Koprčani preko Ljubljančanov zanesljivo v pokalni finale, kjer jih čakajo Polzeljani

Koper, 16. 02. 2019 16.32 |

Žreb je določil, da sta se glavna kandidata za pokalno košarkarsko lovoriko srečala že v polfinalu zaključnega turnirja pokala Spar. Sixt Primorska, ki brani naslov, in dvajsetkratni pokalni prvak, Petrol Olimpija sta odločala o potniku v veliki finale. Boljši so bili gostitelji turnirja, ki so vodili ves čas tekme in na koncu zasluženo slavili (87:76). V drugem polfinalu so Hopsi premagali Helios Suns s 83:78.

Jurica Golemac je Primorce popeljal v finale slovenskega pokala.
Jurica Golemac je Primorce popeljal v finale slovenskega pokala. FOTO: Damjan Žibert
Košarkarji Sixt Primorske so na zaključnem turnirju pokala Spar v Kopru uspešno preskočili prvo oviro na poti do ubranitve naslova pokalnega zmagovalca Slovenije. V prvem polfinalu so premagali 20-kratnega pokalnega prvaka Petrol Olimpijo s 87:76.
Vsi štirje udeleženci zaključnega turnirja že imajo v svojih vitrinah pokalni naslov. Sixt Primorska je svojega edinega osvojila lani v Tivoliju, Ljubljančani so nazadnje slavili 2017, Helios Suns je bil prvak 2007, Hopsi s Polzele pa 1996.

S tretjo zmago proti Petrolu Olimpiji (enkrat so bili boljši v ligi Nova KBM, slavili pa so tudi v superpokalu na začetku sezone) Sixt Primorska nadaljuje sanjsko sezono. V štirih različnih tekmovanjih je odigrala 41 tekem in doživela vsega šest porazov (pet v ligi Nova KBM in enega v Aba 2). Ne glede na tekmeca je Sixt Primorska v finalu velik favorit za naslov. To je lahko njen drugi v zgodovini v vseh tekmovanjih, potem ko je lani v Tivoliju v polfinalu prav tako premagala Petrol Olimpijo, v finalu pa nadigrala Šenčur Ggd. Ljubljančani - njihov izkupiček v sezoni je 18:37 - so bili kolikor toliko enakovreden tekmec le v prvem polčasu, nato pa so gostitelji uveljavili širši in bolj raznovrsten nabor igralcev ter bili gospodarji dogajanja na parketu. Petrol Olimpijo so nadigrali v vseh pogledih. Do prve dvomestne prednosti so prišli v 22. minuti 46:35, štiri minute kasneje so imeli že 16 točk naskoka (54:38), končna razlika pa bi lahko bila precej višje, če gostje ne bi zadeli trinajst trojk.

Pri Sixt Primorski se je med strelce vpisalo devet igralcev, največ točk pa so dosegli Marko Jagodić Kuridža (19 točk, 6 skokov, 4 podaje), Žan Mark Šiško (16 točk, 12 podaj) in Marjan Čakarun (16 točk, 10 skokov). Na drugi strani je le šest igralcev doseglo koše, največ med njimi Jan Špan (16 točk, trojke 4:9).

Polzeljani v finišu ohranili mirne živce
Tako kot Sixt Primorska proti 20-kratnim pokalnim prvakom so tudi Hopsi upravičili vlogo favorita. Razlika je bila le v tem, da so Koprčani suvereno dobili polfinale, Polzeljani pa so se do zmage prebili po hudi borbi šele v zaključnih minutah. Potem ko sta Simo Atanacković in Američan Donovan Jack v prvem polčasu rešetala Helios Suns - do 18. minute in rezultata 41:33 sta skupaj dosegla 33 točk (Atanacković 19, Jack 14), in ko so imeli Hopsi na začetku drugega polčasa že 16 točk prednosti (58:42), se je Helios Suns pred zadnjo četrtino vrnil v igro. Zadnjih deset minut je začel z zaostankom štirih točk, eno manj pa je imel ob vstopu v zadnjo minuto igre. Blaž Mahkovic je zgrešil dva prosta meta, izgubil žogo v napadu, vseeno pa je imel Miroslav Pašajlić deset sekund pred iztekom časa priložnost za izenačenje. Njegov poskus ni zadel cilja, na drugi strani pa so Hopsi s črte prostih metov poskrbeli, da je zmaga odšla na Polzelo.

Pri zmagovalcih sta izstopala Atanacković s 26 točkami (met 10:13) in Jack (20 točk, trojke 3:7, 5 skokov), v vrstah poražencev pa je Đoko Šalić zbral 18 točk in 15 skokov, Mahkovic pa 17 točk.

Sixt Primorska - Petrol Olimpija 87:76  (24:20, 16:15, 24:18, 23:23)
Hopsi Polzela - Helios Suns s 83:78 (19:16, 48:40, 68:64).