Dragić in Dončić izgubila na otvoritvi: zadnji se je smejal Kokoškov

Orlando, Phoenix, 18. 10. 2018 06.55 |

Novo sezono v ligi NBA sta na sredinih večernih tekmah začela tudi edina slovenska košarkarja, Ljubljančana Goran Dragić (Miami Heat) in Luka Dončić (Dallas Mavericks). Dragić je blestel ob porazu na floridskem derbiju z Orlando Magic (26 točk), medtem ko je Dončić na svojem debiju v ligi NBA izgubil pri Phoenix Suns nekdanjega slovenskega selektorja Igorja Kokoškova (100 : 121).

Iz SVETA: Luka Dončič o vtisu iz svoje prve tekme v NBA
Trevor Ariza (desno) prodira ob Luku Dončiću.
Trevor Ariza (desno) prodira ob Luku Dončiću. FOTO: AP

Dvoboj v Phoenixu je bil zanimiv tudi zaradi DeAndreja Aytona, prvega izbora na letošnjem naboru lige NBA, ki je v direktnem obračunu z Lukom Dončićem prikazal nekaj več od nekdanjega člana madridskega Reala. Spet sta se na košarkarskem parketu seveda srečala tudi Dončić in Igor Kokoškov, ki sta lani skupaj nepozabno osvojila naslov evropskega prvaka s Slovenijo, srbski strokovnjak pa je po napornih pripravah, ki so v klubu privedle do kar nekaj pretresov in odhoda generalnega direktorja, uspel ustaviti nekdanjega varovanca in slaviti sladko ter še kako pomembno zmago.

Prvo ime obračuna je bil sicer Devin Booker, ki je kar 19 od skupno 35 točk prispeval v zadnji polovici zadnje četrtine. Booker je izpustil priprave, potem ko je prestal operacijo svoje boljše desnice, zadel pa je tri mete z razdalje ter še nekajkrat izjemno prodrl in zajezil Dallasov povratek, potem ko je Dončić s soigralci visok zaostanek 16 točk znižal na vsega štiri.

Prvi evropski trener s prvo zmago
Ayton je v dvoboju novincev statistično zasenčil Dončića, saj je zadel osem od enajstih metov (18 točk) in jim dodal deset skokov ter šest podaj. Ljubljančan ni bil tako razpoložen z metom 5/16, za tri je metal 0/5 ter se ustavil pri desetih točkah, osmih skokih in štirih podajah. Trevor Ariza je prispeval 21 točk, Josh Jackson 18 in T. J. Warren 17 za domače, ki so Kokoškovu, prvemu evropskemu glavnemu trenerju v zgodovini NBA, prinesli uvodno zmago.

Mavericks so tudi tokrat zaigrali brez Dirka Nowitzkega in Harrisona Barnesa, v prvi četrtini pa je moral zaradi poškodbe stegenske mišice z igrišča tudi Devin Harris. Razen prve minute, ko je Dončić za prvi koš večera lepo podal do DeAndreja Jordana, Mavericks nikoli več niso vodili, slovenski reprezentant je storil osebno napako ravno nad Aytonom, ki je zadel in izkoristil še prosti met za vodstvo (3:2), ki ga sonca niso več izpustila. Wesley Matthews je v enem naslednjih napadov lepo zaposlil Dončića, ki je s sramežljivim zabijanjem dosegel prvi točki v rednem delu sezone lige NBA.

"Ne smemo si privoščiti takšnih padcev v igri. Nesprejemljivo je, da v prvi in zadnji četrtini skupaj dosežemo le 51 točk. Jasno je, da moramo delati na obrambi," je o tekmi dejal razočarani trener Dallasa Rick Carlisle.

Prve točke Dončića za Dallas v ligi NBA in njegov dvoboj s prvim izborom letošnjega nabora lige NBA Aytonom:

Dragićevi prekratki na floridskem derbiju
Na tekmi v Orlandu, pravzaprav sosedskem derbiju med domačimi Magic in Miami Heat, je na svoji prvi tekmi v ligi NBA blestel Mohamed Bamba. Postavni novinec je bil ključen za niz 9:0 v zadnji četrtini z dvema zabijanjema in blokado, po katerih je čarovnija ušla vročici Gorana Dragića in sezono odprla z zmago. Aaron Gordon je tako kot Ljubljančan dosegel 26 točk, a jim dodal še 16 skokov v domačih vrstah.

"Čeprav so dobro odprli tekmo, smo se povsem razpadli, ko nam je tekmec pobegnil za deset in več točk. Izgubili smo preveč žog, delali nepotrebne napake in nikakor se nismo uspeli pobrati. A časa za analizo ni veliko, saj nas hitro čakajo nove priložnosti. Vemo, kje smo grešili, in upam, da bomo proti Washingtonu te napake popravili," je dejal Dragić.

"Zmaj" je s pomočjo Josha Richardsona in pomožnega centra Bama Adebaya v zadnjih minutah približal svoje moštvo in po treh zgrešenih prostih metih Magic so imeli Heat celo priložnost za zmago, a je Richardson izgubil žogo, nato pa je tekmo z dvema prostima metoma dokončno odločil Evan Fournier.

'Preprosto moram odigrati boljšo akcijo'
"Če bi imel nekaj več prostora pod košem, sem želel napasti, se najbrž obrniti in nekaj bi poskusil narediti, a mi je zmanjkalo prostora," je o svoji akciji, ki se je končala zgolj z avtom, povedal Richardson in skrušeno dodal: "Preprosto moram odigrati boljšo akcijo."

To je bila prva tekma v 16. in hkrati zadnji sezoni v ligi NBA za domačega asa Dwyana Wada, ki je z 8:22 na semaforju v prvi četrtini stopil na parket ob glasnih ovacijah in odigral 26 minut, v katerih je zbral devet točk in enajst skokov.