Grška tragedija na Kitajskem: Antetokounmpo in druščina brez četrtfinala

Šenžen, 09. 09. 2019 06.46 |

Zadnji dan drugega dela tekmovanja na svetovnem košarkarskem prvenstvu so se velikega uspeha veselili češki košarkarji, ki so se kljub porazu z Grčijo nepričakovano prebili na prag četrtfinala (77:84). Popoldanski termin (14.20) je na Kanalu A in VOYO rezerviran za obračun ZDA in Brazliije.

Peta osebna napaka Giannisa Antetokounmpa na tekmi Češka - Grčija
Izločilni boji na SP v košarki se začenjajo s torkovima tekmama med Argentino in Srbijo (ob 12.50) ter Španijo in Poljsko (ob 14.50). Omenjena obračuna si boste lahko ogledali na Kanalu A in VOYO, spremljali ju bomo tudi s tekstovnim prenosom na 24ur.com.

Češka reprezentanca ostaja najprijetnejše presenečenje letošnjega svetovnega prvenstva. Varovanci izraelskega strokovnjaka Ronena Ginzburga so se kljub porazu na zadnji tekmi drugega dela tekmovanja še malce bolj približali zgodovinskemu preboju v četrtfinale, do katerega jih loči le še zmaga ZDA nad Brazilijo. Zadnjo tekmo skupine K si boste lahko v živo ob 14.20 ogledali na Kanalu A in VOYO. Grki, ki so potrebovali zmago z najmanj 12 točkami razlike, se medtem že poslavljajo od bojev za odličja, potem ko so v zadnji četrtini ostali brez prvega zvezdnika Giannisa Antetokounmpa, ki je dobil izključujočo peto osebno napako.

TEKMA

Tekmo so sicer Grki začeli prepričljivo, po vodstvu s 5:0 pa je prvi koš za Čehe šele v tretji minuti tekme dosegel Martin Križ. Ko je v peti minuti prvič iz igre zadel še Giannis Antetokounmpo, je bilo že 10:2 za Grke. A bolj se Čehom niso uspeli oddaljiti, njihovi nasprotniki so se do izteka četrtine približali na šest točk zaostanka (12:18). Nobena od ekip v nadaljevanju ni bila preveč prepričljiva, Grki so se sredi druge četrtine sicer spet odlepili na +9, ko je za tri zadel Kostas Papanikolaou. A nato so začeli zadevati tudi Čehi, po tem, ko je tretjo osebno napako dobil Giannis Antetokounmpo, je Vojtech Hruban z metom za tri izenačil na 31:31, Auda pa je z dvema prostima metoma manj kot sekundo pred koncem polčasa poskrbel celo za prvo vodstvo (33:32).

Razočaranje Antetokounmpa (na fotografiji) med dvobojem s Češko.
Razočaranje Antetokounmpa (na fotografiji) med dvobojem s Češko. FOTO: Fiba
Tomaš Satoransky je bil s 13 točkami, 9 podajami in 8 skoki prvi posameznik češke izbrane vrste, Nick Calathes je za Grčijo dosegel 27 točk in jim dodal še 6 skokov in 6 podaj. Jaromir Bohačik je bil sicer prvi strelec Čehov (25 točk), Giannis Antetokounmpo je dosegel 12 točk, 9 skokov in 4 podaje.

Protesti Giannisa in grške klopi zaman
Do tedaj ne preveč vidni češki zvezdnik Tomaš Satoransky je s šele četrto točko na tekmi oddaljil Čehe na 38:34 na začetku drugega polčasa, a Grki so kmalu spet prevzeli vajeti igre in tudi rezultata. Prvi igralec tekme Nick Calathes je v 27. minuti zadel za 44:42, kmalu pa so se začele minute Thanasisa Antetokounmpa. Starejši od obeh bratov Antetokounmpo je s požrtvovalnostjo in nekaj koši dvignil navijače na noge, ne nazadnje tudi z "alley-oopom", s katerim se je tretja četrtina zaključila z občutno prednostjo Grkov (57:49). Vse je kazalo, da bo Grkom uspelo, po dveh minutah zadnje četrtine so prvič dosegli želeno prednost 12 točk (61:49), ko je Kostas Sloukas zadel oba prosta meta.

Prednost je ostajala dvomestna do 35. minute, ko so sodniki zaradi nove osebne napake v napadu izključili Giannisa Antetokounmpa. Odločitev je bila precej sporna, protesti Grkov pa niso zalegli in zvezdnik Milwaukee Bucksov, ki je že bil na poti v slačilnico, si je nato premislil in zadnjih pet minut pospremil s klopi. Čehi večjih težav do konca tekme z nadziranjem "ugodnega" zaostanka niso imeli, Calathes je z metom z razdalje dobro minuto pred koncem sicer Grke oddaljil na +7, ko pa je s polrazdalje v enem zadnjih napadov na tekmi za 77:72 zadel Satoransky, dvomov (skoraj) ni bilo več. Calathes je namreč z "noro" trojko v zadnji minuti poskrbel za izid 84:75, toda v ponedeljek prvi strelec češke reprezentance Jaromir Bohačik (25 točk) je s skoraj brezhibnim izvajanjem prostih metov hitro ugasnil še zadnji žarek upanja.

12.34

Novo veliko presenečenje letošnjega SP na Kitajskem. Giannis Antetokounmpo in rojaki se ne bodo potegovali za odličja, njihova pot proti izločilnim bojem se tako končuje že v glavnem delu tekmovanja. Ostanite z nami, saj bomo skupaj ob 14.20 pospremili še spopad ZDA in Brazilije, ki pa je po zmagi Čehov ostala brez možnosti za napredovanje. Zaenkrat pa hvala za vašo pozornost in lep pozdrav iz Ljubljane, z vami sem bil Jan Krstovski.

40'

Konec tekme!

Bohačik tokrat obakrat v polno, še dobre štiri sekunde za grški napad pri izidu 84:77 ... Konec! Konec tekme, Grčija se poslavlja od boja za odličja!

40'

Calathes za tri!

Grki spet zadevajo, Calathes je povišal na 81:74, nato pa 10,6 sekunde pred koncem osebna Sloukasa nad Bohačikom. Grkom se je čas zdaj že brez vsakršnega dvoma iztekel. Bohačik je sicer zadel le enkrat ... Nato pa trojkaaaaaa! Trojka Calathesa iz izgubljenega položaja, so Čehi slavili prehitro? Izid je 84:75 za Grčijo, na črti prostih metov pa Bohačik!

40'

Pomembna prosta meta za Bohačika ... Zadel je oba, Čehi so se približali na 74:79!

40'

Calathes podaja iz avta ... Žogo je prevzel Sloukas in si priboril položaj za met ter tudi zadel. Izid je zdaj 72:79 za Grke, osebno napako pa je 20,3 sekunde pred koncem storil Papanikolaou.