'Med polčasom sem nekaj pojedel, ker sem bil pod stresom'

Dallas, 06. 04. 2023 07.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Dallas Mavericks so z domačo zmago proti Sacramento Kings rešili sezono, vsaj za zdaj. Dve tekmi pred koncem so izenačeni z Oklahomo, ki se nahaja na zadnjem mestu, ki vodi v play-in turnir. Junak zadnje četrtine Kyrie Irving, ki je po 19 točkah v zadnjih 12 minutah igre tekmo odločil, pa je po obračunu novinarje presenetil s priznanjem, da je po slabem prvem polčasu s pomočjo hrane dvignil svojo samozavest. Tudi Luka Dončić je po tekmi spregovoril o svojih načrtih za večerjo.

Čeprav je Kyrie Irving v zmagi s 123:119 dosegel največ točk, dolgo časa ni kazalo, da bo temu tako. Polčas je zaključil s šestimi točkami, zadnjo četrtino pa je začel z dvanajstimi. Nato pa se je požar v njem končno zanetil. Kar 19 točk v zadnji četrtini je bilo dovolj za 38. zmago sezone in ohranjanje upanja, saj je bilo jasno, da bi poraz že bil usoden. Irving je v svojem slogu v napadu blestel z akcijami, ki jih lahko izvede redko kateri košarkar, in njegov trener se tega dobro zaveda.

"Danes pa je v drugem polčasu nadziral tekmo. On poskrbi, da zahtevni meti delujejo lahko," je o igralcu, ki je v moštvo vstopil februarja, dejal Jason Kidd. V prvem polčasu je znova obramba bila največja težava Dallasa, saj so proti najboljšemu napadalnemu moštvu v ligi v drugi četrtini prejeli kar 44 točk. A sprememba v pristopu košarkarjev Dallasa med polčasom je obrodila sadove. Kingsi so v tretji četrtini dosegli 21 točk, v četrti pa 27.

"Moštvo je ne glede na namigovanja izven slačilnice bilo skupaj in se trudilo. Mi moramo poskrbeti za svoj del in zmagovati, saj nismo smeli upati, da Oklahoma izgubi dve tekmi. Zdaj pa preprosto čakamo in spremljamo. V vsakem primeru moramo opraviti svoje delo v petek (proti Chicago Bulls)," je o položaju svojega moštva po ključni zmagi dejal Kidd, ki je priznal, da si tekme Oklahoma Cityja, ki v predzadnji tekmi sezone igra proti Utahu, ne bo ogledal, "ker se moram pripraviti na Chicago." Ker ima Oklahoma kljub enakemu razmerju zmag in porazov boljšo koš razliko v medsebojnih dvobojih, morajo Mavsi upati, da "OKC" na zadnjih dveh tekmah izgubi vsaj enkrat.

Tudi Luka Dončić bo sledil vzoru svojega trenerja, vendar iz drugih razlogov. "Najbrž bom na večerji, na obisk prihaja veliko Slovencev. Bom pa preveril rezultat," je po tekmi priznal Ljubljančan. Sekretar slovenske košarkarske zveze Rašo Nesterović se trenutno mudi v Ameriki in smiselno je domnevati, da bo eden od udeležencev te večerje.

Oba sta bila polna hvale za novega zvezdnika v mestu. "Izjemno je bilo gledati, saj se je izpostavil, ko smo ga potrebovali najbolj. Kyrie je igralec 'norega' kalibra, tudi njegove akcije so bile neverjetne, še posebno na koncu tekme. Neverjetno je to gledati," je o prvemu strelcu obračuna Irvingu dejal Dončić.

"Že nekaj časa igra z najboljšimi igralci na svetu in razume, kako to storiti. Trenutno igra z enim najboljših na svetu (Dončić). On je drugačen vodja od Luke, ampak videli smo, kakšen vodja je Luka. Nekateri so rekli, da danes ne bo igral, on pa je javno rekel, da bo. To dokazuje, da jima je usojeno, da igrata skupaj. Potrebujeta zgolj čas. Nista robota, saj moraš pri dobrih stvareh biti potrpežljiv," je dodal Kidd.

Ko sin odgovarja za grehe očeta ...

Veliko prahu je pred tekmo dvignila izjava očeta igralca Dallasa Tima Hardawaya mlajšega. Hardaway starejši je v ligi NBA igral od leta 1989 do leta 2003 in v pogovoru na eni od ameriški televizij je podvomil v vodstvene sposobnosti Dončića in Irvinga. "Manjka jim vodja. Luka ni vodja in Kyrie ni vodja. Vodja poskrbi, da tvoje moštvo počne, kar mora, in vodi z vzorom," je dejal oče Hardawaya.

Njegov sin se je na to odločno odzval in sam zahteval pogovor z novinarji, katerim je želel izraziti svoj pogled na izjavo svojega očeta. "Danes zjutraj se nisem zbudil z mislijo, da se bom moral osredotočiti na to temo, ampak gre za mojega očeta. Zelo ga imam rad. V in okoli te lige je že veliko let, ampak s tem, kar je rekel, se tisočodstotno ne strinjam. Velikokrat sem že javno rekel, kako dober vodja je Luka. Tako je že ves moj čas v Dallasu. On to prikazuje na in izven igrišča in brez njega se ne bi znašli v veliko situacijah, v katerih smo se znašli. Toliko, da smo si na jasnem. Tudi Kyrie ni bil nič drugega kot dober vodja od trenutka, ko je prišel sem. Skrbi, da so vsi dobro na in izven igrišča, dopisuje se z vsemi v skupini in vse spodbuja. Rad jih imam in rad imam svoje soigralce. Moj oče je naredil napako. To je bilo njegovo mnenje in ne moje," se je besedam svojega očeta pogumno zoperstavil Hardaway ml.

Tim Hardaway mlajši in Kyrie Irving
Tim Hardaway mlajši in Kyrie Irving FOTO: AP

Za to potezo ga je pohvalil tudi njegov trener. "Timmy je zrel, saj se ni lahko zoperstaviti svojemu očetu. To, da je on to storil, dokazuje njegovo samozavest in zrelost. Vsak ima pravico do svojega mnenja in mislim, da se je Timmy s tem soočil zelo zrelo," je dejal Kidd.

Tudi superjunaki se prehranjujejo

O svoji vlogi v moštvu in odlični predstavi je spregovoril tudi Irving: "Ni več dovolj zgolj verjeti, da lahko zmagaš. V tekme moraš vstopiti nesebično in za zmago storiti vse. Med sezono – tudi jaz to počnem – na trenutke razmišljaš sebično, ampak ostali igralci so s teboj na parketu, in čeprav na trenutke razmišljaš zgolj o sebi, se drugi zanašajo nate in ti moraš ostati miren. Napake na parketu niso konec sveta."

Eden od razlogov za veliko spremembo v njegovi igri v drugem polčasu je bil kar presenetljiv. "O porazu sploh nisem razmišljal. Čeprav sem igral slabo v prvem polčasu, se nisem prepustil slabim občutkom. Še dobro, da sem uspel med polčasom nekaj pojesti," je dejal Irving, ki ni želel razkriti, kaj je pojedel. Očitno je našel pravi recept za zmago.