Luka Dončić z druščino po zaslugi mladih Slovencev odhaja na svetovno prvenstvo

Koper, 14. 11. 2022 18.06 |

Milan Doknić
30

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Kopru odigrala četrto tekmo drugega dela kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu. Tekmeci v skupini J so bili Nemci, ki so si v petek zagotovili nastop na mundialu. Slovenija je med polčasom vodila z 41:34. Kljub visoki prednosti (77:59) štiri minute pred koncem pa je na koncu trepetala za zmago, a mladi Slovenci so ostali mirni in zmagali z 81:75 ter Slovenijo popeljali na svetovno prvenstvo prihodnje leto.

Aleksander Sekulić
Aleksander Sekulić FOTO: Aljoša Kravanja

Žiga Samar, Edo Murić, Miha Lapornik, Jordan Morgan in Blaž Mahkovic so v koprski dvorani Bonifika zaključili misijo SP. Nemci so že na začetku tekme domačinom pokazali, da ne bodo lahek nasprotnik. V uvodu tekme so vodili, a Slovenija je po trojki Mihe Lapornika povedla z 9:6 in z zelo agresivno obrambno igro preko celotnega igrišča Nemcem dala vedeti, da si namerava že danes prigarati vozovnico za svetovno prvenstvo prihodnje leto.

Nadaljevala se je solidna igra Slovencev, ampak velika težava se je pojavila v napadu. 4:47 pred koncem prve četrtine je Miha Lapornik zadel dva prosta meta za prednost 16:10. Sledila je velika serija Nemcev 14:0 in vodstvo 24:16 ob koncu prve četrtine.

Odgovor v drugi in tretji četrtini

Težave v napadu so med odmorom med četrtinama izginile. Serija 10:1 je Slovence popeljala v vodstvo in tri minute pred koncem prvega polčasa so domačini vodili že za pet točk (36:31). V prvem polčasu sta se pri Sloveniji strelsko najbolj izkazala Jordan (12 točk) in Edo Murić (10 točk). Sledil jima je Miha Lapornik z osmimi točkami. Žiga Samar pa je s šestimi podajami odlično vodil igro. Slovenci niso popuščali tudi v tretji četrtini, in štiri minute pred koncem tretjega dela so vodili že s 50:41. V tem delu igre je blestel predvsem Žiga Samar. Tako kot v prvem polčasu sta mu sledila Murić in Morgan.

Slovenija - Nemčija
Slovenija - Nemčija FOTO: Sofascore.com

Veliko vodstvo in trepetanje na koncu

Zadnja četrtina se je začela s prednostjo Slovenije (61:48). Štiri minute pred koncem so domačini vodili že s 77:59, v zadnji minuti pa so trepetali. Minuto in pol pred koncem je David Kramer zadel met za tri točke in izid znižal na 77:71, Nemci so poleteli do delnega izida 12:0. A Slovenci so v tistem trenutku svojo obrambo znova 'vklopili'. Sledila sta dva neuspešna napada Nemcev, 18 sekund pred koncem pa koš Lukasa Meisnerja, ki je izid znižal na 77:73. Dva prosta meta Lapornika za prednost 79:75 in potem še mirna roka Urbana Klavžara so postavili končni izid 81:75.

Do konca kvalifikacij po današnji preizkušnji Sekulićeve varovance čakata še februarska obračuna proti Estoniji v gosteh (24. 2.) in Izraelu (27. 2.) doma.

Svetovno prvenstvo bodo prihodnje leto med 25. avgustom in 10. septembrom gostili Indonezija, Japonska in Filipini.