Slovenci popustili v zadnji četrtini

Carigrad, 10. 09. 2010 18.55 |

Slovenska košarkarska reprezentanca se bo v Carigradu borila za končno sedmo mesto. Na tekmi za razvrstitev od petega do osmega mesta so bili namreč s 97:80 boljši svetovni prvaki Španci.

Fran Vazquez je bil uspešnejši od Gašperja Vidmarja.
Fran Vazquez je bil uspešnejši od Gašperja Vidmarja. FOTO: Reuters

Košarkarji Slovenije so izgubili tekmo za razvrstitev od petega do osmega mesta na 16. svetovnem prvenstvu v Turčiji, kar pomeni, da se bodo v soboto ob 14. uri za končno sedmo mesto pomerili s poražencem dvoboja med Argentino in Rusijo. Španija tako ostaja zakleta za košarkarje Slovenije že več kot desetletje. Zadnja zmaga Slovenije ima zdaj že močno zaprašeno letnico - 1999 -, od tedaj dalje pa je Španija dobila tretjo uradno tekmo in nič koliko prijateljskih. Kot že mnogokrat doslej, je ključno vlogo odigral Juan Carlos Navarro, ki je v drugem polčasu dosegel 23 od svojih 26 točk.

V startu tekme sta bili obe moštvi še pod vtisom razočaranj v četrtfinalu - Španci zaradi poraza v zadnji sekundi proti Srbiji, Slovenija pa zavoljo ponižujočega poraza s Turčijo. A na srečo so se slovenski igralci prvi otresli grenkih spominov in že v peti minuti prvič pobegnili na semaforju. Prednost sedmih točk so ohranili vse do prvega mini odmora, nato za trenutek znova zastali (23:22), a še pravočasno strnili vrste in znova povedli za sedem (35:28).

Glede na to, da srečanje s tekmovalnega stališča ni imelo bistvenega pomena, saj nagrado prinaša le naslov svetovnega prvaka - olimpijsko vozovnico za London 2012 -, so imeli španski košarkarji precej težav s motivacijo. Za reprezentanco, ki je v zadnjem desetletju vajena nastopati zgolj v bojih za medalje (Španija bo prvič po letu 1999 ostala brez odličja na velikih tekmovanjih), tekma za razvrstitev ni pomenila toliko kot za slovenske košarkarje, ki so pisali zgodovino.

Goran Dragić je bil pogosto prehiter za španske branilce.
Goran Dragić je bil pogosto prehiter za španske branilce. FOTO: Reuters

Medlo igro Španije bi lahko Slovenija učinkoviteje kaznovala že v prvem polčasu, žal pa ji prednosti devetih točk (41:32) v zadnji minuti in pol prvega polčasa ni uspelo zadržati in je odšla v slačilnico z vsega dobrim košem naskoka.

Španci so v nadaljevanje krenili malce bolj zavzeto, že po dveh minutah igre prvič prevzeli vodstvo (45:44), toda Slovenci so bili še vedno korak pred njimi. Uspešno so zaustavljali njihovega najnevarnejšega strelca Navarra, ki je do 25. minute dosegel vsega pet točk, bili v napadu dovolj raznovrstni in si v 26. minuti znova priigrali nekaj košev naskoka (56:51). Tedaj pa se je tudi Navarro odločil, da bo posegel v igro. Do konca tretje četrtine je dosegel 11 točk, skupno v tretji četrtini 13, in prav po njegovi zaslugi je Španija pred zadnjimi desetimi minutami vodila s 64:62.

Zadnjih deset minut je bilo najslabših Slovenije na tem prvenstvu. Španija se je resda dvignila, toda ne toliko, kot je Slovenija obstala. Navarro je zabil prvi žebelj v slovensko krsto (69:64), ki so jo Španci do konca dobro zapečatili in položili globoko v grob. Španija je zadnjo četrtino dobila z rezultatom 33:18 in na koncu zmagala z visokimi 17 točkami prednosti.

Izjave po tekmi:

Memi Bečirović, selektor Slovenije: "Težko je igrati, če ima tvoj tekmec pomoč sodnikov. Bilo je ogromno kontaktov na obeh straneh, vendar njim so piskali, nam pa ne. Slabo so igrali naši centri z izjemo Mihe Zupana, poudarjam pa, da so imeli svetovni prvaki pomoč sodnikov in tako je praktično nemogoče zmagati."

Jaka Lakovič, Slovenija: "Mislim, da je ekipa pokazala povsem drug obraz kot proti Turčiji. Žal nam je v drugem polčasu popustila zbranost v obrambi, kar je takšen igralec, kot je Navarro, s pridom izkoristil. Ključ do njihove zmage je bila zagotovo naša obramba na tem igralcu. Zdaj se moramo čim hitreje znova zbrati in skušati prvenstvo končati z zmago, saj si jo naši navijači zaslužijo."

Slovenija – Španija 80:97 (23:16, 18:22, 21:26, 18:33)