Šampionska vrnitev Dončića za zmago Dallasa proti Detroitu

Dallas, 31. 01. 2023 04.37 |

Košarkarji moštva Dallas Mavericks so po prepričljivem porazu na gostovanju pri Utahu našli način, kako se vrniti na zmagovite tirnice. S še eno veličastno predstavo njihovega prvega zvezdnika Luke Dončića, kakopak. Ta je blestel vso tekmo na domačem parketu American Airlines Centra proti zadnjeuvrščeni ekipi vzhoda Detroit Pistons, že v prvi četrtini je namreč dosegel 24 točk, na koncu pa se je ustavil pri 53 točkah za zmago Mavsov s 111:105. Dončić je dodal še osem skokov in pet podaj. To je bilo še četrtič v tej sezoni, da se je slovenski maestro ustavil pri 50 ali več doseženih točkah.

Potem ko je moral zaradi vnovičnega zvina gležnja prejšnji četrtek v Phoenixu izpustiti še nedeljsko gostovanje v Utahu, se je slovenski košarkarski superzvezdnik Luka Dončić na domačem obračunu proti zadnjeuvrščenemu moštvu vzhodne konference Detroit Pistons vrnil v šampionskem slogu.

Že v uvodnih 12 minutah tekme je bil naš reprezentant neustavljiv, saj je v tem času dosegel 24 točk. A Dallas je imel kljub razpoloženemu Dončiću (nepričakovano) veliko težav z žilavim tekmecem, ki domačim ni dopustil, da bi se rezultatsko oddaljili na varnejšo razliko. Prva četrtina je tako pripadla Dallasu s 30:27, a že v uvodnih minutah druge so gosti zaigrali agresivneje v obrambi in močno omejili Dončićev učinek v napadu, kar se je poznalo tudi na semaforju. Detroit je na polovici tega dela igre po dveh točkah Kevina Knoxa II. izid najprej izenačil (36:36), nato pa v naslednjem napadu po uspešnem metu za tri točke Saddiqa Beyja prešel v vodstvo (39:36). Po boljši igri so gosti odšli na veliki odmor s prednostjo štirih točk (53:57), v drugi četrtini pa je Dončić zmogel vsega tri točke v napadu.

Kidd znorel, Dallas zaigral precej bolje
Tudi v nadaljevanju obračuna v American Airlines Centru so Pistonsi kljubovali nedorečenemu Dallasu, ki je imel za igro v napadu polega slovenskega superzvezdnika v svojih vrstah razpoloženega le še enega košarkarja. Spencer Dinwiddie je sicer skušal držati korak z Dončićem, na koncu je prispeval 12 točk, ostali pa so se tokrat morali zadovoljiti z drobtinicami. Ko je Detroit sredi tretje četrtine povedel z 11 točkami razlike (74:63), je bilo jasno, da je vrag odnesel šalo. Strateg Mavsov Jason Kidd je med minuto odmora močno okaral svoje varovance, ki so v nadaljevanju tretjega dela igre le prestavili v višjo prestavo in zaigrali nekoliko bolje na obeh straneh košarkarskega parketa. Z boljšo končnico se je Dallas pred zadnjo četrtino približal nasprotniku na vsega točko razlike (83:84).

Uvodnih sedem minut zadnje četrtine je Dončić presenetljivo presedel na klopi za rezervne košarkarje, v tem obdobju pa je Dallas prevzel pobudo in povedel s petimi točkami razlike (101:96). Luka je do tega trenutka zbral že neverjetnih 47 točk, do zadnjega zvoka sirene jih je dodal še šest za sicer zasluženo, a težko prigarano zmago Mavsov s 111:105. Tokrat je bil Dončić zelo natančen tako iz igre (17/24) kot tudi pri metu izza črte 6,75 metra (5/11). Prosti meti pa 14/18, kar je velik napredek v primerjavi s predhodnimi tekmami, na katerih slovenski reprezentant v tej prvini igre ni blestel.

Pri gostih je bil najbolj razpoložen hrvaški reprezentant Bojan Bogdanović z 29 točkami, 18 oziroma 14 sta jih dodala še Saddiq Bey in Jaden Ivey.

Liga NBA, izidi:
Dallas Mavericks - Detroit Pistons 111:105 (30:27, 23:30, 30:27, 28:21)
(Luka Dončić: 36 minut - 53 točk, 8 skokov, 5 podaj in 2 ukradeni žogi za Dallas).
Philadelphia 76ers - Orlando Magic             109:119
Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers             121:104
Minnesota Timberwolves - Sacramento Kings      111:118 (podaljšek)
Oklahoma City Thunder - Golden State Warriors  120:128
San Antonio Spurs - Washington Wizards         106:127
Phoenix Suns - Toronto Raptors                 114:106
Portland Trail Blazers - Atlanta Hawks         129:125