Slovenci po hudem boju le ugnali žilave Švede

Stockholm, 03. 07. 2022 19.40 |

Nina Mihalič, Jakob Batič
244

Slovenski košarkarji so z zmago sklenili prvi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Po drami v Stockholmu so bili s 84:81 boljši od domačinov Švedov. Luka Dončić je bil prvi junak srečanja z 31 točkami, Goran Dragić, ki je verjetno odigral svojo zadnjo tekmo v reprezentančnem dresu, jih je dodal 20. Že v prvi četrtini je postal najboljši strelec v zgodovini reprezentance, ko je s košem za dve točki prehitel Jako Lakoviča.

Aleksander Sekulić se je odločil za isto začetno peterko kot proti Hrvaški (Goran Dragić, Luka Dončić, Zoran Dragić, Edo Murić in Mike Tobey). V kadru je prišlo do ene spremembe, Jurija Macuro je nadomestil organizator igre Luka Rupnik

Aktualni evropski prvaki so srečanje v Stockholmu začeli zelo poletno. Najprej sta vsak svojo trojko dosegla Goran Dragić in Luka Dončić. Po miniaturi za enostavno polaganje Dončića je na semaforju pisalo že 5:10. Sledila je še "alley-oop" kombinacija Dragića in Mika Tobeyja, po kateri je švedski selektor vzel prvo minuto odmora na tekmi. Prekinitev ni ohladila vročih Slovencev, po drugi trojki številke 77 je bila prednost prvič na tekmi dvomestna (5:15). V drugem delu prve četrtine je Švedom stekel met iz igre, Slovencem pa se je nekoliko zaustavil. Eric Rush je s trojko ob izteku napada znižal na 17:22.

Goran Dragić je v prvi četrtini prehitel Jako Lakovića na prvem mestu najboljših strelcev v zgodovini slovenske reprezentance:

V drugi četrtini so domačini na krilih glasnih navijačev nadaljevali s tempom, ki so ga zastavili ob koncu prve. Pelle Larsson je občinstvo na noge dvignil z atraktivnim zabijanjem, ko je v naslednjem napadu zadel še trojko, pa je bila razlika le še točko (24:25). Sekulić je klical minuto odmora. Slabe štiri minute do konca polčasa je Melwin Pantzar ukradel žogo Zoranu Dragiću in na drugi strani s polaganjem poskrbel za prvo prednost domačih na tekmi (30:29). Nato sta stvari v svoje roke prevzela starejši od bratov Dragić in Dončić. Slednji je s trojko v zadnji minuti polčasa poskrbel za novo prednost Slovenije, a nato v zadnjih sekundah z nenatančno podajo omogočil lahek zaključek Viktorja Gaddeforsa za izenačenje na 41:41, kar je bil tudi rezultat polčasa. Dončić je bil pri 18 točkah, Dragić jih je dodal 11.

Gregor Glas v tretji četrtini vnesel prepotrebno energijo

Tako kot prvega je Slovenija tudi drugi polčas odprla odločneje. Čeprav je obramba še naprej šepala in so Švedi dosegli nekaj lahkih košev, so Sekulićevi varovanci hitro povedli, saj jim je znova služil predvsem met z razdalje. Svojo tretjo trojko je zadel Goran Dragić, nato sta bila za tri natančna še njegov brat Zoran in Edo Murić. Po sijajnem prodoru in zabijanju Dončića je Slovenija povedla za sedem (49:56), Švedi pa so odgovorili z minuto odmora.

Znova jim je dobro dela, saj so se po petih zaporednih točkah povsem približali. V zaključku tretje četrtine je Sekulić prvič na tekmi ponudil priložnost Gregorju Glasu, ki je predvsem v obrambi opravil odlično delo. Na drugi strani je v napadu še naprej blestel Dončić, ki je imel po 30 minutah že 29 točk, sedem skokov in pet podaj. V zadnjem napadu tretjega dela pa je nagrado za dobro delo v obrambi dočakal Glas, ki je prišel do odprtega meta za tri in ga zadel za nekoliko otipljivejšo prednost (61:70).

Na začetku zadnje četrtine sta na klopi ostala tako Goran Dragić kot Dončić. Ob njuni odsotnosti je vodenje napada prevzel Aleksej Nikolić, ki je s trojko poskrbel za 12 točk prednosti. Potem pa so Švedi vrnili z delnim izidom 10:0, po katerem so bili znova povsem v igri. Po dobrih petih minutah igre je Dončić zadel šele drugi slovenski met iz igre v zadnji četrtini, a so Švedi povezali dva zaporedna uspešna napada. Simon Birgander je zabil za 75:75, Sekulić pa je klical minuto odmora. V zaključku sta stvari še enkrat več v svoje roke prevzela poslavljajoči se kapetan Dragić in Dončić. Po dveh prostih metih Pantzarja so Švedi povedli z 81:80, nato pa je bil prav Goran Dragić tisti, ki je najprej vrnil s polaganjem, nato pa v zaključku tudi sam dosegel dva prosta meta za končnih 81:84.

Kdo so bili najučinkovitejši posamezniki? V našem taboru zopet Luka Dončić (31 točk, 10 skokov in šest asistenc) in Goran Dragić (20 točk). Po osem sta jih dodal Mike Tobey in Zoran Dragić, po sedem pa Edo Murić in Aleksej Nikolić. Na drugi strani je bil najboljši strelec Ludvig Hakanson s 24 točkami, zbral pa je tudi kar devet podaj. Simon Birgander je bil drugi dvomesten pri Švedih s 15 točkami.

Hrvaška reprezentanca je v večernem obračunu izgubila proti Finski z rezultatom 79:81. Zaključila je na četrtem mestu v skupini in tako izgubila priložnost za uvrstitev na svetovno prvenstvo.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

19.10

HVALA ZA VAŠO POZORNOST IN LEP VEČER!

19.07

Poglejmo si še statistiko današnje tekme:

19.03

Slovenija se je kot drugouvrščena reprezentanca v svoji skupini uvrstila v drugi del kvalifikacij, ki se bodo začele avgusta (čaka jih še šest tekem). Dvakrat se bo zagotovo pomerila z Nemčijo, preostala dva tekmeca pa bosta znana danes zvečer po obračunih Nemčija - Poljska in Izrael - Estonija.

19.00

Kariero v dresu z državnih grbom je Goran Dragić sklenil z 20 doseženimi točkami in tako postal rekorder slovenske reprezentance po številu doseženih točk na vseh tekmah.

40'

Luka Dončić je tekmo zaključil pri 31 točkah, imel pa je tudi 10 skokov in 6 asistenc!