Košarka

Oklahoma prvič v zgodovini franšize osvojila naslov prvaka lige NBA

Oklahoma City, 23. 06. 2025 04.40 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po zelo dolgi in izčrpavajoči sezoni v najmočnejši košarkarski ligi na svetu smo dobili še sedmega različnega prvaka v zadnjih sedmih letih. To je po odločilni sedmi tekmi, kar je prvič po letu 2016, postalo moštvo Oklahoma City Thunder, ki je s 103:91 nadigrala zasedbo Indiana Pacers. Ta je nudila izjemen odpor favoritu finalne serije, a je na koncu vendarle morala priznati premoč Shaiu Gilgeousu-Alexandru in druščini.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Finale lige NBA je 20. doslej odločila sedma tekma, prvič po sezoni 2015/16, ko je Cleveland nadoknadil zaostanek z 1:3 v zmagah proti takrat favoriziranim Golden State Warriors. Domače ekipe so po slavju Oklahome zdaj v tem pogledu boljše s 16:4.

Thunder so pod zdajšnjim poimenovanjem drugič igrali v finalu. Prvega so pred 13 leti izgubili proti Miamiju z 1:4 v zmagah. Pred tem je franšiza igrala kot Seattle Supersonics in osvojila naslov v sezoni 1978/79, še dvakrat pa je v finalu izgubila.

Najkoristnejši košarkar letošnje sezone v ligi NBA Shai Gilgeous-Alexander je na odločilni tekmi prispeval 29 točk, 12 podaj in pet skokov za veliko slavje Oklahome.
Najkoristnejši košarkar letošnje sezone v ligi NBA Shai Gilgeous-Alexander je na odločilni tekmi prispeval 29 točk, 12 podaj in pet skokov za veliko slavje Oklahome. FOTO: AP

Na poti do drugega naslova v zgodovini franšize je bila zasedba najboljša že po rednem delu z 68 zmagami in si tako s šestim najboljšim izkupičkom v zgodovini lige priigrala prednost domačega parketa. V končnici je po vrsti izločila Memphis (4:0), Denver (4:3) z Vlatkom Čančarjem in Minnesoto (4:1).

V finalu je za drugi naslov potrebovala sedem tekem, na zadnji pa s 103:91 premagala Indiano, pri kateri se je v prvi četrtini poškodoval že tako načeti Tyrese Haliburton, ki si je po prvih informacijah strgal ahilovo tetivo. Indiana je drugič igrala za pokal Larryja O'Briena. Edini finale do letos je izgubila v sezoni 1999/2000 proti Los Angeles Lakers (2:4).

Huda poškodba prvega zvezdnika Indiane Tyresa Haliburtona je bržčas odločilno vplivala na razplet letošnje finalne serije.
Huda poškodba prvega zvezdnika Indiane Tyresa Haliburtona je bržčas odločilno vplivala na razplet letošnje finalne serije. FOTO: AP

Današnji dvoboj se je začel zelo izenačeno, s tremi trojkami pa je blestel predvsem Haliburton. A ta je moral pet minut pred koncem prve četrtine po hudi poškodbi ahilove tetive z igrišča s pomočjo soigralcev in zdravniške službe. Že nekaj zadnjih tekem je igral načet po težavah z mečno mišico.

Pacers so se oslabljeni dobro kosali z domačo zasedbo vse do tretje četrtine (56:56), takrat pa je začela prednost Oklahome naraščati. Do konca tega dela igre si je nabrala 13 točk naskoka, v prvih minutah zadnje četrtine pa že 22 (90:68).

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sledil je še zadnji poskus vrnitve gostov. Ti so nekaj minut pred koncem še znižali na 84:94, za kaj več pa jim je zmanjkalo časa in kakovosti, Oklahoma pa se je lahko veselila naslova v sicer zelo izenačeni finalni seriji.

Najboljši strelec zadnje tekme je bil najkoristnejši igralec rednega dela NBA Shai Gilgeous-Alexander z 29 točkami (iz igre 8/27) in 12 asistencami, Jalen Williams je dodal 20 točk, Chet Holmgren pa 18. Pri gostih je 24 točk in 13 skokov s klopi dosegel Bennedict Mathurin, Pascal Siakam je dvoboj končal s 16 točkami.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Liga NBA, finale, sedma tekma, izid:
Oklahoma City Thunder - Indiana Pacers 103:91 (25:22, 22:26, 34:20, 22:23)

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MiLjBo
23. 06. 2025 08.34
-4
Izjemna Oklahoma, Shai pravzaprav brez prave konkurenca za MVP naslov, popolnoma zaslužen prstan.Bravo!
Tako pac je
23. 06. 2025 08.38
+5
Shai po stevilkah ni bil boljsi od jokica brihta.
MiLjBo
23. 06. 2025 08.44
+3
Uf, kdaj so že izpadli Nuggeti...to je tako daleč nazaj.:)
8282
23. 06. 2025 10.44
Uf kaj ko playoff nima veze z MVP naslovom. Amapak je nagrada za redni del sezone :)
PoldeVeliki
23. 06. 2025 08.25
+2
Sodniki odločili tekmo.
vrtnar _
23. 06. 2025 08.14
+0
končno konec tega cirkusa
Bigbadjohn
23. 06. 2025 09.38
+1
Meni se pa zdi vseeno boljše od raketiranja in bombardiranja držav po svetu, nje...
cekinar
22. 06. 2025 21.33
+3
Zadnjič sem spremljal 7.tekmo finala lige NBA pred 31 leti(Houston-NY Knicks),pa tudi te ne bom ,ker je preveč napeto ,bom raje drugič pogledal posnetek...sicer pa OKC malenkost v prednosti,kar se tiče domače dvorane,čeprav pri pacersih nikol ne veš kdo bo izstopal.