Slovenke na tekmi preobratov do zmage proti Poljakinjam

Gniezno, 24. 11. 2022 20.49 |

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je dobila tekmo kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2023. V Gnieznu je premagala Poljsko z 78:71. Za Slovenijo je to druga zmaga v treh kvalifikacijskih nastopih. Ti sicer nimajo pravega tekmovalnega naboja, saj so slovenske košarkarice kot gostiteljice že uvrščene na EP, ki ga bosta od 15. do 25. junija 2023 gostila Slovenija in Izrael.

Teja Oblak
Teja Oblak FOTO: Damjan Žibert

Slovenski selektor Georgios Dikaioulakos za tekmo proti Poljski med dvanajsterico ni uvrstil Eve Rupnik in Gale Kramžar, v uvodnih minutah pa je na parket poslal nekoliko presenetljivo peterko. Poleg izkušenih Teje Oblak, Zale Friškovec in Eve Lisec sta dvoboj začeli še mladi Mojca Jelenc in Ajša Sivka. Slednja je s 17 leti debitirala na uradni tekmi članske izbrane vrste in s košem Sloveniji priigrala tudi prvo vodstvo na tekmi (9:7). Izbranke selektorja Dikaioulakosa so odlično odigrale uvodni del, saj so prvo četrtino dobile s 26:14. A nadaljevanje prvega polčasa je bilo povsem druga zgodba. Poljakinje so z delnim izidom 27:5 v 19. minuti povedle z 41:31 in na odmor odšle s prednostjo štirih točk.

Po velikem odmoru je Slovenija znova pokazala svoj pravi obraz, zaigrala agresivneje v obrambi, hitro nadoknadila zaostanek ter v izenačeni končnici spretno ter izkušeno prišla do zmage. Slabe tri minute pred koncem pri zaostanku dveh točk je Tina Cvijanovič (13 točk) zadela trojko in s polaganjem kronala protinapad za 72:69, Eva Lisec (14 točk, met za tri točke 2:2) pa je s trojko za 75:71 manj kot minuto pred zaključkom dokončala nalogo.

Poleg teh dveh so do dvomestnih številk prišle še Teja Oblak (14 točk, 13 podaj), Zala Friškovec (14 točk, trojke 4:8) in Mojca Jelenc (12 točk, met 5:6, 5 skokov).

Poljska – Slovenija 71:78 (54:54, 37:41, 14:26)
Strelke za Slovenijo: Lisec 14 (7 skokov), Oblak 14 (7 skokov in 13 podaj), Cvijanovič 13, Krošelj, Seničar, Jakovina 6, Friškovec 14, Jelenc 12 (5 skokov), Sivka 2, Debeljak 3.