Španija po dveh podaljških strla Avstralce, Marc Gasol s 33 točkami prvi junak srečanja

Peking, 13. 09. 2019 12.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Španija je prvi finalist letošnjega svetovnega prvenstva v košarki. V Pekingu so bili košarkarji Furije po dveh podaljških boljši od Avstralije. Prvo ime srečanja je bil Marc Gasol, ki je ob zmagi s 95:88 dosegel 33 točk. Pri poražencih je bil najboljši poasmeznik Patty Mills, ki je dosegel 34 točk, od tega kar sedem trojk.

Iz 24UR: Finalista svetovnega prvenstva v košarki

Španci so v skladu z zadnjima dvema tekmama že na samem uvodu pokazali, da je neprepričljiva igra s prvih treh tekem že pozabljena. Z razigranim Juanchom Hernangomezom (osem točk na samem uvodu) so se dokopali do zgodnjega vodstva z 11:6. Avstraliji v prvi četrtini nikakor ni stekel met za tri točke, so pa zato zadeli prav vse mete za dve točke (5/5). Boomers so se do konca prve četrtine uspeli približati, tik pred koncem celo povedli z 21:19, a je končni izid prve četrtine s trojko v zadnji sekundi postavil španski ostrostrelec Sergio Llull (22:21).

V drugi četrtini se je Špancem popolnoma zaustavilo v napadu, kar so Avstralci znali izkoristiti. Po delnem izidu Avstralije 11:2 je po trojki Jocka Landala in polaganju Mitcha Creeka na semaforju v pekinški dvorani Wukesong pisalo 32:24 v korist Avstralcev. Ko se Španci pred očmi 19.000 gledalcev uspeli nevarno približati, je s trojko odgovoril najboljši posameznik Avstralcev na tem prvenstvu Patty Mills. S tem je kot prvi posameznik na tekmi presegel mejo desetih točk (to je bila njegova 11.). Španci so tudi zavoljo nekaj napak Boomersov kljub le 10 točkam v drugi četrtini ostali blizu, na odmor so odšli z zaostankom petih točk (32:37).

Španci v zadnji četrtini vendarle ujeli priključek
Mills je drugi polčas nadaljeval še bolje, kot je zaključil prvega: s trojko je hitro povedel Avstralijo v izdatnejše vodstvo, a so se Španci prek Marca Gasola uspeli približati na vsega tri točke zaostanka (37:40). Sledile so nove črne minute Furie v napadu, ko enostavno niso uspeli zadeti niti z ugodnih položajev. Boomersi niso bilo tako 'radodarni' in ko je Nick Kay položil za vodstvo Avstralcev s 50:39, selektorju Španije, Italijanu Sergiu Scariolu, ni preostalo drugega, kot da vzame minuto odmora. Ta je pomagala, Španci so se namreč slabi dve minuti do konca tretje četrtine uspeli približati na 47:52. Nemudoma je z minuto odmora reagiral avstralski selektor Andrej Lemanis. Avstralci se do konca četrtine kljub priložnostim niso uspeli bistveno odlepiti, Španci so s košem Rubia (to je bila njegova 13. točka na tekmi) četrtino zaključili le s štirimi točkami zaostanka (51:55).

Avstralci so Španiji ušli na začetku zadnje četrtine. Znova je bil koš Kayja ob rezultatu 61:53 tisti, ki je prižgal rdeči alarm Scariolu. Španski selektor je po vsega dobrih dveh minutah igre vzel minuto odmora. Za lažje nadaljevanje Špancev je poskrbel Marc Gasol s trojko, s katero so se Iberci približali na 58:63. Špancem je znova stekel met za tri točke in po trojki Ribasa se je avstralsko vodstvo stopilo na vsega štiri točke (67:63). Ko je žogo uspešno položil še Sergio Llull, je z minuto odmora reagiral Lemanis. Ko je bilo najbolj potrebno, je na sceno znova stopil Mills. Ta je izkoristil strogo dosojeno osebno napako Junacha Hernangomezu in slabe tri minute do konca zadel tri proste mete za vodstvo Boomersov s 70:65. Španci se niso predali in izkoristili napake Avstaralcev v napadu. Pri zaostanku z 69:70 so imeli napad celo za vodstvo, a sta Rubio in Llull zgrešila meta, na drugi strani pa je Mills zapravil žogo in 28 sekund do konca dal priložnost Španiji, da se znova prebije v vodstvo. Če ni šlo z metom za igre, pa so za dva prosta meta poskrbeli kar sodniki, ki so v dvoboju pod obročema dosodili osebno napako Andrewu Bogutu, Gasol je zadel oba prosta meta in popeljal Špance v vodstvo z 71:70. Avstralci so imeli še dobrih osem sekund, žogo je v roke vzel Mills, ki je izsilil osebno napako, nato pa zadel le enega od dveh prostih metov. Pri izidu 70:70 je z metom s sredine poskusil Rubio, a bil nenatančen, tako da je sledil podaljšek.

Prvi podaljšek ni dal zmagovalca, junak Španije Marc Gasol
Tega so bolje začeli Španci, ki so s košem Gasola znova povedli s 73:71, na drugi strani pa je danes nerazpoloženi Matthew Dellavedova zgrešil met za tri točke. Nevarno je za Boomerse postalo, ko je Gasol zadel še trojko (to je bila njegova 27. točka), a sta na drugi strani hitro odgovorila Mills s strojko in Kay s polaganjem. Prav omenjeni duo je bil danes pri Avstalcih najbolj razpoložen. Zmagovalca nismo dobili niti po koncu prvega podaljška: ob izidu 80:80 je Dellavedova zgrešil met za zmago Avstralije. Sledil je še drugi podaljšek.

V drugih dodatnih pet minut pa so precej odločneje vstopili Španci, Avstralci pa kljub dobrim obrambnim akcijam niso uspeli zadeti koša. Tako so se dobre dve minuti do konce po drugi trojki Llulla v drugem poldajšku znašli v zaostanku osmih točk (82:90), kar je bila daleč najvišja prednost Furie na tekmi sploh. Sledila je minuta odmora na zahtevo Lemanisa, a vse skupaj je bilo za Boomerse že prepozno … Španci, ki jim izkušenj s takšnih tekem ne manjka, so rutinirano slavili in se z zmago (95:88) uvrstili v finale svetovnega prvenstva. Tam jih čaka zmagovalec drugega polfinala Francija – Argentina.

Na koncu je bil prvi strelec tekme Marc Gasol s 33 točkami, za Špance jih je 19 dodal Ricky Rubio, 17 pa Sergio Llull. Pri Avstralcih je preveč bremena nosil Patty Mills, ki je na parketu preživel kar 45 minut. Na koncu se je zaustavil pri 32 točkah, 18 jih je dodal Nick Kay.

TEKMA

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

50'

KONEC: Španija 95:88 Avstralija

Uspešen met Gasola, po katerem je dosegel svojo 33. točko, je bil še zadnji žebelj v avstralsko krsto. Španija je prvi finalist SP v košarki!

50'

Španija 93:88 Avstralija

Rubio uspešen zgolj enkrat, na drugi strani trojka Millsa.

50'

Španija 93:85 Avstralija

Španci bodo imeli znova na voljo dva prosta meta.

50'

Špancem lahko zdaj nastop v finalu prepreči zgolj čudež. Claver sice ruspešen zgolj enkrat, a so Avstralci hitro zapravili žogo.