Slovenke z zmago nad Bolgarkami do tretjega zaporednega nastopa na EP

Ljubljana, 04. 02. 2021 18.04 |

Marko Gašparin, Jakob Batič
8

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je z zmago na kvalifikacijski tekmi nad Bolgarijo v skupini A (71:66) vpisala še peto zmago in se tako še tretjič zapored uvrstila na Eurobasket. Slovenke so z zmago že osvojile prvo mesto v skupini. Blestela je Eva Lisec s 23 točkami, Teja Oblak jih je pristavila 16, Annamaria Prezelj pa 14. V soboto sledi še (formalnost) z Islandijo.

• Veselje v slovenski reprezentanci po zmagi nad Bolgarkami
    01:25
    Veselje v slovenski reprezentanci po zmagi nad Bolgarkami
  • Vrhunci drugega polčasa tekme Slovenija - Bolgarija (Ž)
    00:39
    Vrhunci drugega polčasa tekme Slovenija - Bolgarija (Ž)
Evropsko prvenstvo bo potekalo letos poleti v Španiji in Franciji, in sicer ga bosta med 17. in 27. junijem gostila Valencia in Strasbourg.

Z zmago na prvi tekmi proti Bolgariji so Slovenke potrdile nastop na prvenstvu stare celine. To je že tretja zaporedna uvrstitev ženske izbrane vrste na Eurobasket. V Stožicah po predhodnem dogovoru s selektorjem Grgićem ni bilo izkušene Shante Evans. Z Bolgarkami so se Slovenke na uvodu kvalifikacij za nastop na EP pomerile novembra 2019, v Sofiji so Slovenke zmagale (72:64). Slovenske košarkarice po današnji zmagi proti Bolgariji čaka še tekma v soboto proti Islandiji, ki si jo boste lahko prav tako ogledali v neposrednem prenosu na Kanalu A in VOYO.

Tako slovenska kot bolgarska reprezentanca sta obračun v Stožicah začeli zelo nervozno. Prve so ritem ujele Bolgarke, ki so povedle s 7:3, a je nato četa Slavka Duščaka (ta v mehurčku v Stožicah nadomešča selektorja Damirja Grgića, ki zaradi okužbe z novim koronavirusom po pravilih Fibe ni smel biti del mehurčka) uspela odgovoriti z delnim izidom 8:0, kar je Slovenkam prineslo vodstvo z 11:7. Vodstvo so slovenske košarkarice, ki so v teh kvalifikacijah še neporažene, uspešno zadržale vse do konca prve četrtine. To so dobile z izidom 20:18. Teja Oblak je v prvi četrtini vlekla slovenski voz z devetimi točkami, osem jih je dodala Eva Lisec.

Bolgarke so pokazale, da premorejo veliko kvalitete predvsem pri metu izza črte za tri točke. Ko so gostje ob skorajda perfektnem metu za tri točke (5/7) po trojki Gergane Ivanove povedle s 24:22, je v. d. selektorja Duščak vzel minuto odmora. Ta pa ni kaj prida pomagala: resda so Slovenke sprva izenačile na 24:24, a nato so se s slabim izvajanjem metov iz igre hitro znašle v najvišjem zaostanku na tekmi (24:30). Štiri minute in pol do konca prvega polčasa je sledila nova minuta odmora na Duščakovo zahtevo. Ta pa je obrodila sadove, saj so Slovenke v zgolj nekaj minutah igre z delnim izidom 12:2 uspele povesti s kar šestimi točkami prednosti (38:32).

Nato pa se je druga četrtina končala sanjsko za slovenski tabor: Nika Barič je zadela trojko v zadnji sekundi napada, s čimer je slovenska prednost narasla na devet točk (41:32). V prvem polčasu se je s 15 točkami izkazala Liščeva, devet jih je dodala Oblakova, sedem pa Annamaria Prezelj

Slovenke so na začetku tretje četrtine na krilih Liščeve, Oblakove in Prezljeve uspešno nadzorovale prednost, ki so si jo priigrale v prvem polčasu. Po polaganju Liščeve je na semaforju štiri minute in pol do konca četrtine pisalo 53:45 v korist Slovenk. Nekaj manj kot tri minute do konca tretje četrtine pa je po košu Borislave Hristove, ki je Bolgarke približal na vsega štiri točke zaostanka (49:53), znova reagiral Duščak, ki je vzel minuto odmora. Tudi po minuti so se Bolgarke še približale na tri točke zaostanka ter s cono povzročile precej preglavic Slovenkam. Ko so končno izigrale obrambo, je za lažje dihanje poskrbela Maruša Seničar (55:50). Na zadnji daljši odmor so Slovenke na koncu uspele odnesti štiri točke prednosti (55:51). Liščeva je bila po tretji četrtini že pri 19 točkah, Oblakova pri 13, Prezljeva pa pri 11.

Duščak, ki je v Stožicah v. d. selektorja, je uspešno prestal ognjeni krst.
Duščak, ki je v Stožicah v. d. selektorja, je uspešno prestal ognjeni krst. FOTO: Fiba

Dramatičen zaključek tekme
Bolgarke – pred tekmo s Slovenijo so z dvema zmagama in prav toliko porazi zasedle tretje mesto v skupini A – so odločno začele zadnji del tekme in se z delnim izidom 6:3 povsem približale slovenski izbrani vrsti. Radostina Dimitrova je nato šest minut in pol pred koncem zgrešila dva prosta meta za morebitno vodstvo Bolgark, na drugi strani pa je Baričeva postregla s trojko z leve strani, tako da so Slovenke znova malce lažje zadihale (61:57). Slovenkam v napadu ni steklo, toda z dobro obrambo so kar nekaj časa ohranjale prednost štirih točk. Nato pa je Hristova z dvema prostima metoma povsem približala Bolgarke, toda na drugi strani je z drugo trojko na tekmi (iz treh poskusov) odgovorila Prezljeva (64:59). Nato pa je znova svoj motor ogrela Liščeva, ki je bila dolgo časa brez koša, nato pa s štirimi točkami poskrbela, da so Slovenke v zadnjih 166 sekund tekme vstopile z udobnimi devetimi točkami naskoka (68:59). Ko je že kazalo, da bodo varovanke Slavka Duščaka mirno pripeljale tekmo do konca, pa so se v igro Slovenk znova prikradle nepotrebne napake, kar so Bolgarke izkoristile s petimi zaporednimi točkami in se približale na vsega štiri točke zaostanka (64:68). Ko je bilo najbolj potrebno, je voz povlekla kapetanka Nika Barič. Slednjo so Bolgarke sicer večji del tekme dobro zaustavljale, nato pa je Baričeva zadela prosti met in še polaganje, tako da se je Slovenija na koncu veselila zmage z 71:66.

5. krog kvalifikacij za EP, skupina A, Stožice:
Slovenija – Bolgarija 71:66 (20:18, 21:14, 14:19, 16:15)
Lisec 23, Oblak 16, Prezelj 14, Barič 10, Seničar 4, Jakovina in Friškovec po 2.

Statistika tekme Slovenija - Bolgarija (Ž)
Statistika tekme Slovenija - Bolgarija (Ž) FOTO: Sofascore.com
Koronavirus pasica november

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

18.02

In ne pozabite, v soboto igra Slovenija še zadnjo tekmo. Ob 17. uri jo čaka Islandija.

Prenos na VOYO, Kanalu A in (tekstovni) tudi na naši spletni strani. Vabljeni.

18.01

To je, vsaj kar se tekstovnega prenosa tiče, vse!

Še naprej pa spremljajte našo spletno stran, kjer bomo do večera objavili vse odzive po velikem uspehu slovenskih košarkaric. Lepo pozdravljeni.

18.00

Na strani Slovenije tudi ukradene žoge in asistence

V podajah za uspešen zaključek je bilo 20:16, v ukradenih žogah pa 13:5.

17.59

Slovenija je vodila dobrih 28 minut, Bolgarija pa zgolj v prvem polčasu nekaj več kot pet minut

Najvišja prednost naših je znašala devet točk, Bolgarije pa šest.