SP Košarka

Slovenija po tesni končnici premagala Italijo in SP zaključila na 7. mestu

Manila, 09. 09. 2023 12.36 |

Košarkarska reprezentanca Slovenije je na tekmi za sedmo mesto 19. svetovnega prvenstva v košarki z 89:85 premagala Italijo. Z zmago nad zahodnimi sosedi je Slovenija izenačila najvišjo uvrstitev na svetovnih prvenstvih, saj je bila sedma že v Španiji leta 2014. Turnir, ki ga je Slovenija odigrala na Okinavi in v Manili, je končala z izkupičkom petih zmag in treh porazov.

• Zoran Dragić po tekmi z Italijo
    00:44
    Zoran Dragić po tekmi z Italijo
  • Gregor Hrovat po tekmi z Italijo
    01:27
    Gregor Hrovat po tekmi z Italijo

Slovenija je obračun za sedmo mesto vzela resno in tekmo začela z naslednjo peterko: Luka Dončić, Mike Tobey, Bine Prepelič, Gregor Hrovat, Aleksej Nikolić. Aleksander Sekulić proti Italiji ni mogel računati na poškodovana Jako Blažiča in Klemna Prepeliča, slednji je na tekmi proti Litvi začutil bolečine v stegenski mišici in nato ni več igral.

Italija - Slovenija
Italija - Slovenija FOTO: AP

Italijani so tekmo začeli odločno in v prvih treh minutah povedli z 8:4, zaradi česar je selektor Sekulić hitro vzel minuto odmora. Pod prve štiri točke za Slovenijo se je sicer podpisal Tobey. Po timeoutu je do prvih točk prišel tudi Dončić, ki je najprej uspešno izvedel prosta meta, nato pa zadel še trojko. Pri Sloveniji sta že na začetku tekme priložnost dobila še Jakob Čebašek in Žiga Samar, po nekoliko zadržani prvi četrtini pa so Italijani odšli na odmor z minimalno prednostjo 18:15.

Drugo četrtino pa so odločno začeli Slovenci, ki so petih zaporednih točk Zorana Dragića, prvič na tekmi povedli. A Italijani se niso dali in predvsem po zaslugi razigranega Marca Spissuja in Giampaola Riccija, znova prevzeli vodstvo. Pri 31:26 je bil slovenski selektor prisiljen v drugo minuto odmora na tekmi, po kateri se je v igro vrnil tudi Dončić. Po povratku slovenskega zvezdnika na igrišče, se je tehtnica znova prevesila na stran Slovenije. Član ameriškega moštva Dallas Mavericks je z 12 točkami poskrbel, da je Slovenija na glavni odmor odšla z minimalno prednostjo (41:42).

Po odmoru je Dončić nemudoma dosegel štiri točke in, ko je trojko dodal še Hrovat, je bil delni izid Slovenije 7:0 dovolj, da je italijanski selektor Gianmarco Pozzecco nemudoma vzel minuto odmora. Kljub temu da se je Italija začasno vrnila, pa je Slovenija pokazal zobe in dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine povedla že za 15 točk. Priložnost za igro so znova dobili mladi igralci, tik pred koncem četrtine pa se je v igro vrnil še Dončić, ki je s trojko poskrbel za dvomestno vodstvo Slovenije pred zadnjo četrtino (60:70).

Na začetku zadnje četrtine so Italijani prednost Slovencev takoj stopili na pet točk. V prvih treh minutah in pol je za Slovenijo zadel le Dončić in, ko se je Italija približala na le tri točke, Sekulić to moral prekiniti z minuto odmora. A tudi po minuti odmora so Italijani vztrajno lovili Slovence in Matteo Spagnolo je štiri minute pred koncem poskrbel za izenačenje na 76:76. Slovenija je prek Nikolića prva dosegla in presegla mejo 80 točk, a po petih zaporednih točkah Spisuja je bil rezultat znova poravnan, tokrat na 83:83.

Po zgrešeni trojki Nikolića in izgubljeni žogi Prepeliča pa so le minuto in štiri sekunde pred koncem tekme znova povedli Italijani. Čebašek je s trojko Slovenijo vrnil v vodstvo, Ricci pa je nato storil prekršek v napadu in Hrovatu podaril dva prosta meta. Član francoskega Dijona je oba meta uspešno izvedel in poskrbel za tri točke prednosti Slovenije. Italijani so potrebovali trojko, a Spisu je žogo poslal v avt. Takoj po izvedbi le tega, je Nicolo Melli storil prekršek nad Dragićem, ki je zadel enega izmed dveh prostih metov in štiri točke sedem sekund pred koncem tekme so bile dovolj za zmago Slovenije in končno sedmo mesto.

Statistika tekme Italija - Slovenija
Statistika tekme Italija - Slovenija FOTO: Sofascore.com

Po obračunu za sedmo mesto bo sledili še baltski dvoboj za peto mesti med Latvijo in Litvo, svetovno prvenstvo pa se bo v nedeljo zaključilo najprej s tekmo za bron med Kanado in ZDA, nato pa še z velikim vseevropskim finalom med Nemčijo in Srbijo.