Zgolj ena dobra četrtina Slovenk premalo za razpoloženo Italijo

Niš, 30. 06. 2019 18.20 |

Na tretji in obenem zadnji tekmi skupinskega dela evropskega košarkarskega prvenstva v Nišu so slovenske košarkarice po najslabši predstavi visoko izgubile proti Italiji s 57:75. Tokrat se je močno poznala odsotnost poškodovane Eve Lisec, saj so naše zahodne sosede nadskakale varovanke Damirja Grgića s 40 : 32. Najboljša strelka pri Sloveniji je bila kapetanka Nika Barić s 15 točkami.

Po izjemni predstavi in zmagi slovenskih košarkaric proti Turčiji na drugi tekmi letošnjega evropskega prvenstva v Nišu so bili navijači varovank selektorja Damirja Grgića prepričani v novo dobro predstavo na zadnjem srečanju skupinskega dela, ki bi jim ob morebitni zmagi nad Italijo prinesla boljše izhodišče pred beograjskim repasažem v začetku prihodnjega tedna.

Slovenija je odločno začela tekmo proti zahodnim sosedam, še posebej je bila uvodoma razpoložena kapetanka Nika Barić, ki je s petimi zaporednimi točkami popeljala svojo ekipo do prednosti treh točk (9 : 6). Toda le dve minuti pozneje je ista košarkarica prejela sumljivo nešportno osebno napako, ki pa jo Italijanke niso povsem izkoristile, saj so še vedno zaostajale za točko (10 : 9). Dve zaporedni napaki Slovenk v napadu so tokratne naše tekmice izkoristile za izenačenje v 7. minuti na 14 : 14. Tina Jakovina je z drugo trojko na srečanju takoj odgovorila in popeljala svoje moštvo v vodstvo s +3 (17 : 14). Po točkah Shante Evans pa so Slovenke prvič na srečanju povedle s petimi točkami prednosti (19 : 14). Po dobri igri v uvodnih 10 minutah je Slovenija zasluženo vodila z 21 : 18.

Italijanske košarkarice so z odlično igro nadigrale Slovenijo.
Italijanske košarkarice so z odlično igro nadigrale Slovenijo. FOTO: Fiba
Crespi taktično ukanil Grgića
A to je bila edina četrtina na tekmi, v kateri so se slovenske košarkarice enakovredno kosale z zahodnimi sosedami, ki so v nadaljevanju prestavile v višjo prestavo, zaigrale agresivneje v obrambi, v napadu pa prek razpoloženih Francesce Dotte (18 točk), Martine Crippe (15 točk) in nekoliko presenetljivo Olbis Futo Andrejeve (13 točk) polnile slovenski koš. Ko je svoje dodala še izkušena Giorgia Sottana, ki je preudarno vodila igro svoje reprezentance, so Italijanke povsem zagospodarile na igrišču dvorane Čair v Nišu. Z delnim izidom 5 : 0 so tokratne tekmice Slovenk povedle za tri (26 : 23), dve minuti pozneje pa že za pet (30 : 25). Ob že odsotni Evi Lisec se je v slovenski igri močno poznal strelski primanjkljaj naše najbolj razpoložene košarkarice v napadu na uvodnih dveh tekmah proti Madžarski in Turčiji Teje Oblak, ki je do svojih prvih točk na srečanju prišla tik pred koncem prvega polčasa, ki so ga Italijanke dobile s štirimi točkami prednosti (36 : 32).

Italijanski selektor Marco Crespi je nekoliko presenetil tekmečev strokovni štab z večjo minutažo visoke Andrejeve, ki je bila nerešljiva uganka za slovensko obrambo. Na koncu so Italijanke dobile skok s 40 : 32, a to ni bil ključ do njihove zmage, ampak precej zgrešenih metov Slovenk z distance in izza črte 6,75 metra. Pri slednjem so bile zgolj 16-odstotne (3/18), medtem ko so bile pri metu iz igre 35-odstotno uspešne (20/56). Italija je iz minute v minuto v nadaljevanju tekme višala svojo prednost; z dvema vezanima trojkama Dottove in Crippijeve so v 23. minuti ušle na 9 točk prednosti (45 : 36), minuto pozneje pa že na +11 (47 : 36). Ko je Cecilia Zandalasini ob koncu tretje četrtine s trojko povišala prednost svoje ekipe na 13 točk (55 : 42), je bilo bolj ali manj jasno, da bi Slovenke za popoln preobrat potrebovale sanjskih zadnjih 10 minut.

Kapetanka Nika Barić je bila s 15 točkami najboljša slovenska strelka.
Kapetanka Nika Barić je bila s 15 točkami najboljša slovenska strelka. FOTO: Fiba

Barićeva in Evansova premalo za razpoložene Italijanke
Slovenija je bila v napadu nemočna, preveč je bilo igre na silo, izsiljenih metov z razdalje, kar so Italijanke po uspešnem skoku pod svojim obročem in hitrim prenosom žoge na nasprotnikovo polovico znale kaznovati s tako imenovanimi lahkimi koši, kar je v 37. minuti privedlo do prednosti 17 točk (68 : 51). Kljub solidni napadalni predstavi Barićeve in Evansove, pa je potrebno tokrat izpostaviti precej slabšo igro v obrambi, ki je Italijankam dopustila preveč košev iz druge, tretje ali celo četrte akcije po njihovem uspešnem napadalnem skoku.

Izid se je na koncu ustavil pri 75 : 57, kar je več kot dobrodošel opomin za Grgićeve varovanke, ki bodo v torkovem beograjskem repasažu za uvrstitev med osem najboljših reprezentanc na stari celini odmerile moči s poraženko iz dvoboja v skupini D med gostiteljico turnirja Srbijo in Belgijo.

Evropsko prvenstvo v košarki, skupina C, 3. krog, izid:
Slovenija - Italija 57 : 75 (21 : 18, 11 : 18, 11 : 20, 14 : 19)

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

40'

Visok poraz Slovenije (57:75)

Slovenske košarkarice so po najslabši predstavi na letošnjem Eurobasketu v Nišu visoko izgubile proti italijanski izbrani vrsti s 57:75. Najboljša strelka v slovenski reprezentanci je bila kapetanka Nika Brić s 15 točkami.

37'

Italijanke do najvišje prednosti (68:51)

Slovenke že nekaj minut ne najdejo poti do italijanskega obroča, Martina Crippa pa nadaljuje z izjemno predstavo (17 točk).

35'

Italija znova ušla na +15

Po točkah Crippe so italijanske košarkarice znova ušle na 15 točk prednosti.

31'

Andrejeva uspešna s črte prostih metov za +15 Italije (43:58)

Olbis Futo Andre je bila očitno velika uganka za slovenski tabor, saj na prvih dveh srečanjih v skupini ni pokazal vidnejših predstav. Z novima uspešnima prostima metoma je povišala prednost Italije na +15.

30'

Konec tretje četrtine (43:56)

Italija je v nadaljevanju še dodatno dvignila raven svoje igre v vseh segmentih in po treh četrtinah dvoboja v Nišu vodi z visokih +13 (43:56).