Španci po izključitvi Nikole Jokića rutinirano premagali Srbijo

Vuhan, 08. 09. 2019 14.28 |

A.V./R.G./J.B.
206

Španski košarkarji so v zadnji dvoboj skupinskega dela na letošnjem svetovnem prvenstvu na Kitajskem proti favorizirani Srbiji krenili odločneje kot na predhodnih tekmah. Jasno, vložek je bil ogromen: ob morebitni zmagi bi si varovanci Sergia Scariola zagotovili ugodnejši položaj pred izločilnimi boji. Na koncu je furiji z 81:69 to tudi uspelo in tako se bodo Španci v četrtfinalu pomerili s Poljsko, medtem ko Srbe čaka Argentina.

• Iz 24UR: Prvi poraz za varovance Aleksandra Đodrđevića
    01:51
    Iz 24UR: Prvi poraz za varovance Aleksandra Đodrđevića
  • Vrhunci prvega polčasa med Srbijo in Španijo
    04:34
    Vrhunci prvega polčasa med Srbijo in Španijo
Španci so v drugem polčasu nadigrali srbsko reprezentanco.
Španci so v drugem polčasu nadigrali srbsko reprezentanco. FOTO: AP

Toda kot je to v navadi vrhunskih moštev, so se varovanci Sergia Scariola očitno 'prebudili' v pravem trenutku in v dvoboj s Srbi krenili precej bolj odločno in s pregovorno peno v ustih, kar se je pokazalo predvsem v drugi četrtini, ki so jo Španci dobili kar s 15 točkami razlike (32:17). Srbija v prvem polčasu ni delovala tako kot zna in zmore. Predvsem se je ustavil met z razdalje, Španija je s široko in agresivno postavljeno obrambo precej omejila napadalni učinek Nemanje Bjelice, Nikole Jokića in Stefana Jovića, medtem ko je bil edini na ravni s prejšnjih tekem v srbski reprezentanci njen najboljši strelec Bogdan Bogdanović. Slednji je do odhoda v garderobe dosegel 14 točk s 60-odstotnim metom iz igre (6/10). Če je bila prva četrtina po okusu Đorđevićevih izbrancev (20:13), so v drugi povsem popustili in dovolili tekmecu, da se s hitrimi protinapadi in tako imenovanimi lahkimi koši razigra.  Prednjačili so Victor Claver, Ricky Rubio in Sergio Llul, svoje pa sta dodala še brata Willy in Juancho Hernangomez.

V začetku drugega dela igre so bili košarkarji furije ponovno vroči in so takoj prišli do dvoštevilčne prednosti, ki je v tretji četrtini znašala celo 21 točk. Nekaj upanja je Srbom sicer vliv Bogdan Bogdanović, a je bil le en razpoložen košarkar premalo za povratek v srečanje. Pred četrtfinalom skrbi selektorju Aleksandru Đodrđeviću povzroča tudi izključitev Nikole Jokića, ki je v tretji četrtini povsem izgubil živce nad eno od sodniških odločitev in je bil zaradi tega predčasno poslan pod prho.

Srbi so si s tem močno otežili pot do medalj. V četrtini finala jih sedaj čaka sila neugodna Argentina, medtem ko se bodo v morebitnem polfinalu po vsej verjetnosti pomerili s prvimi favoriti prvenstva ZDA. Na drugi strani Špance čaka največje presenečenje letošnjega SP reprezentanca Poljske.

Bogdan Bogdanović je proti Špancem dosegel kar 26 točk, a je bilo to premalo za uspeh. FOTO: Fiba

Selektor srbske izbrane vrste Saša Đorđević je pred odločilno tekmo za končno prvo mesto v skupini J in posledično boljše izhodišče pred izločilnimi boji opozarjal na vselej nevarni španski reprezentanci, ki na predhodnih tekmah skupinskega dela ni navdušila z igro.
Srbija - Španija

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

40'

Španija 81:69 Srbija

Španci so v drugem polčasu zgolj nadzorovali potek srečanja in neprepoznavnim Srbom niso pustili, da bi se približali na manj kot sedem točk. Prvo ime srečanja je bil kljub porazu Srbije Bogdan Bogdanović, ki je dosegel 26 točk, 10 skokov in 6 asistenc. Pri Špancih je bil najboljši strelec Ricky Rubio, ki je zbral 19 točk, najboljši posameznik Furije pa je bil Victor Claver, ki je zbral 14 točk, 7 skokov, 2 asistenci, 3 ukradene žoge in 2 blokadi.

39'

Srečanje je zdaj odločeno. Claver je zadel oba prosta mesta, Đorđević pa je s parketa potegnil vse najboljše košarkaše.

37'

Španija 77:68 Srbija

Šanci so imeli na voljo zdaj kar pet zaporednih napadov, ko Srbi enostavno niso prišli do skoka v obrambi.

36'

Španija 77:65 Srbija

Na tekmi zdaj spremljamo nekakšen vzorec. Španci zaidejo v krajši črni niz, Srbi tega ne znajo izkoristi, Španci pa se kasneje znova oddaljijo.

35'

Španija 72:63 Srbija

Bogdanović je zdaj pri dvojnem dvojčku, saj ima na svojem računu 23 točk in 10 skokov. Srbi bi se lahko približali na sedem točk, a so z novo izgubljeno žogo, na srečanju jih imajo že 16, zapravili priložnost za priključek.