Šov Dillona Brooksa za bronasto medaljo Kanade, ZDA v domovino praznih rok

Manila, 10. 09. 2023 12.40 |

Milan Doknić
70

Na devetnajstem košarkarskem svetovnem prvenstvu v Manili sta v nedeljo ostali le še zadnji dve dejanji. Najprej sta na tekmi za tretje mesto Dillon Brooks (39 točk) in Shai Gilgeous-Alexander (31) Kanado po podaljšku povedla do prve bronaste medalje na svetovnih prvenstvih. V velikem finalu se bosta pomerili Srbija in Nemčija.

Pred prvenstvom je v finalu marsikdo napovedoval košarkarsko poslastico med Kanado in ZDA. A evropske reprezentance so se v Manilo odpravile z drugačnimi načrti. Če dejstvo, da je zadnjih pet nazivov najkoristnejšega igralca sezone v ligi NBA romalo v roke tujcev ni zadostovalo, sta Srbija in Nemčija severnoameriškima velesilama dokazali, da košarkarskih tekem ne zmagujejo zvezdniki, ampak moštva. Kljub temu pa so ljubitelji košarke, ki jih na Filipinih ni malo, prišli na svoj račun, saj sta se reprezentanci z najbolj zvenečimi imeni soočili v tekmi za malo manj bleščečo nagrado.

Kanada se poteguje za prvo medaljo na SP in prvo zmago proti južnim sosedom na SP. V prvi četrtini je bilo jasno, kateri reprezentanci bi bronasta medalja na tem prvenstvu pomenila več. Kanadčani so kljub točkovno neučinkovitih prvih desetih minutah v drugo četrtino vstopili s prednostjo devetih točk (34:25).

ZDA imajo štiri bronaste medalje (ob tem še 5 zlatih in 3 srebrne), nikoli do zdaj pa še niso izgubili tekme za tretje mesto. Brez medalje so ostale pred štirimi leti v Pekingu ter v tem stoletju še na domačem prvenstvu v Indianapolisu 2002.

Američani so v manj kot dveh minutah druge četrtine to prednost popolnima stopili. Napad je vodil najbolj izkušen igralec Američanov Bobby Portis, zelo razpoložen je bil tudi igralec LA Lakersov Austin Reaves. Po delnem izidu 10:0 Američanov so se Kanadčani pomirili s pomočjo minute odmora in sledilo je obdobje bolj izenačene igre. Pri Kanadi je Dillon Brooks nadaljeval svojo osebno misijo čiščenja umazanega slovesa iz lige NBA. Prvi polčas je ob metu 7/9 (5/5 za tri) zaključil z 21 točkami, njegova reprezentanca pa s prednostjo 58:56.

Junak tekme za bronasto medaljo Dillon Brooks
Junak tekme za bronasto medaljo Dillon Brooks FOTO: Fiba

Tretja četrtina se je nadaljevala z dobro igro Brooksa, pridružil pa se mu je tudi Shai Gilgeous-Alexander (SGA) in Kanada je pred zadnjim delom tekme vodila 91:82. A tako kot v drugi četrtini, je tudi v četrti sledil odgovor Američanov, ki so z delnim izidom 12:0 povedli 96:94. Tako kot ob koncu prvega polčasa je sledilo obdobje izenačene igre v katerem sta si reprezentanci izmenjevali koše. Še naprej je navduševal Brooks, njemu in Gilgeousu-Alexandru se je pridružil tudi RJ Barrett. V zadnjo minuto tekme sta moštvi vstopili pri izidu 107:107. SGA je v akciji ena na ena Kanado 40 sekund pred koncem povedel v vodstvo 109:107. Na drugi strani je Anthony Edwards zgrešil met za dve točki. Brooks je z dvema prostima metoma postavil izid 111:107. Na drugi strani je Mikal Bridges izsilil prekršek, zadel prvi prosti met, drugega namerno zgrešil, prišel do skoka iz s trojko iz kota neverjetno izenačil na 111:111 in izsilil podaljške.

Na koncu je njegov trud bil zaman, saj so Kanadčani v dodatku popolnoma prevladali, Američani so nespametno izgubljali žoge in na koncu so zvezdniki lige NBA domov odšli brez medalje, Kanadčani pa so osvojili svojo prvo medaljo na svetovnih prvenstvih.

Srbija drugič, Nemčija prvič

Za Srbijo kot samostojno državo bo to drugi finale na SP 2014 je visoko izgubila z ZDA, Nemčija pa se bo prvič potegovala za zlato medaljo. Na SP 2002 je osvojila bron.

To bo peti evropski finale od 1950 in drugi v tem stoletju po 2006 (Španija Grčija). Zmagovalec bo četrta evropska država z naslovom svetovnega prvaka po SFR Jugoslaviji (5), Sovjetski zvezi (3) in Španiji (2).

V zadnjih štirih finalih SP je zmagovalec slavil z več kot 15 točkami razlike, hkrati pa je v zadnjih petih finalih slavila ekipa, ki je vodila ob polčasu.