Slovenci v Nemčijo neporaženi: Estonci konkurenčni le v prvi četrtini

Celje, 25. 08. 2022 20.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Jakob Batič
91

Slovenska košarkarska reprezentanca je na najboljši možen način začela drugi krog kvalifikacij za svetovno prvenstvo prihodnje leto. V Celju je s 104:83 padla Estonija, ki je v prvi četrtini še držala stik, v nadaljevanju pa ni bila več konkurenčna. To je bila obenem zadnja tekma Slovenije pred odhodom v Nemčijo, kjer se bo prvega septembra začel Eurobasket. Najboljši strelec je bil s 25 točkami Luka Dončić.

Estonci se glasne celjske dvorane niso ustrašili in so v srečanje vstopili zelo odločno. Zmedla jih ni niti trojka Alekseja Nikolića za prvo vodstvo Slovenije pri 5:4. Ko je z razdalje zadel Kristian Kullamae, je Estonija vodila že za sedem (5:12). Medel začele naših je Aleksandra Sekulića prisilil, da je po dobrih štirih minutah v igro poslal starejšega od bratov Dragić, a gostje so še naprej držali nekaj točk prednosti. Ob prvi minuti odmora je bilo 18:23.

V zaključku prvega dela, v katerem so se Slovenci zanašali predvsem na met z razdalje (zadeli so šest od 13 metov), je stvari na svoje mesto postavil Luka Dončić. Najprej je v svojem slogu odlično našel odprtega Mikea Tobeyja, ki je dosegel svojo prvo trojko na tekmi. V naslednjem napadu pa je zvezdnik Dallasa zadel še sam za šele drugo vodstvo Slovenije na tekmi (25:23).

Luka Dončić je imel v prvi četrtini obilo za pripomniti čez sodnike, v nadaljevanju je svojo jezo sprostil na najboljši možen način – Estonci ga niso mogli ustaviti. Do polčasa je dosegel 15 točk, v drugem jih je dodal še deset. FOTO: Aljoša Kravanja

Prepelič pokazal, da je poškodba preteklost

Druga četrtina se je začela, kot se je končala prva – s slovensko prevlado. Najprej je za dve zadel Klemen Prepelič, ki je zatem lepo podal Edu Muriću za novi lahki točki, po katerih je gostujoči selektor Julla Toijala po manj kot minuti igre v nadaljevanju klical prvo minuto odmora.

Premor bistvene razlike na parketu ni prinesel, Slovenci so še naprej prevladovali, gostom pa je v napadu zmanjkovalo idej. Goran Dragić je s prodorom poskrbel za prvo domestno prednost (33:23). Veseli lahko tudi forma Klemna Prepeliča, ki iz tekme v tekmo kaže, da je nesrečna poškodba že preteklost. V drugi četrtini je dosegel kar sedem točk.

Pet minut pred koncem polčasa se je na parket vrnil Dončić, ki je v napadu nemudoma prevzel škarje in platno. Po sijajni "alley-up" kombinaciji s Tobeyjem je Slovenija vodila že za dvajset (53:33), na odmor pa je odšla s prednostjo 18 točk (56:38).  Dončić je v prvih 20 minutah zbral 15 točk, kar devet skokov in še šest podaj.

Statistika tekme Slovenija – Estonija
Statistika tekme Slovenija – Estonija FOTO: Sofascore.com

Čančar prevzel vlogo ostrostrelca

V letošnjem pripravljalnem obdobju smo se navadili, da Slovenija priigrane prednosti ne izpušča iz svojih rok. In tudi tokrat ni bilo nič drugače. V drugem polčasu je bilo občutiti, da se je v igro aktualnih evropskih prvakov prikradlo še nekaj več sproščenosti kot v prvem delu.

Pet tisoč navijačev v Zlatorogu je na noge kot prvi dvignil Vlatko Čančar, ki je s trojko kronal sijajno ekipno akcijo, ko je Dončić za hrbtom našel Tobeyja, ta je žogo prepustil Dragiću, ki jo je takoj podaljšal na košarkarja Denver Nuggets. Isti igralec je kmalu zatem z novo trojko, zanj že četrto, poskrbel za prednost 71:50. Nato so Estonci izkoristili nekaj bolj ležernih potez Slovenije v obrambi in pred zadnjimi desetimi minutami znižali na 77:63.

Zoran Dragić pokopal zadnje upe Estoncev

Na začetku zadnje četrtine je Sekulić na klopi pustil tako Dončića kot Gorana Dragića, oba s po štirimi osebnimi napakami. To so gostje izkoristili in po trojki Janarija Joesaarja prišli na vsega 11 točk razlike (79:68). Slovenski selektor je odgovoril z minuto odmora, med katero je na parket vrnil Gorana Dragića.

Zadnje dvome o zmagovalcu je kmalu po vrnitvi zlatega kapetana na parket razblinil njegov brat Zoran, ki je po košu in dodatnem prostem metu prednost Slovenije znova vrnil na "varnih" 16 točk. Sekulić se je glasnim navijačem na koncu zahvalil tudi s tem, da je na parket za zadnje tri minute vrnil Luko Dončića.

Sijajni Dončić za las zgrešil trojni dvojček

Prav košarkar s številko 77 na hrbtu je bil na koncu najboljši strelec Slovenije s 25 točkami, le dve podaji pa sta mu zmanjkali do trojnega dvojčka – imel je še 11 skokov in osem asistenc. Drugi strelec je bil Goran Dragić (19 točk, šest podaj), Vlatko Čančar jih je dodal 14 (zadel je kar štiri od petih metov za tri), eno manj pa je prispeval zelo razpoloženi Klemen Prepelič. Pri gostih je 14 točk vknjižil Kerr Kriisa, dvomestni pa so bili še Kristjan Kitsing (12) in Maik-Kalev Kotsar ter Kullamae (oba 10).

Čebašek in Rupnik izven kadra za tekmo z Estonijo

Čeprav selektor Aleksander Sekulić uradno še ni potrdil spiska 12 košarkarjev, ki bodo nastopili na Eurobasketu, smo z izbiro kadra verjetno že dobili potrdilo, katera dva košarkarja bosta kot zadnja izpadla iz rotacije. Luko Rupnika in Jakoba Čebaška namreč ni bilo med prijavljenimi za tekmo z Estonijo, kar bržčaš pomeni, da ju ne bo niti na prvenstu stare celine. Goran Dragić je obračun zopet začel na klopi, namesto njega je od prve minute na parketu stal Aleksej Nikolić. Poleg njega so začeli še Luka Dončić, Jaka Blažič, Vlatko Čančar in Mike Tobey.

Slovence druga tekma kvalifikacij z Nemčijo čaka v nedeljo v Münchnu, od koder se bodo odpravili neposredno v Köln, kjer jih za uvod evropskega prvenstva 1. septembra ob 17.15 čaka dvoboj z Litvo. Po dnevu premora sledi obračun proti Madžarski (20.30), dan kasneje, torej v nedeljo, 4. septembra, pa še dvoboj proti Bosni in Hercegovini (17.45). Sledi nov dan premora, za konec skupinskega dela pa sledita še dvoboja z gostitelji Nemci (6. september, 20.30) in Francozi (7. september, 17.15).