:0 Slovenije

Najprej je bil s črte prostih metov dvakrat natančen Luka Rupnik, že v naslednjem napadu pa je slovensko prednost na 11 točk z novo trojko povišal izjemni Jaka Blažič (80:69).