Phoenix v drugem polčasu razgalil vse slabosti Dallasa za tretjo zmago v seriji

Phoenix, 11. 05. 2022 06.23 |

Košarkarji ekipe Phoenix Suns so na peti tekmi polfinala zahodne konference v Ligi NBA visoko, s 110:80, premagali moštvo Dallas Mavericks. Medtem ko je bil prvi polčas še zelo izenačen (49:46 v korist Sonc), so domači v drugem povsem zasenčili goste iz Teksasa, za katere je slovenski superzvezdnik Luka Dončić v dobrih 35 minutah igre dosegel 28 točk ter ob tem zbral še 11 skokov in dve podaji. Serija se bo nadaljevala v Dallasu v noči s četrtka na petek.

Dallas je v peto tekmo polfinalne serije na zahodu v najmočnejši košarkarski ligi na svetu vstopil enako odločno kot na zadnjih dveh domačih, ko je po izjemni moštveni igri prišel do izenačenja v seriji (2:2). Uvodnih pet točk slovenskega košarkarskega zvezdnika Luke Dončića in uspešen met Doriana Finneyja-Smitha izza črte je v tretji minuti dvoboja v Footprint Centru v Phoenixu prineslo lepih sedem točk prednosti za goste iz Teksasa (3:10).

Statistični učinek Luke Dončića na peti tekmi proti Phoenixu
Statistični učinek Luke Dončića na peti tekmi proti Phoenixu FOTO: Sofascore.com

Ti so kljub nekaterim neizsiljenim napakam v napadu igrali dobro v obrambi, kar jim je prineslo rezultatsko uravnoteženost. Toda pri Soncih se je hitro razigral odlični branilec Devin Booker, ki je ob pomoči centra Deandreja Aytona držal korak z Mavsi. Dončić je že v uvodnih osmih minutah prve četrtine dosegel 11 točk in bil nerešljiva uganka za domačo zasedbo, ki v teh trenutkih ni bila v želenem napadalnem ritmu (13:21). Ko je Booker v deseti minuti dosegel svojo deseto od skupno 28 točk, se je Phoenix približal le na tri točke zaostanka (21:24). Dallasu je z dvema dobrima obrambama v zadnji minuti uvodne četrtine uspelo ohraniti minimalno prednost pred gostitelji (23:26). Domači strateg Monty Williams je precej rotiral, da bi našel razpoloženo peterko, ki bi preobrnila potek dvoboja. Omenjenima Bookerju in Aytonu sta se že na začetku druge četrtine priključila rahlo poškodovani Jae Crowder in Cameron Johnson za dodatno približevanje Dallasu v 15. minuti (28:30).

V pol minute je z dvema uspešnima metoma za tri točke silovito odgovoril latvijski reprezentant Dāvis Bertāns (skupno 10 točk) in popeljal Mavse v vodstvo za +6 (30:36). V drugi polovici druge četrtine so gosti storili nekaj napak in poceni izgubljene žoge v napadu so omogočile Phoenixu, da je prek Bookerja najprej izenačil na 40:40 (do tega trenutka je branilec Sunsov dosegel že 16 točk), po točkah Mikala Bridgesa dve minuti pred koncem pa prešel v vodstvo s 44:42, ki ga do odhoda na veliki odmor ni več izpustil iz rok (49:46).

Statistika tekme: Phoenix Suns vs. Dallas Mavericks
Statistika tekme: Phoenix Suns vs. Dallas Mavericks FOTO: Sofascore.com

Petminutni mrk Dallasa dovolj za usodni pobeg Phoenixa
Dončić in Jalen Brunson (skupno 21 točk) sta s košema na začetku tretjega dela igre poskrbela, da je Dallas zaostajal le za točko (51:50), nato pa je sledil popoln napadalni mrk gostov za delni izid 10:0 v korist Phoenixa in pobeg na +11 v 28. minuti tekme (61:50). Niti minuta odmora gostujočega stratega Jasona Kidda ni uspela preprečiti naleta Phoenixa, ki je nadaljeval z agresivno igro v obrambi in hitrimi protinapadi, s katerimi je pridno polnil koš Mavsov za +18 (68:50) dobrih pet minut pred koncem tretje četrtine.

Ko je Booker v 34. minuti dosegel svojo tretjo trojko na srečanju, je bilo bolj ali manj jasno, da se je Dallasova barka začela potapljati (78:54). Ta del igre je popolnoma pripadel Phoenixu, ki je Teksašanom pustil doseči le 14 točk (33:14).

Phoenix le še zmago oddaljen od konferenčnega finala
Po polaganju Bismacka Biyomba v 38. minuti so Sonca povedla že s 24 točkami naskoka (86:62), kar je bil jasen znak za Dončića in druščino, da je peta tekma izgubljena. V igri Dallasa v drugem polčasu najbolj bode v oči popolna odsotnost moštvene igre v napadu. Domači so pridoma izkoriščali številne neizsiljene napake Mavsov, ki so samo v tretji četrtini izgubili – reci in piši – 12 žog.

Phoenix je v zadnjem delu igre brez težav ohranil visoko prednost, ki je po zadnjem pisku sirene znašala okroglih 30 točk (110:80). Pri domačih sta bila najučinkovitejša posameznika Devin Booker z 28 in Deandre Ayton z 20 točkami.