Velika zmaga Slovenk: Rakete odbile zadnji napad reprezentantk BiH

Strasbourg, 20. 06. 2021 12.57 |

Marko Gašparin, STA
30

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je na tretji tekmi EuroBasketa 2021 premagala zasedbo Bosne in Hercegovine (91:81). Z drugo zmago na prvenstvu so si Rakete priigrale tretje mesto v skupini in dodatne kvalifikacije za četrtfinale, potem ko je Belgija pričakovano ugnala Turčijo. Tokrat sta blesteli Eva Lisec (22 točk) in Zala Friškovec (15).

Teja Oblak po pomembni zmagi nad BiH
V zadnji tekmi predtekmovanja v skupini C je Belgija tesno, s 63:61 premagala Turčijo, kar pomeni, da je Slovenija v Strasbourgu osvojila tretje mesto in se bo v dodatnih kvalifikacijah za četrtfinale v ponedeljek pomerila z Rusijo.

Slovenke so tretji obračun EuroBasketa 2021 v Strasbourgu začele bistveno bolj odločno kot tistega z reprezentanco Belgije. Povedle so z 9:7, a nato je sledil prvi mrk Grgićevih varovank. To so izkoristile košarkarice Bosne in Hercegovine, ki so z delnim izidom 8:0 povedle z 15:9. Reagiral je Damir Grgić, vzel minuto odmora. Ta je pomagala, Slovenke so se nemudoma približale Bosankam na 16:18. Rakete so v deseti minuti tudi prešle v vodstvo s 23:22, a so prvo četrtino po košu in zadetem dodatnem prostem metu naturalizirane Jonquel Jones dobile reprezentantke BiH (25:23). V prvi četrtini sta pri slovenski izbrani vrsti blesteli Zala Friškovec (8 točk) in Eva Lisec (6). Pri Bosankah je bila najbolj razpoložena stara znanka slovenskih parketov Marica Gajić (10 točk).

Na samem uvodu druge četrtine sta obe reprezentanci delovali nezbrano v napadu, nato pa so na parketu arene Rhenus Sport zagospodarile Slovenke. Stekel je predvsem met za tri točke, nato pa so z dobro obrambo Rakete prihajale do lahkih košev iz protinapadov. Slovenke so z delnim izidom 15:0 povedle z 38:25, nato pa so varovanke Gorana Loja le uspele zadeti v drugi četrtini. V dvajseti minuti je po novi slovenski trojki in protinapadu na semaforju dvorane v Strasbourgu pisalo že 51:35 v korist Raket. Ko je novo trojko zadela še Oblakova, je Slovenija tik pred koncem polčasa povedla s 54:37. Slovenke so v prvem polčasu trojke metale neverjetno: kar 60-odstotno (9/15). Eva Lisec in Zala Friškovec (za tri točke: 3/3) sta se zaustavili pri 13 točkah. Obenem so odlično igrale tudi v obrambi, saj so reprezentantke BiH presenetile z agresivno in 'visoko' obrambo.

Zala Friškovec je  v prvem polčasu blestela pri metu za tri točke: 3/3.
Zala Friškovec je v prvem polčasu blestela pri metu za tri točke: 3/3. FOTO: Fiba

V tretji četrtini so Rakete nadaljevale z izjemno strelsko predstavo. Svojo prednost so še nadgradile: povedle so celo s 25 točkami razlike, ko je na semaforju dvorane v Strasbourgu pisalo 72:47. Na koncu se je reprezentantca BiH z delnim izidom 9:0 uspela nekoliko približati, na zadnji odmor so Rakete tako odšle s 16 točkami prednosti (74:58). Po treh četrtinah sta imeli Liščeva in Zala Friškovec po 15 točk, 11 jih je na svojem kontu zbrala Teja Oblak.

Prava drama pa se je odvila v zadnji četrtini: Slovenkam se je namreč met iz igre nekoliko zaustavil, na drugi strani sta se pri Bosankah razigrali Jonesova (na koncu 24 točk in 10 skokov) in Gajićeva (na koncu 28 točk in 11 skokov). Ti dve sta praktično sami vlekli bosanski voz in nasprotnice so se Raketam v zaključku tekme približale na vsega tri točke zaostanka (82:79). A za mirnejši zaključek sta poskrbeli Eva Lisec in Nika Barič, ki sta zadevali v pomembnih trenutkih, na srečo Raket pa se je Bosankam v zadnjih dveh minutah zaustavil met za tri točke. Slovenke so tako na koncu slavile z udobno prednostjo desetih točk (91:81), a bilo je bistveno bolj napeto, kot kaže rezultat 'na prvi pogled'.

Evropsko prvenstvo za košarkarice, skupina C, 3. krog, ob 12.00:
Slovenija - Bosna in Hercegovina 91:81 (23:25, 31:12, 20:21, 17:23)

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

14.03

Toliko za danes ...

... vabim vas k ogledu oz. branju članka dirke motoGP! Lep pozdrav!

14.01

Sloveniji vsaj še ena tekma!

Slovenke so si z zmago zagotovile najmanj še eno tekmo na tem prvenstvu. Če bo favorizirana Belgija premagala Turčijo, potem bodo Slovenke tretje v skupini, kar pomeni, da se bodo v 'repasažu' udarile z reprezentanco Rusije. Če pa Belgija danes izgubi, potem bo Slovenija uvrščena neposredno v četrtfinale, a ta scenarij je malo verjeten. V košarki pa je seveda vse mogoče.

13.57

Najboljše strelke Slovenije

Tudi tokrat je blestela Eva Lisec. Zbrala je 22 točk in 7 skokov, povlekla pa je tudi voz v zaključku tekme, ko so Bosanke nevarno zagrozile. 15 točk je dodala Zala Friškovec, 13 pa Teja Oblak.

13.57
40'

KONEC TEKME!

91:81 je zmaga Slovenk! Rakete so se uvrstile najmanj v dodatne kvalifikacije za uvrstitev četrtfinale, če pa Turkinje kasneje premagajo zasedbo Belgije, bodo Slovenke uvrščene neposredno v četrtfinale.