Tudi 40 točk jeznega Dončića ni bilo dovolj in Dallas je daleč od končnice

Charlotte, 26. 03. 2023 19.25 |

Milan Doknić
29

Dallas Mavericksom in Luki Dončiću je drugič zapored stalo moštvo Charlotte Hornets in Ljubljančan je po petkovem domačem porazu (117:109) znova doživel hladen tuš. Prva četrtina se ni zaključila po godu Teksašanov, ki so jo izgubili 16:30. Po tem, ko se je Dončić vendarle zbudil je njegovo moštvo na odmor med polčasoma odšel z zaostankom 48:55. Končnica tekme je bila bolj napeta, kljub temu je Charlotte na koncu zmagal 110:104. Tudi 40 točk, 12 skokov in 8 podaj Dončića ni moglo preprečiti 39. poraza Dallasa in možnosti za uvrstitev v končnico so vse manjše.

Luka Dončić ni srečen. To je bilo na parketu v minulih mesecih iz tekme v tekmo vse bolj jasno, a poraz Dallasa proti Charlotte Hornets na zadnji tekmi je očitno bil kaplja čez rob. Slovenski zvezdnik o svojem zasebnem življenju v javnosti ne govori veliko, pravzaprav o tem delu njegovega življenja ne vemo skoraj nič. Po tretjem zaporednem porazu bi Ljubljančan po navadi razloge za slabo igro svojega moštva iskal najprej pred lastnim pragom, a izpoved o osebnih težavah, ki vse bolj vplivajo na njegovo počutje v dvoranah lige NBA, je presenetila vse, ki so jo videli, slišali ali prebrali. Sodniki lige NBA so že od začetka njegove kariere v Ameriki redna stranka njegovih jeznih izbruhov, v letošnji sezoni pa je njegov odnos z njimi dosegel novo dno.

Gordon Hayward in Luka Dončić
Gordon Hayward in Luka Dončić FOTO: AP

"Ne uživam na parketu," je dejal Dončić in potrdil, da razlogi za nesrečo na parketu tičijo izven košarkarskih dvoran. Pritisk je vse večji in Dallasu resno grozi, da se prvič po Dončićevi 'rookie' sezoni ne bo uvrstil v končnico. Posledično košarkar Dallasa ne more pričakovati veliko razumevanja in simpatije za svoje težave.

Poleg njega od februarja v dresu Dallasa igra tudi Kyrie Irving in zlobni jeziki bi njegov prihod lahko povezali z občutki Dončića. Zgodovina Irvingove NBA kariere je prepolna nezadovoljnih nekdanjih soigralcev in propadlih projektov, vendarle pa v tako kratkem času zagotovo tudi on ne bi mogel 'doseči toliko'. Potencialen neuspeh že v prvi sezoni bi na Irvinga lahko ključno vplival, saj bo po tej sezoni njegova pogodba potekla, število potencialnih snubcev pa ne bo majhno.

Obupen začetek

Dončić je tekmo začel klavrno, saj je zgrešil prvih šest metov iz igre. Prvih pet točk je dosegel za črto prostih metov. Tudi njegovi soigralci so sledili njegovemu počutju, saj nihče v moštvu Dallasa na začetku tekme ni zares pretil obrambi nasprotnikov, ki so v tekmo vstopili s četrtim najslabšim izkupičkom zmag v letošnji sezoni. Štiri minute pred koncem prvega polčasa je Charlotte vodil že za 19 točk (48:29). Nato pa se je zbudil zmaj iz Ljubljane. Serija treh trojk Dončića je Dallas približala na šest točk zaostanka (45:51), na polčas pa je ob metu 6/13 odšel z 21 točkami na svojem računu, Dallas pa je v druge polčasu moral nadoknaditi zaostanek sedmih točk.

V drugi polčas je vstopil popolnoma drugačen Luka Dončić. Svojo raven igre v obrambi je drastično dvignil, v napadu pa je nadaljeval serijo iz zaključka druge četrtine. Agresivna igra je Dončića verjetno stala tudi nastopa na naslednji tekmi proti Indiani, saj je prejel 16. tehnično napako, ki avtomatično sproži eno tekmo prepovedi igranja. V tem obdobju je izstopala bolj hladna igra Irvinga, ki je do konca tretje četrtine zadel zgolj dva meta iz igre od desetih. A v zadnji četrtini se je končno zbudil tudi on in s polaganjem in prvo trojko na tekmi Dallas popeljal do zgolj točke zaostanka. Luka je nadaljeval z dobro igro v drugem polčasu in v zadnjih pet minut sta moštvi vstopili z manj kot petimi točkami razlike. Končnica je bila sila napeta, saj so domači odgovorili vsakemu uspešnemu napadu Dallasa.

S šestimi zaporednimi točkami so Hornetsi v zadnji dve minuti vstopili s prav toliko točkami prednosti. Dončić je to prednost s trojko minuto in 18 sekund pred koncem prepolovil. A atraktivno "Alley-Oop" zabijanje nekdanjega košarkarja Dallasa Dennisa Smitha ml. je prednost Charlotta minuto pred koncem zvišala na pet točk. Sledila je trojka Maxija Kleberja. A dve točki zaostanka sta hitro skočili na štiri po polaganju Marka Williamsa. Sledil je neuspešen met Diončića za tri točke 25 sekund pred koncem in tekme je praktično bilo že konec, prav mogoče pa se je z novim bolečim porazom že sedem tekem pred koncem zaključila tudi sezona Luke Dončića in Dallas Mavericksov.