Osmi zaporedni poraz 'zlatih' košarkarjev: Slovenci visoko izgubili v Turčiji

Ankara, 22. 02. 2019 06.00 |

Košarkarji Slovenije so v predzadnjem krogu kvalifikacij za SP 2019 doživeli deveti poraz, oziroma osmega zaporednega. Na gostovanju v Ankari so morali priznati premoč Turčiji, ki je slavila s 77:58. Izbranci selektorja Rada Trifunovića, ki so že lani novembra zapravili vse možnosti za nastop na Kitajskem, bodo kvalifikacije končali v ponedeljek ob 18.50 v Stožicah s tekmo proti Ukrajini. Prenos bo na VOYO in Kanalu A.

Zoran Dragić se je po dolgem času vrnil v reprezentanco.
Zoran Dragić se je po dolgem času vrnil v reprezentanco. FOTO: Damjan Žibert
Slovenija je v enajstih tekmah dosegla le dve zmagi. V prvem krogu je doma premagala Belorusijo, v tretjem pa je bila v Podgorici boljša od Črne gore. Mineva točno eno leto od te zadnje zmage.
Slovenija je v enajstih dvobojih dosegla le dve zmagi. V prvem krogu je doma premagala Belorusijo, v tretjem pa je bila v Podgorici boljša od Črne gore. Mineva točno eno leto od te zadnje zmage.

Čeprav je Slovenija v Ankari nastopila brez svojih dveh najvišjih igralcev, Žige Dimca in Vlatka Čančarja, tako da je bil njen prvi center novinec Leon Šantelj z 205 centimetri, je vrhunsko odigrala uvodno tretjino tekme. V 13. minuti je pred 10.000 gledalci vodila s 23:13. Na igrišču je tedaj imela tri debitante v izbrani vrsti - Jana Špana, Leona Šantlja in Miho Škedlja, ob tem pa je dobivala skok ter igrala čvrsto in strnjeno v obrambi. Žal sanjski začetek ni trajal dolgo. Turški strateg Ufuk Sarica je v igro hitro poslal svoje visoke igralce, razigral se je organizator igre Dugrahan Tuncer, ki je v drugi četrtini dosegel enajst točk - do polčasa že 16 (na koncu 22), in gostitelji so v naslednji petih minutah naredili delni izid 13:0 ter na odmor odšli z do tedaj najvišjo prednostjo - 34:26.

Selektor slovenske moške članske košarkarske izbrane vrste Rado Trifunović ima pred gostovanjem v Turčiji kar nekaj težav s poškodbami igralcev. FOTO: Damjan Žibert
To so v naslednjih štirih minutah povišali na 43:28, vseeno pa se slovenski fantje niso predali. Vztrajali so pri agresivni obrambi, kombinatoriki in ekipni igri v napadu ter z borbeno predstavo znova prišli na 45:38.
Najboljši strelci pri Sloveniji, ki je znova nastopila močno oslabljena, so bili Gregor Hrovat z 12 točkami ter Zoran Dragić in Jan Kosi, ki sta jih dosegla deset.

Borbenosti Sloveniji ni manjkalo - nenazadnje je imela 18 skokov v napadu, kar je njen rekord v teh kvalifikacijah, višine ter širše rotacije igralcev pa zagotovo. Medtem ko je Turčija igrala z vsemi dvanajstimi igralci, je Rado Trifunović večino časa v igri držal Zorana Dragića, Matica Rebca, Gregorja Hrovata, Jana Kosija ali Eda Murića ter jim dodajal ostalih pet, ki jih je imel na razpolago. Tako je tudi utrujenost botrovala drugemu najvišjemu porazu v teh kvalifikacijah.

Prvi strelec Slovenije je bil Gregor Hrovat z 12 točkami, sedmimi skoki, petimi ukradenimi žogami ter tremi podajami. Povratnik v izbrano vrsto Zoran Dragić je vseh svojih deset točk dosegel v drugem polčasu (met 3:13), 22-letni član Sixt Primorske Jan Kosi pa je le za en skok zgrešil dvojnega dvojčka - 10 točk, 9 skokov. "Pričakovali smo težko tekmo, saj smo vedeli, da nam manjkajo centimetri. Vseeno so fantje z veliko mero borbenosti, kar dokazuje predvsem skok v napadu, to delno nadoknadili, žal pa je ta borba s precej višjimi in težjimi igralci Turčije zahtevala svoj davek. V drugem polčasu se nam je poznala utrujenost in temu je sledil visok poraz. Hkrati nam tudi meti z razdalje, ki so bili naše glavne orožje, niso šli od rok, pa še domačini so v nadaljevanju zaigrali precej bolj fizično, česar sodniki niso kaznovali. Kljub porazu si fantje zaslužijo pohvale za borbenost in vztrajanje vse do konca," je za STA povedal slovenski selektor Rado Trifunović.