Slovenci tudi tokrat uspešni, z lepo predstavo do zmage nad Izraelom

Koper, 25. 02. 2024 19.59 |

Nina Mihalič, S.M.
54

Slovenska košarkarska reprezentanca se je v koprski Bonifiki pomerila z reprezentanco Izraela in dosegla še drugo zmago prvega kvalifikacijskega cikla za evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto. Pred množico navijačev so bili z rezultatom 88:79 (8:20, 40:37, 65:53) boljši od tokratnega nasprotnika. Znova je bil razpoložen Klemen Prepelič, ki je dosegel 21 točk, Mike Tobey jih je vpisal 20.

Jaka Blažič po zmagi nad Izraelom

Po tem, ko so prvo tekmo kvalifikacijskega cikla za nastop na EuroBasketu leta 2025 Slovenci oddelali z odliko, tudi danes niso izpustili priložnosti, da se približajo nastopu na tem tekmovanju. Tako kot v četrtek je bila tudi tokrat dvorana polna slovenskih ljubiteljev košarke, poostrena varnost pa je tisto, kar je bilo najprej zaznati, ko si stopil na prizorišče. Slovenski košarkarji so tekmo začeli v postavi: Žiga Samar, Mike Tobey, Jaka Blažič, Miha Lapornik in Bine Prepelič

42. izvedba Eurobasketa bo na sporedu med 27. avgustom in 14. septembrom 2025. Skupinski del bodo gostili Ciper (Limassol), Poljska (Katovice), Finska (Tampere) in Latvija (Riga), kjer se bo odvil tudi zaključni del tekmovanja.

Tekmo so s košem začeli slovenski košarkarji, uspešen pa je bil Tobey. Yam Madar je rezultat kmalu zatem poravnal. Izraelci so že kmalu povedli z osmimi točkami prednosti (2:10), Slovenci pa do meta niso prišli. Izraelci so še naprej zadevali in prednost povečali na 2:16. Strelski post je z zadetim košem iz prostih metov prekinil kapetan Klemen Prepelič (3:16) in v nadaljevanju je tudi Slovencem nekoliko steklo v napadu. Rezultat po prvi četrtini je bil tako 8:20.

Statistika tekme
Statistika tekme FOTO: Sofascore.com

Drugo četrtino so Slovenci začeli s trojko Leona Stergarja (11:22). Ta je bil pri metu z razdalje uspešen tudi nekaj minut pozneje in tako zmanjšal zaostanek slovenskih košarkarjev na 17:25. Žiga Dimec je nato zadel pod osebno napako in bil natančen tudi pri izvajanju prostega meta (20:25). Pet minut pred iztekom druge četrtine je Prepelič z dvema zadetima prostima metoma rezultat izenačil na 29. V nadaljevanju se je slovenska izbrana vrsta zdela kot prerojena, tako so deževali tudi koši in Slovenija je prvič na tekmi prišla do vodstva (34:33). Tobey je prednost domačih povečal ob izteku prvega polčasa in rezultat je takrat kazal 40:35. Vodstva Slovenci niso več izpustili iz rok, na odmor so odšli s tremi točkami prednosti (40:37). Klemen Prepelič je bil pri devetih, Tobey pa osmih točkah.

Kvalifikacije za EuroBasket 2025 se bodo odvile še v dveh kvalifikacijskih ciklih. V drugem se bo Slovenija dvakrat pomerila s Portugalsko, in sicer v gosteh 22. novembra ter doma 25. novembra 2024. V zadnjem kvalifikacijskem ciklu pa bodo slovenski košarkarji dvakrat gostovali. 20. februarja 2025 se bodo pomerili z Ukrajino, 23. februarja pa z Izraelom.

Prava energija slovenskih košarkarjev se je prenesla tudi v začetek drugega polčasa, ki ga je otvoril Klemen Prepelič z zadetim metom za tri točke (43:37). Med razigranimi reprezentanti je bil tudi Jaka Blažič, ki je z ukradeno žogo in zadetkom razveselil navijače na tribunah (47:39). Ti so še bolj zaživeli v nadaljevanju, ko je bil s trojko najprej uspešen Hrovat (50:41), v nadaljevanju pa še Klemen Prepelič (55:41). Nekje na polovici tretje četrtine je prednost Slovenije znašala deset točk (58:48), slovenski selektor Aleksander Sekulić pa je zahteval minuto odmora. Nešportno osebno napako je v nadaljevanju naredil Tomer Ginat in Aljaž Kunc je z dvema zadetima prostima metoma prišel do svojih prvih točk na tekmi (60:50). Klemen Prepelič je bil znova izjemno strelsko razpoložen, z novo trojko pa je poskrbel, da je Slovenija po koncu tretje četrtine ohranila zanesljivo prednost (65:53). To je bila že njegova peta trojka v desetih poizkusih.

In ravno Klemen Prepelič je bil tisti, ki je v zadnji četrtini prvi zadel za Slovenijo, uspešen je bil pri metu za tri (68:57), nato pa so Slovenci znova imeli nekaj strelskega premora. Na drugi strani tudi Izraelci niso blesteli v napadu, tako da je Slovenija še vedno ohranjala zanesljivo prednost (73:61). V nadaljevanju je bil pri metu za tri znova uspešen Blažič (77:65), nekaj dodatne energije na parket pa je dodal tudi Tobey s polaganjem in novima dvema točkama Slovencev (79:65). Ko je nato zadel še Hrovat, se je zdelo, da je zmaga Slovenije le še vprašanje časa (81:65). Slovenija je drugo zmago prvega kvalifikacijskega cikla tako zabeležila z rezultatom 88:79, pri tem je Klemen Prepelič zabeležil 21 točk, Mike Tobey pa 20.