Dallas zapravil prvo priložnost za uvrstitev v veliki finale

Dallas, 29. 05. 2024 02.30 |

Anže Mlakar
60

Košarkarji Dallasa so na četrti tekmi finala zahodne konference doživeli prvi poraz. Minnesota je bila boljša s 105:100 in izsilila peto tekmo, ki bo odigrana v Minneapolisu. Luka Dončić je tekmo končal z 28 točkami, 15 skoki in 10 asistencami.

Tekma se je začela precej izenačeno, za prve evforične trenutke v American Airlines Centru pa je s trojko po dobrih dveh minutah igre poskrbel Luka Dončić. Po slabi polovici četrtine sta ekipi ob rezultatu 10:10 odšli na prvo minuto odmora, slovenski zvezdnik pa je do tega trenutka vknjižil osem od desetih točk domačinov. Mavsi so v nadaljevanju zgrešili osem zaporednih metov iz igre, gostje pa so si z delnim izidom 0:10 priigrali dvomestno prednost. Varovanci Jasona Kidda so do konca četrtine malce stopili zaostanek, po uvodnih 12 minutah pa so številke na semaforju kazale 20:27 v korist Minnesote.

Četrto tekmo je zaradi poškodbe glave na prejšnjem obračunu izpustil Dereck Lively, v pravem trenutku pa se je v ekipo Dallasa vrnil Maxi Kleber, ki je bil odsoten zaradi poškodbe ramena.

Košarkarji Dallasa so se v uvodu druge četrtine z delnim izidom 9:0 vrnili v tekmo in se približali na vsega točko zaostanka. Gostje so nato za nekaj minut ponovno povišali prednost, Mavsi pa po dveh zaporednih trojkah Derricka Jonesa mlajšega izid izenačili na 42. Dončić je izza črte prostih metov poskrbel za prednost domačinov, navijači pa so njegova meta pospremili z vzkliki "MVP, MVP ...". Tekmeca sta bila v končnici prvega polčasa izjemno izenačena in na odmor odšla ob rezultatu 49:49.

Po dobri polovici obračuna je nervozni Rudy Gobert trem osebnim napakam dodal še tehnično napako, nekaj trenutkov kasneje so sodniki četrto zapiskali Karlu-Anthonyju Townsu, ki je po udarcu s komolcem v napadu v nadaljevanju dobil še peto. Iz rezultatskega vidika sta bili ekipi tudi velik del tretje četrtine izjemno izenačeni. Minnesota se je v zadnjo četrtino odpravila s petimi točkami prednosti (73:78), dobra novica za Dallas pa so bile predvsem osebne napake gostov – Towns jih je imel pred ključnimi 12 minutami pet, Gobert in Anthony Edwards pa po štiri.

Dončić je s 361. asistenco v končnici podrl rekord legendarnega Dirka Nowitzkega, ki je bil v tem pogledu do te tekme rekorder v zgodovini franšize.

Dallas Mavericks - Minnesota Timberwolves
Dallas Mavericks - Minnesota Timberwolves FOTO: AP

Mavsi so v manj kot minuti igre v zadnji četrtini izničili zaostanek, nadaljevanje pa je bilo zelo izenačeno in zaznamovano s številnimi atraktivnimi potezami domačinov. Dve zaporedni trojki Townsa sta pet minut pred koncem tekme Minnesoti prinesli prednost petih točk, Daniel Gafford pa je s čudovitim zabijanjem Dallas vrnil na posest zaostanka.

Statistika Dončića na četrti tekmi proti Minnesoti:

Statistika Luka Dončić
Statistika Luka Dončić FOTO: Sofascore.com

Timberwolvesi so nato zbežali na +8, Towns pa je s šesto osebno napako dobro minuto in pol pred koncem zaključil z obračunom. Slovenski košarkarski as je izkoristil vse tri proste mete, Kyrie Irving pa je z dvema točkama Dallas ponovno vrnil med žive.

Minnesota je končnico srečanja odigrala veliko bolje kot na prvih treh tekmah in po zadnjem zvoku sirene vknjižila zmago z izidom 105:100.

Statistika četrte tekme med Dallasom in Minnesoto:

Statistika Dallas - Minnesota
Statistika Dallas - Minnesota FOTO: Sofascore.com

Peta tekma, na kateri bo imel Dallas novo priložnost za uvrstitev v finale Lige NBA, bo odigrana v noči iz četrtka na petek ob 2.30.