Prepelič s 30 točkami popeljal Slovenijo do zmage proti žilavim Ukrajincem

Koper , 22. 02. 2024 17.36 |

Jakob Batič
49

Slovenska košarkarska reprezentanca je uspešno odprla kvalifikacije za Eurobasket 2025. Pred domačimi navijači je v Kopru s 87:73 ugnala Ukrajino. Prvo ime srečanje je bil s 30 točkami kapetan Klemen Prepelič. Jaka Blažič je v tretji četrtini, ko si je Slovenija priigrala ključno prednost, dosegel štiri trojke, tekmo pa sklenil pri 18 točkah.

• Gregor Hrovat po tekmi z Ukrajino
    00:57
    Gregor Hrovat po tekmi z Ukrajino
  • Jaka Blažič po tekmi z Ukrajino
    02:01
    Jaka Blažič po tekmi z Ukrajino

Slovenija je obračun začela v peterki Žiga Samar, Jaka Blažič, Miha Lapornik, Bine Prepelič in Mike Tobey. Že pred tekmo je bilo jasno, da Aleksander Sekulić ne bo mogel računati na Alekseja Nikolića, ki je bil odsoten zaradi vnetja.

Srečanje je s trojko za goste odprl Pavlo Krutous, na drugi strani pa je po lepi podaji Samarja pod osebno napako zaključeval Prepelič. Sicer neuspešno, a je potem zadel prvi prosti met za prvo točko Slovenije. Hitro je dvakrat iz igre pod košem zadel gostujoči kapetan Artem Pustovyi, potem pa je na drugi strani Samar izkoristil prvega od dveh prostih metov. Pri 2:9 je Sekulić videl dovolj in namesto Samarja v igro poslal Klemna Prepeliča

In prav ostrostrelec Galatasarayja je po skoraj petih minutah dosegel prvi koš iz igre za Slovenijo, ko je v svojem slogu zadel za tri in znižal na 5:9. Zatem je izsilil še osebno napako pri metu za tri in trikrat uspešno zadel, nakar je v naslednjem napadu še enkrat zadel.

Prvič je Slovenija vodila pri 13:12 štiri minute pred koncem prve četrtine po zadetih prostih metih Jake Blažiča. Ukrajinci so v nadaljevanju prilagodili obrambo, tako da Prepelič ni več prihajal do metov z razdalje in je moral iskati soigralce, ki pa niso bili pretirano razpoloženi.

Vjačeslav Bobrov je z razdalje dosegel trojko za izid prve četrtine 21:21, po kateri Sekulić ni mogel biti najbolj zadovoljen, o čemer priča tudi podatek, da je že v prvih osmin minutah na parket poslal kar deset košarkarjev. Priložnosti nista dobila le Jakob Čebašek in Tibor Mirtič.

Prepelič je držal stik in čakal na razpoložene soigralce

Kmalu po začetku druge četrtine se je na klop vrnil Prepelič, posledično pa je Slovenija v napadu znova delovala izgubljeno. V prvih petih minutah je zmogla vsega štiri točke in Ukrajinci so po trojki Oleksandra Kovliarja ušli na osem (25:33).

Sekulić je znova posegel po preverjeni rešitvi. Prepelič je po vrnitvi še naprej razigraval soigralce. Mike Tobey je s trojko znižal na 33:37, po čemer se je ukrajinska klop odzvala z minuto odmora. V zadnjem napadu polčasa je imel Samar priložnost, da bi Slovenijo po dolgem času znova vrnil v vodstvo, vendar se mu prodor ni posrečil in na polčas sta reprezentanci odšli ob izidu 39:40.

Razigrani Blažič v tretji četrtini poskrbel za razliko

V katero smer bo šlo nadaljevanje, sta nakazali uvodni trojki Blažiča za prednost Slovenije s 47:42. Tudi v obrambi so Sekulićevi varovanci zaigrali bolj zbrano. Ukrajinci so dva napada zapored izgubili žogo, Blažič pa je to kaznoval s svojo tretjo trojko za prvo večjo prednost osmih točk.

Nervoza pri gostih se je poznala tudi na njihovi klopi, saj je selektor Vitalij Stepanovski kmalu zatem prejel svojo drugo tehnično napako in bil izključen. Pri 54:44 je Slovenija prvič prišla do dvomestne prednosti, ko je – da, uganili ste – za tri po asistenci Prepeliča še četrtič v tem delu igre zadel kapetan Cedevite Olimpije.

Piko na i občutno boljši tretji četrtini je v zaključku z zahtevnim metom preko roke postavil Gregor Horvat. Pred zadnjimi desetimi minutami je semafor na Bonifiki kazal 64:53.

Po trojki Mišule sledil zadnji žebelj v krsto

Ukrajinci so se na začetku zadnjega dela vrnili v igro. Oleksandr Mišula je s trojko znižal na pet točk zaostanka (72:67), vendar je nalet gostov v svojem slogu zopet umiril Prepelič s svojo četrto trojko in skupno 30. točko. Nato je borbeni Aljaž Kunc prišel do skoka v napadu in ob tem izsilil peto osebno napako Pustovoja, ki je moral predčasno na klop. Dvome o zmagovalcu je razblinila trojka Žige Samarja za 82:68, potem ko je Kunc prišel že do svojega tretjega napadalnega skoka.

Dobro minuto pred koncem je Sekulić na klop poklical Tobeyja, v igro pa poslal debitanta Tiborja Mirtića, ki je tako zabeležil svoj prvi nastop v članski izbrani vrsti.

Prepelič do meje 30, Tobeyju dvojni dvojček

O igralcu tekme ne gre izgubljati besed. Prepelič je 30 točkam dodal še devet podaj in tri skoke. Jaka Blažič, ki je poskrbel za ključno razliko v tretji četrtini, je bil drugi strelec z 18 točkami. Dvomestni so bili pri Sloveniji še Mike Tobey (11) in Žiga Samar ter Gregor Horvat (oba 10).

Pri Ukrajini je 23 točk dosegel Kovliar, mejo desetih pa je presegel le še Vjačeslav Bobrov s 17. Prvi zvezdnik Artem Pustovyi je že na začetku zašel v težave z osebnimi napakami, tako da je igral le dobrih 14 minut, v katerih je dosegel osem točk.

Naslednja tekma Sekulićeve varovance čaka v nedeljo, ko se bodo prav tako v Kopru pomerili z Izraelom. Morebitna zmaga bi na stežaj odprla pot na turnir stare celine, ki ga bodo prihodnje leto gostile Latvija, Finska, Poljska in Ciper. Eurobasket bo potekal med 27. avgustom in 14. septembrom, zaključil pa se bo v Latviji.