Slovenski večer v NBA: Zdravljica in navdahnjeni Dončić za zmago

Dallas, 10. 02. 2019 16.32 |

Izjemen met Luka Dončića ob zvoku sirene, ki je izsilil podaljšek, je zaznamoval zadnji medsebojni obračun Dallas Mavericksov in Portland Trail Blazersov. Po decembrskem porazu Teksašanov pa je na nedeljski tekmi Dončić s soigralci dočakal maščevanje, saj je njegova precej premešana ekipa presenetila favorizirane tekmece v spet zelo napeti končnici (102 : 101).

Maurice Harkless poskuša ustaviti Dončića na tekmi v Dallasu.
Maurice Harkless poskuša ustaviti Dončića na tekmi v Dallasu. FOTO: AP
Kmalu po začetku druge četrtine so v dvorani American Airlines Center slovenske navijače organizatorji navdušili tudi z igranjem Zdravljice.

Luka Dončić ni čakal dolgo, da je navdušil skupino stotih slovenskih navijačev, ki so se odločili poleg zgodnje nedeljske tekme Dallas Mavericksov s Portland Trail Blazersi v Združene države Amerike odpotovati tudi za prihajajoča dvoboja s Houston Rocketsi in Miami Heati nekdanjega slovenskega reprezentanta Gorana Dragića. Dončić je obračun z Blazersi, ki so v letu 2019 v izjemni formi in so izgubili vsega petkrat, pričakovano začel v prvi postavi in dosegel prvi koš Mavsov z zabijanjem mimo Jusufa Nurkića, kar je dvignilo dvorano na noge.

Dallas je večji del uvodne četrtine vodil in Dončić je metal tudi v zadnjem napadu v 12. minuti tekme, toda zgrešil z metom z razdalje, zato je na semaforju ostalo 25 : 24 za domače. Jake Layman in Seth Curry sta na začetku druge četrtine s košema hitro poskrbela za prvo občutnejšo prednost Portlanda (25 : 30), ki je po slabih štirih minutah v drugi četrtini narasla že na 12 točk (26 : 38) in domači strateg Rick Carlisle se je odzval z minuto odmora. Gostujoča prednost se je začela topiti šele v zaključku polčasa, ko so Tim Hardaway Jr., Maximilian Kleber in Jalen Brunson Mavse približali že na tri točke (40 : 43).

TEKMA

A Portland je spet pobegnil, je pa Dončiću s svojim prepoznavnim "step backom" uspelo vsaj malce znižati izid pred koncem polčasa, ko je po košu Nurkića za končnih 47 : 57 slabo podal in zapravil zadnji napad Dallasa. V statistiko je Ljubljančan do tedaj vpisal deset točk, pet skokov in dve podaji. Tretja četrtina je bila četrtina Portlandovega "all stara" Damiana Lillarda. Košarkar, ki bo svojo ekipo zastopal na prihajajoči tekmi zvezd, je Dallasu nasul kar 21 točk, "deževalo" pa je z vseh položajev in na semaforju je bilo pred zadnjimi 12 minutami 78 : 92.

Če je bila tretja četrtina v znamenju Lillarda, je bila zadnja v znamenju slovenskega zvezdnika Dončića, ki je z osmimi točkami in razigravanjem soigralcev pet minut pred koncem tekme po zadetem metu z razdalje gostujočo klop prisilil v novo minuto odmora (93 : 96). Vrag je odnesel šalo in v igro se je vrnil tudi Lillard, a Hardaway mlajši je z zabijanjem razliko dobre štiri minute in pol pred koncem znižal na vsega točko in z dvema prostima metoma že kmalu izid izenačil prvič po začetku druge četrtine (97 : 97). Dončić je dve minuti in pol pred koncem zadel tudi za vodstvo po izjemnem prodoru (99 : 97).

S košem in še osebno napako, izkoristil je tudi dodaten prosti met, je Dončić močno nagnil tehtnico na stran domačih, ki so pred zadnjimi napadi vodili s 102 : 99. Blazersi so prek C. J. McColluma znižali in Dončić je zapravil zadnji napad svojega moštva, toda Portland v napadu za zmago prek Lillarda ni bil uspešen, Teksašani pa so se veselili sladke zmage. Dončić se je ustavil pri 28 točkah, devetih skokih in šestih podajah, s 24 točkami mu je najbolj sledil sveži obraz pri Mavsih Hardaway Jr. Poleg Lillarda (30 točk) se je zelo izkazal tudi bosansko-hercegovski center Portlanda Nurkić, ki je 18 točkam dodal deset skokov. V neverjetni zadnji četrtini je gostom uspelo zbrati vsega devet točk, Dallas (24) pa jih je od zadnjih skupno 26 na tekmi dosegel kar 21.

Mavericksi so se na Twitterju tik pred tekmo pohvalili, da bo tekmo s Portlandom in naslednji s Houstonom ter Miamijem spremljalo sto slovenskih navijačev:

TEKMA2

Izid rednega dela sezone lige NBA:

Dallas Mavericks ‒ Portland Trail Blazers 102 : 101
(Luka Dončić 28 točk, 9 skokov, 6 podaj, 1 blokada in 3 izgubljene žoge v 38 minutah.)