Evansova vlekla voz, Debeljakova zabila zadnji žebelj v krsto Grkinj

Heraklion, 14. 11. 2020 18.49 |

Marko Gašparin
7

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je na Kreti na izjemno pomembni tekmi premagala grško izbrano vrsto s 77:70. Z zmago so si varovanke Damirja Grgića praktično že (teoretično še ne) zagotovile nastop na evropskem prvenstvu 2021. To je bila še četrta zmaga Slovenk, ki v skupini A ostajajo neporažene. Blestela je Shante Evans (22 točk, 9 skokov, od tega kar 7 v napadu), ključno trojko pa je minuto in pol do konca zadela Lea Debeljak.

Slovenke so tudi drugo tekmo v mehurčku v Heraklionu na Kreti odigrale brez kapetanke Nike Barič in Tine Jakovine zaradi pozitivnih testov na novi koronavirus.

Izbranke selektorja Damirja Grgića so s čvrsto igro v obrambi in zbranostjo v napadu odlično začele obračun z Grkinjami. V uvodni četrtini, ki so jo Slovenke dobile z 28:20, je blestela predvsem Shante Evans, ki se je zaustavila pri 13 točkah. Dobro pa so delo opravile tudi 'rezervistke' v zaključku četrtine, ki so v zadnjih 50 sekundah vodstvo iz 24:20 povišale na 28:20.

A težave so se začele v drugi četrtini, v kateri bi Grkinje skorajda povedle, a zicer polaganje pri zaostanku z 31:32 je ena od grških reprezentantk zgrešila. Slovenke so v drugi četrtini, v kateri je zaradi rahlih težav z osebnimi napakami obsedela Evansova, zmogle vsega 10 točk. Zaradi trdne obrambe so na odmor odšle z rahlo prednostjo (38:36). V prvem polčasu je pešal predvsem met za tri točke (0/8), na drugi strani pa je bil prav to najmočnejše grško orožje (6/17).

Eva Lisec
Eva Lisec FOTO: Fiba

Slovenke so tretjo četrtino slabo začele: grešile so odprte mete, nato je zašepalo še v organizaciji napada. To so Grkinje znale izkoristiti in na samem uvodu prišle do sploh prvega vodstva na tekmi (41:40). Nato pa je sledila morda prelomna točka tekme, ko se je v grški reprezentanci grdo poškodovala Maria Emmanouela Fasoula. Potem ko so jo na nosilih odnesli z igrišča, so Slovenke zagospodarile na igrišču in z dobro igro v napadu tretjo četrtino dobile z rezultatom 26:18, kar je zadoščalo za prednost desetih točk pred vstopom v zadnjo četrtino.

V zadnji četrtini smo spremljali pravcato dramo, kakor se za tako pomembno tekmo, ki odloča o potniku na EP 2021, tudi spodobi. Grkinje so se z dvema trojkama na začetku nevarno približale (60:64), nato pa se Slovenke v zaključku tekme niso znale odlepiti na dvomestno prednost (povedle so z 71:62, a so se Grkinje nato povsem približale na 68:71), za nameček so predčasno na klop zaradi petih osebnih napak morale Shante Evans, Teja Oblak in Aleksandra Krošelj. A Slovenke se niso predale, pogumno so se zoperstavile domačinkam in po trojki Lee Debeljak 1:29 do konca je Damir Grgić lažje zadihal (77:70). To je bil na koncu tudi končni izid tekme na Kreti. Slovenke so vpisale četrto zmago in si praktično že zagotovile mesto na EP 2021.

Kvalifikacije za EP v ženski košarki, 4. krog, skupine A, Heraklion:

Grčija - Slovenija 70:77 (20:28, 16:10, 18:26, 16:13)

Varovanke selektorja Damirja Grgića si bodo morale mesto med najboljšimi šestnajstimi ekipami Evrope zagotoviti februarja na zadnjih dveh tekmah, ki bosta potekali v varovanem okolju tako imenovanega mehurčka v Stožicah. Četrtega februarja se bodo pomerile z Bolgarkami, dva dni kasneje pa z Islandijo, ki je zadnja v skupini brez zmage.

Slovenke so tudi drugo tekmo v mehurčku v Heraklionu na Kreti odigrale brez kapetanke Nike Barič in Tine Jakovina zaradi pozitivnih testov na novi koronavirus.

Koronavirus pasica november

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

21.01

Toliko za nocoj ....

... z lepo zmago se poslavljamo in vam želimo lep ter prijeten sobotni večer.

20.56

Najboljše strelke!

Poglejmo si še najboljše strelke v naši reprezentanci: Junakinja tekme je nedvomno Shante Evans (22 točk, 9 skokov, od tega kar 7 v napadu). Eva Lisec je dodala 12 točk in 8 skokov, Prezljeva, Debeljakova in Krošljeva pa so se zaustavile pri 10 točkah.

40'

KONEC JE!

KONEC JE! Slovenija je premagala Grčijo s 77:70! Veliko slavje varovank Damirja Grgića! Upravičeno, kljub vsem težavam in poškodbam so Slovenke pustile srce na igrišču in slavile še četrtič v teh kvalifikacijah. S tem so si praktično že priborile nastop na EP 2021.

39'

Grkinje grešijo!

Skok je naš, dobra minuta do konca, ostaja 77:70.

39'

TAKO JE! TROOOOOJKA!

Neverjetna trojka Lee Debeljak! Neverjeten lok v samem zaključku napada! 77:70 vodi Slovenija! Lažje se diha, do konca še minuta in 29 sekund. Minuta odmora na zahtevo grškega tabora.