Brezhibne Slovenke se iz Helsinkov vračajo z vozovnico za EuroBasket

Helsinki, 17. 11. 2018 19.11 |

STA, J.K.
2

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je z zmago nad Finsko v Helsinkih že potrdila uvrstitev na drugo zaporedno evropsko prvenstvo (88 : 68). Slovenke so v skupini E v petih krogih nanizale ravno toliko zmag in ostajajo na prvem mestu, k tokratnemu uspehu je največ točk (19) prispevala Shante Evans.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2019 zabeležila peto zmago in si tako že krog pred koncem zagotovila udeležbo v Srbiji 2019. Evropsko prvenstvo bo potekalo od 27. junija do 7. julija v Latviji ter Srbiji. Slovenija, ki bo šele drugič po 2017 udeleženka zaključnega turnirja najboljših šestnajstih reprezentanc Evrope, bo igrala v Srbiji. Želja Košarkarske zveze Slovenije je Niš, ena od predtekmovalnih skupin bo še v Zrenjaninu, zaključni boji pa bodo potekali v Beogradu.

Vodstvo Košarkarske zveze Slovenije si želi, da bi košarkarice tekme skupinskega dela EP igrale v Nišu. FOTO: Damjan Žibert
Čeprav smo odigrale katastrofalno slabo tekmo, smo vse zelo srečne, saj smo se drugič zapored uvrstile na evropsko prvenstvo. Breme je bilo težko. Veliko smo grešile, izgubljale žoge, celo pri polaganjih nismo bile natančne, tako da lahko rečem, da smo igrale tam na 20 odstotkih svojih zmožnosti. A glavno je, da smo izpolnile cilj in da bomo naslednje leto znova v družbi najboljših evropskih reprezentanc. Nika Barić, kapetanka Slovenije

Slovenija bo v zadnjem krogu v sredo, 21. novembra, gostovala v Franciji, zmaga ali poraz z manj kot šestimi točkami proti evropskim podprvakinjam in srebrnim z OI 2012 pa ji bi prinesla celo prvo mesto v skupini in s tem mesto nosilke na žrebu skupin 12. decembra v Beogradu. Čeprav so slovenska dekleta nekoliko slabše začela tekmo, tako da je moral selektor Damir Grgić že po nekaj minutah vzeti minuto odmora, je bila razlika v kakovosti tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Slovenija je lani v Celju zmagala s 40 točkami razlike, tudi v Helsinkih pa bi se lahko končalo podobno, če bi Nika Barič, Teja Oblak, Eva Lisec in ostala dekleta ves čas igrala v istem ritmu.

Delni izid 15:2 priskrbel zalogo do konca tekme
Po ogrevalni prvi četrtini so igro na višje obrate prestavile v drugi četrtini. Z delnim izidom 15 : 2 so v 17. minuti prišle do prve dvomestne prednosti (33 : 22), prvi polčas pa so zavoljo nizkega odstotka zadetih metov (37,8 %) zaključile z 41 : 27. Breme ključne zmage jih je oviralo tudi v nadaljevanju, tako da so gostiteljice sredi tretje četrtine celo prišle na 42 : 50, v zadnji četrtini, ko je razlika poskočila na 72 : 53, pa so se igralke, ki so v povprečju stare 23 let (in merijo 179 cm), končno sprostile in zasluženo prišle do visoke zmage.

Najboljše strelke pri Sloveniji so bile Shante Evans z 19 točkami (met 6 : 13, 4 skoki), Zala Friškovec, ki jih je dosegla 17 (trojke 4:5), in Liščeva, ki je imela ob 13 točkah (met 6:8) še devet skokov in tri podaje (indeks 25).