Španci v finalu SP zmleli Argentino za drugi naslov prvakov, Rubiu nagrada najkoristnejšega igralca

Peking, 15. 09. 2019 13.46 |

Španska košarkarska reprezentanca je v velikem finalu košarkarskega SP v Pekingu premagala Argentino s 95:75. Španci so nadzorovali potek tekme od samega začetka. Uvodno vodstvo so uspešno zadržali vse do konca in se tako veselili še drugega naslova svetovnih prvakov. Bron so osvojili Francozi, ki so v tekmi za 3. mesto premagali Avstralijo.

Vrhunci drugega polčasa tekme med Argentino in Španijo

Španci so najpomembnejšo tekmo prvenstva začeli izjemno dobro, saj so po dveh minutah igre hitro povedli s 7:0, ko je trojko zadel center Marc Gasol. Španci so nadaljevali z dobro igro in ob zaostanku z 2:11 je moral reagirati argentinski selektor Sergio Hernandez. Tudi ta sprva "Gavčem" ni pomagala, saj so v napadu še naprej kazali zelo raztrgano igro, daleč od tiste, ki jih je krasila na polfinalni tekmi s Francijo. Španci so tako v nadaljevanju povedli celo z 12 točkami prednosti (14:2). A Argentinci razumljivo niso vrgli puške v koruzo, v igro jih je z dvema trojkama vrnil Nicolas Brussino. Po koših realovcev Facunda Campazza in Gabriela Decka so se Argentinci dobri dve minuti do konca četrtine približali na vsega točko zaostanka (13:14). Španci so s trdo obrambo in hitrimi protinapadi znali odgovoriti še pred iztekom prvih deset minut in na koncu so prvo četrtino dobili z rezultatom 23:14.

V drugi četrtini smo spremljali podobno igro kot v prvi. Argentinci so še naprej slabo igrali v napadalnih akcijah, Španci pa so zgrešene mete nadoknadili z dobrim skokom v napadu. Ko se je odprlo še Rudyju Fernandezu pri metu za tri točke, so Španci po dobrih dveh minutah igre v drugi četrtini povedli že s 17 točkami prednosti (31:14). Španci so v prvih dveh četrtinah odlično zaustavili Argentince pri metu za tri točke, kar je bilo na preteklih tekmah njihovo najmočnejše orožje. "Gavči" so se počasi uspelo približati, ko so Španci začeli grešiti v napadu – po zabijanju Decka so se dobre tri minute do konca polčasa približali na osem točk zaostanka (28:35). Španci so vodstvo v prvem polčasu varno držali v svojih rokah, na daljši odmor pa so odšli s prednostjo 12 točk (44:31). Argentincem so manjkale predvsem točke Luisa Scole (brez točke, 3 skoki) in Campazza, ki je od šestih metov iz igre zadel le enkrat.

Slavje Špancev po koncu tekme v Pekingu.
Slavje Špancev po koncu tekme v Pekingu. FOTO: AP

Argentinci v drugem polčasu neuspešno iskali priključek
Argentina tudi na samem začetku tretje četrtine ni našla odgovora na špansko igro v obrambi, tako da je Sergio Hernandez pri zaostanku s 33:47 hitro reagiral z minuto odmora. Tudi ta ni zalegel, v 24. minuti tekme so Španci povedli kar z 19 točkami prednosti (52:33), po treh dodatnih točkah Rubia (skupno je to bil delni rezultat 12:0 za Španijo) pa je na semaforju pisalo že 55:33 v korist Furie. A Argentinci je končno steklo pri metu za tri točke in po trojkah Decka in Campazza so zaostanek hitro znižali na 39:55. Hitro je reagiral španski selektor z minuto odmora. Scola, ki je na turnirju imel povprečje prek 19 točk na tekmo, je v finalu prve točke vpisal šele v zaključku tretje četrtine. Po njegovih štirih zaporednih točkah s prostih metov je na semaforju pisalo 62:43 v korist Španije. "Furia" je sicer zlahka zadržala visoko prednost tudi po 30 minutah igre (66:47).

Argentinci so tudi v uvodnih dveh minutah zadnje četrtine grešili vse, kar se je zgrešiti dalo, a nato so z nekaj napakami Španci omogočili, da "Gavči" dobijo še zadnjo priložnost za približanje. In to so žilavi Argentinci izkoristili. S trojko Laprovittole in polaganjem Decka so se približali ’le’ na 14 točk zaostanka (54:68). Nemudoma je z minuto odmora reagiral izkušeni Scariolo, a Argentina je še naprej zniževala zaostanek. Na srečo Špancev sta odgovor za pritisk Argentine našla branilca Ricky Rubio in Sergio Llull. "Furia" je tako slabih pet minut do konca tekme vodila z 80:66. Argentinci so v zaključku tekma znova skušali staviti na mete za tri točke, a so bili v tem elementu danes preprosto bistveno slabši kot na celotnem prvenstvu. Trojke so na koncu metali le 26-odstotno (7/27), kar je bilo usodno ob porazu s 75:95.

Najboljši strelec pri zmagovalcih je bil Rubio z 20 točkami, 15 jih je dodal Llull, 14 pa Gasol. Na drugi strani je bil pri poražencih najbolj razpoložen Deck, ki se je zaustavil pri 24 točkah. Španija se je tako razveselila še drugega naslova svetovnih prvakov. Prvič je bila "Furia" na tronu leta 2006, ko je v finalu v japonski Saitami premagala Grčijo (70:47).

TEKMA

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

40'

ARG 75:95 ŠPA

Španci so novi svetovni prvaki v košarki. Furija je na košarkarski Olimp stopila drugič v zgodovini, prvič so se naslova najboljši razveselili po letu 2006, Argentinci pa se po letu 2002 znova veselijo srebrne medalje.

40'

ARG 75:93 ŠPA

Argentinci se še niso predali, za tri je bil uspešen Lucio Redivo.

39'

ARG 72:93 ŠPA

Rubio je po doseženi trojki zdaj pri 20 točkah, španska prednost pa znova znaša več kot 20 točk.