Slovenci po zmagi nad Avstrijo povsem blizu Eurobasketa

Ljubljana, 29. 11. 2020 19.47 |

M.G., J.B.
23

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Stožicah v kvalifikacijah za Eurobasket 2022 premagala Avstrijo (77:64) in vpisala še tretjo zmago v teh kvalifikacijah. Z dvema zmagama v Stožicah si je Slovenija skorajda že zagotovila nastop na EP, v kolikor bo Ukrajina v ponedeljek premagala Avstrijo bo to tudi teoretično potrjeno.

Vrhunci tekme Avstrija - Slovenija 64:77

Tako kot na tekmi z Ukrajino je tudi tokrat največ točk dosegel Jaka Blažič, ki se je razigral v drugem delu tekme. Zaustavil se je pri 16 točkah, 14 jih je dodal Gregor Hrovat, 10 pa Blaž Mahkovic. Pri Avstrijcih, ki po treh tekmah ostajajo brez zmage v skupini F, je bil po pričakovanju najbolj razpoložen Bogić Vujošević z 22 točkami.

"Zelo sem vesel, da sta obe zmagi ostali doma. Vedeli smo, da bosta to težki tekmi. Vemo, da so oboji fizično zelo močni. Vedeli smo, da bomo morali dobro odigrati v obrambi in skoku in to smo naredili. Dali smo od sebe, da smo zdaj že zelo blizu evropskemu prvenstvu," je po zmagi nad Avstrijo povedal kapetan Edo Murić. "Zdaj ne bo več toliko pritiska, a vemo, da smo najboljši v tej skupini in bomo to poskušali tudi pokazati," je dodal zlati reprezentant.

"Za nas je bilo najbolj pomembno, da vknjižimo dve zmagi. Pot do tega zagotovo ni bila lahka. Fantje so garali 40 minut, obe tekmi. Zagotovo nas je načela tudi utrujenost. Avstrijci so prišli sem spočiti. Malo so nas uspavali s cono v drugem polčasu, zagotovo pa je obramba odločila ta tekma," pa je razložil selektor Sekulić, ki je delo na slovenski klopi začel odlično – z dvema zaporednima zmagama.

Avstrijci se evropskih prvakov niso ustrašili in pogumno začeli tekmo v Stožicah. Hitro so povedli s 6:0, nato pa sta Slovenijo približali trojki Blažiča in kapetana Murića. Slovenija je po protinapadu in košu Luke Lapornika prvič po začetnih 0:0 izenačila na 10:10. Novo izenačenje na 12:12 je v prvi četrtini priboril Blažič. Po trojki Murića v deveti minuti tekme je Slovenija prvič povedla s 15:12. Hrovat je nato z dvema prostima metoma povišal prednost Slovenije na pet točk. Ko je trojko pol minute pred koncem četrtine zadel še Alen Hodžić, je Slovenija že udobno povedla (20:12). To je bil tudi končni izid prve četrtine.

Po dveh trojkah, za kateri sta poskrbela Hrovat in Mahkovic, je Slovenija na začetku druge četrtine prvič povedla z dvomestnim številom točk (26:16). Ko je dvakrat uspešno odigral še Jordan Morgan – prvič se je sam odlično znašel v zaključku napada, drugič pa je v koš pretvori podajo Matica Rebca –, je Slovenija vodila že s 30:16. Trener Avstrijcev Raoul Korner je reagiral z minuto odmora, nato pa je na 15 točk prednosti s črte prostih metov povišal Morgan. Minuta odmora Avstrijcem ni pomagala, Slovenci so po trojki in polaganju Mahkovica povedli že s 36:18. Sekulićeva četa ni popuščala in po trojki Horvata je vodstvo prvič znašalo (vsaj) 20 točk, ko je na semaforju Stožic pisalo 21:41. V 19. minuti je prednost Slovenije narasla že na 25 točk, ko je novo trojko zadel Murić. 25 točk je bila tudi prednost Slovenije ob koncu drugega polčasa, ki se je zaključil z rezultatom 50:25 v korist Slovenije. V prvem polčasu je največ točk v slovenski reprezentanci dosegel Hrovat, in sicer 10, po 9 sta jih dodala Murić in Morgan, 8 pa jih je vpisal Mahkovic.

Avstrijci so drugi polčas začeli podobno dobro kot prvega – z delnim izidom 11:0 so se približali na 34:50. Strelski post slovenske reprezentance je zaključil Blažič, ki je s trojko prekinil črno serijo, ki je trajala kar štiri minute in pol. Za nekoliko mirnejše nadaljevanje je s košem iz prodora poskrbel Matic Rebec, ki je Slovenijo znova v 28. minuti povedel do 19 točk prednosti (57:38). Sekulićeva četa je tretjo četrtino kljub slabšemu začetku nato le varno spravila pod streho, na zadnji daljši odmor so Slovenci odšli s prednostjo 21 točk (61:40).

Pod prvi koš v zadnji četrtini se je podpisal Luka Lapornik, ki je s polaganjem povišal vodstvo Slovenije na 63:40. Po šestih zaporednih točkah Avstrijcev je Sekulić za vsak primer raje vzel minuto odmora, da bi ustavil avstrijski nalet in zbistril slovenske glave. Minuta odmora je pomagala, Slovenija je s košem Blažiča in zadetima prostima metoma Mahkovica povedla s 67:46. Avstrijci so v nadaljevanju izkoristili slabši met Slovencev in hitro so znova v 35. minuti prišli na znosnejši zaostanek (51:67). Slovenija je nato varno pripeljala tekmo do konca in se razveselila nove zmage (77:64), s katero se je povsem približala nastopu na Eurobasketu 2022.

Kvalifikacije za Eurobasket 2022, skupina F:

Avstrija – Slovenija 64:77 (12:20, 13:30, 15:11, 24:16)
Blažič 16, Hrovat 14, Mahkovic 10, Morgan in Murić po 9

Statistika tekme Avstrija - Slovenija
Statistika tekme Avstrija - Slovenija FOTO: Sofascore.com

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.01

To je bilo za danes vse

Hvala, da ste nas spremljali. Vse odzive na drugo slovensko zmago si boste lahko danes in jutri prebrali na naši spletni strani. Lepo pozdravljeni.

22.00

Za konec še statistika tekme

Zagotavlja jo Sofascore.com

22.00

Blažič znova najboljši strelec

Blažič 16, Hrovat 14, Mahkovic 10, Murić in Morgan po 9, so bili najbolj učinkoviti pri Sloveniji.

21.57

Slovenskim reprezentantom znova čestital tudi nekdanji kapetan!

21.54

Tudi Sekulić pred našim mikrofonom ...

"Dosegli smo naš cilj - dve zmagi. Fantje so garali vseh 40 minut. Poznala se je utrujenost, Avstrijci so prišli bolj sveži v tekmo. V drugem polčasu so nas nekoliko ustavili s cono, a na koncu je naša obramba odločila," je povedal novi trener Aleksander Sekulić.