Hladen tuš v Stožicah: Španija zlahka opravila z bledimi Slovenci

Ljubljana, 28. 06. 2018 18.41 |

M.J./J.K./STA
43

Slovenska košarkarska reprezentanca je izgubila tekmo petega kroga kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu proti Španiji (72:83). Favorizirani tekmeci v Stožicah niso dovolili presenečenja in povsem zasenčili evropske prvake, ki bodo morali v nedeljo proti Črni gori pokazati veliko več.

Vrhunci tekme Slovenija - Španija

Slovenska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 doživela tretji poraz. V Stožicah pred približno 8000 gledalci je morala priznati premoč Španiji. Slovenija bo prvi del kvalifikacij sklenila v nedeljo, ko bo v Stožicah ob 20. uri (prenos na Kanalu A in VOYO) gostila Črno goro. Zmaga bi bila zelo dobrodošla za nadaljevanje kvalifikacij septembra, novembra in februarja prihodnje leto.

Jaka Blažič je bil prvi strelec slovenske izbrane vrste na tekmi v Stožicah.
Jaka Blažič je bil prvi strelec slovenske izbrane vrste na tekmi v Stožicah. FOTO: Damjan Žibert
Na drugi tekmi skupine, ki ste jo lahko pospremili na VOYO, je Črna gora šele v drugem polčasu zlomila odpor Belorusije (80:69). V prvih 20 minuah je bila tekma izenačena, Črnogorci pa so v Nikšiću nato prepričljivo dobili tretjo četrtino (28:15) in na koncu brez večjih težav slavili ter se pred gostovanjem v Ljubljani točkovno izenačili s Slovenci na drugem mestu. Milko Bjelica je k zmagi prispeval 18 točk, pri Belorusih se je najbolj izkazal Arciom Parahouski (15 tč. in 11 skokov).

Sistem tekmovanja določa, da bodo prve tri ekipe iz vsake skupine napredovale v drugi del in tam oblikovale nove skupine. Slovenija se bo križala s skupino B, v kateri so Ukrajina, Latvija, Turčija in Švedska. Vse točke iz prvega dela se bodo prenesle, na svetovno prvenstvo, ki od 31. avgusta do 15. septembra 2019 na Kitajskem, pa se bodo uvrstile le po tri ekipe iz vsake od novih skupin, torej zgolj dvanajst evropskih reprezentanc.

Tako kot v Burgosu izostal skok
Slovenija, ki je nastopila močno oslabljena, ni bila kos zasedbi Španije, ki jo je premagala še drugič v teh kvalifikacijah. Selektor Rado Trifunović ni mogel računati na Luko Dončića, Gašperja Vidmarja, Anthony Randolpha ter brata Dragić (mlajši Zoran je poškodovan, starejši Goran pa je zaključil reprezentančno kariero).

Slovenija je bila podobno kot lani novembra v Burgosu slaba predvsem v skoku. Španci so imeli že v prvem polčasu 27 skokov, od tega enajst v napadu (na koncu je bilo razmerje 50:35), ter tako zlahka vodili večji del prvih dvajsetih minut. Najvišjo prednost so imeli tik pred odhodom na odmor, ko so prvič prišli do dvomestnega vodstva (42:32).

Neprepoznavni Prepelič odšepal z igrišča
Hkrati Trifunović, čeprav je v igro poslal vseh dvanajst igralcev, ni imel dovolj razpoloženih posameznikov. Izjemi sta bili le Jaka Blažič, ki je dosegel 18 točk (5:15 iz igre, 3:7 trojke, 5 skokov, 3 podaje), ter Vlatko Čančar s sedemnajstimi (6:9 iz igre, 3:6 za tri točke, 4 skoke). Ostali so igrali pod pričakovanji in zahtevami. Kanček upanja za presenečenje je posijal sredi tretje četrtine, ko se je Slovenija po obdobju agresivnejše obrambe prebila do 45:49. Žal ni dolgo tlelo, saj so Španci v dobrih dveh minutah naredili delni izid 11:0 in pobegnili na 60:45.

Klemen Prepelič je, preden je v 32. minuti odšepal iz igrišča, dosegel zgolj šest točk ob metu 1:11 (trojke 0:6) in izgubil pet žog. Edo Murić je sicer ujel sedem odbitih žog in ob metu 0:4 izza polkroga dosegel sedem točk. Aleksej Nikolić (27 minut) je imel šest skokov in prav toliko podaj, vendar ni dosegel točke. Prav tako ne prvi center reprezentance Žiga Dimec, ki je v šestnajstih minutah na parketu enkrat vrgel na koš in ujel eno odbito žogo. Na drugi strani se je pri Španiji vseh dvanajst igralcev vpisalo med strelce, s šestnajstimi točkami pa je bil prvi strelec organizator igre Joaquin Colom.

Kvalifikacije za SP 2019, skupina A, 5. krog:

Slovenija ‒ Španija 72:83 (20:26, 37:45, 50:60)

Slovenija: Rebec 3, Rupnik 3, Prepelič 6 (4:5), Murić 7 (1:2), Mesiček 8, Blažič 18 (5:5), Lapornik 5, Zagorac 5 (0:2), Čančar 17 (2:2).

Španija: San Miguel 5 (3:4), Diaz 1 (1:2), Abalde 4, Fernandez 11 (3:7), Colom 16 (5:6), Saiz 10 (4:6), Vazquez 6, Pauli 8 (2:4), Rabaseda 2, Aguilar 8, Hernangomez 10 (1:1), Arteaga 2.

* Dvorana Stožice, gledalcev 8000, sodniki: Anastopoulos (Grčija), Vitkauskas (Litva), Rosso (Francija).
* Prosti meti: Slovenija 12:16, Španija 19:30.
* Met za dve točki: Slovenija 15:34, Španija 20:37.
* Met za tri točke: Slovenija 10:36 (Blažič 3, Čančar 3, Rebec, Rupnik, Lapornik, Zagorac), Španija 8:26 (Colom 3, Fernandez 2, Aguilar 2, Hernangomez).
* Skoki: Slovenija 35 (23 + 12), Španija 50 (34 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 25, Španija 21.
* Pet osebnih: /.

Črna gora ‒ Belorusija 80:69

Lestvica: 1. Španija 10 točk, 2. Slovenija 7, 3. Črna gora 7, 4. Belorusija 6.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

21.48

Hvala za vašo pozornost. Z nami bodite že v nedeljo, ko nas ob isti uri (19.20) na Kanalu A in VOYO čaka še ena pomembna tekma v boju za SP 2019 proti Črni gori! Z vami sem bil Jan Krstovski. Lahko noč!

40'

Slovenija 72:83 Španija (konec tekme)

Konec tekme! Slovenija je tekmo sklenila z lahkim košem Mesička, Španci pa v skladu s košarkarsko folkloro niso zaključili svojega zadnjega napada.

40'

Slovenija 70:83 Španija

Colom obakrat natančen s črte prostih metov, na drugi strani zadeva tudi Mesiček s težkega položaja.

39'

Slovenija 68:81 Španija

Eden zadnjih napadov Slovencev, met s precejšnje razdalje je zadel Rupnik! Trojka! 68:81 je na semaforju in napad Špancev dobro minuto pred koncem ...

39'

Slovenija 65:81 Španija

Osebna napaka zdaj Mesička in to bosta dva prosta meta Diazu. Zadel je drugega za 65:81.