Trojni dvojček Dončića ni bil dovolj, Grkom napet boj v Stožicah

Ljubljana, 02. 08. 2023 19.44 |

Žiga Košec, Jakob Batič
84

Košarkarji Grčije so po napetem boju v Stožicah ugnali Slovenijo z 98:91. Luka Dončić je bil še enkrat več najbolj razpoložen domači košarkar, a s trojnim dvojčkom (21 točk, 14 asistenc, deset skokov) ni uspel preprečiti poraza. V drugem polčasu so bili Grki boljši za kar 13 točk.

Aleksander Sekulić se je na začetku odločil za peterko Dončić, Dragić, Blažič, Čančar in Morgan. Tako v obrambi kot v napadu je delovala odlično, nekaj težav ji je povzročal le 220 centimetrov visoki Georgios Papagiannis

Prvo trojko za Slovenijo je za 9:4 dosegel Blažič po atraktivni asistenci Dončića. Ko je z razdalje zadel še drugi član Cedevite Olimpije v prvi peterki Z. Dragić, je prednost znašala že 18:10. Po novi mojstrovini slovenske številke 77 pa je Slovenija prvič na tekmi povedla z dvomestno prednostjo, ko je Dončić ob košu izsilil osebno napako in zadel še prosti met (21:10).

Nato je Sekulić v igro poslal rezerviste, že v prvi četrtini je priložnost dobilo kar deset košarkarjev, kar so Grki izkoristili, da so se nekoliko približali. Rezervna enota Slovenije je sicer v napadu še naprej polnila koš gostov, a igra v obrambi ni bila na ravni uvodnih minut. Po prvi četrtini je semafor kazal 29:22.

Na začetku druge četrtine je na parketu ostala druga slovenska enota, Grki pa so se uspeli povsem približati (31:28). Zato je Sekulić po le dveh minutah v igro vrnil Dončića in Blažiča.

Prvi zvezdnik Slovenije do konca polčasa sicer ni dosegel  več točk, vendar je z asistencami – do odmora jih je zbral že sedem – skrbel, da so bili Grki vseskozi v zaostanku. Od njegovih podaj je "živel" predvsem Morgan, ki je dosegel nekaj lahkih košev in imel po 20 minutah na svojem kontu že 14 točk. Z zaporednima trojkama, s katerima je prekinil delni izid Grkov 8:0, se je izkazal tudi Čančar.

Grki so zaostanek šestih točk ob polčasu ekspresno stopili s tremi zaporednimi trojkami, dve je zadel kapetan Kostas Papanikolau, tretjo je dodal Thomas Walkup. Njihov nalet je z razdalje umiril Dragić, ki je izenačil na 52:52. Dončić je vmes zašel v krizo prostih metov, saj jih je zgrešil kar šest zapored, nato pa je z dvema zadetima Slovenijo zopet vrnil v vodstvo.

Do konca tretje četrtine je zvezdnik Dallasa ujel pravi ritem, saj je skupno dosegel osem točk, s čimer je bil znova najboljši strelec Sekulićeve čete. V zadnji akciji tega dela igre bi lahko Žiga Dimec s polaganjem izenačil, a je zgrešil, in Grki so pred zadnjo četrtino vodili s 73:71.

Zadnjo četrtino je odlično odprl prej malo vidni Klemen Prepelič, ki je dosegel sedem zaporednih točk in skupno 11 od prvih 13 slovenskih v zadnjem delu. A Grki se niso dali in na krilih izjemnega Papanikolauja, ki je zadel vseh šest metov za tri, še naprej držali vodstvo.

Svojo pomembnost je v izdihljajih pokazal Thanasis Antetokounmpo, ki je ukradel žogo Dončiću in zabil za 84:84. Skupno je brat Giannisa Antetokounmpa, ki ga zaradi poškodbe ni bilo v Ljubljani, dosegel 14 točk, štiri skoke in tri ukradene žoge. Najboljši strelec pri Grkih je bil z 19 Papanikolau, 17 jih je dodal organizator igre Walkup.

Pri Sloveniji je bilo kar pet košarkarjev dvomestnih. Luka Dončić je navdušil s trojnim dvojčkom, 21 točkam je dodal 14 podaj in 10 skokov, njegov izkupiček bi bil še boljši, če ne bi zgrešil kar osem prostih metov (9/17). Morgan je dosegel 16 točk, a od tega kar 14 v prvem delu igre, 13 sta jih dodala Prepelič in Čančar, 12 pa Zoran Dragić.