Francozi do polfinala s Slovenijo težje od pričakovanj, ZDA proti Avstraliji

Tokio, 03. 08. 2021 16.30 |

STA, A.V., N.M.
86

Moška košarkarska reprezentanca ZDA je v drugem četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu s 95:81 premagala Španijo in za Slovenijo postala druga polfinalistka turnirja v dvorani Saitama. Američani so si zmago zagotovili v drugem polčasu, potem ko sta bili ekipi prvih 20 minut izenačeni. Slovenska reprezentanca se bo v drugem polfinalu pomerila s starimi znanci Francozi, ki so bili boljši od Italijanov s 84:75. ZDA se bodo pomerile proti Avstralcem, ki so se v polfinale uvrstile s prepričljivo zmago proti Argentini 97:59 (18:22, 39:33, 60:48).

Francija si je v tretjem četrtfinalu dneva priigrala srečanje s Slovenci v četrtek ob 13. uri. Za to je morala nadoknaditi številne izgubljene žoge v prvem polčasu in padec v igri v začetku zadnje četrtine, da je odpravila Italijo.

Francozi so po izenačenem prvem polčasu odločno začeli drugega in si priigrali vodstvo z dvomestnim številom točk, največ 14 (62:48). Italija, ki je bila večino tekme izredno nenatančna v metu za tri točke (8:29), je v uvodu zadnje četrtine ob nenadnem strelskem mrku Francozov na krilih Simoneja Fontecchia (23 točk) našla priključek.

V zadnjih minutah pa so Francozi predvsem s pomočjo Rudija Goberta, ki je dosegel 22 točk, znova prevzeli pobudo in se odlepili od Italijanov.

Statistika četrtfinalnega obračuna med Francijo in Italijo
Statistika četrtfinalnega obračuna med Francijo in Italijo FOTO: Sofascore.com

Španci enakovredni v prvem polčasu, nato prevladale ZDA
Španci so prvim favoritom za zlato olimpijsko košarkarsko odličje v prvem polčasu povzročili obilico težav. Po prvi četrtini so ob slabšem metu Američanov vodili za dve točki, v začetku druge četrtine pa pobegnili kar na +11.

To je predramilo Američane, ki so na krilih svojega prvega zvezdnika Kevina Duranta izid z agresivnejšo igro na obeh koncih igrišča do konca polčasa poravnali.

Statistika četrtfinalne tekme med ZDA in Španijo
Statistika četrtfinalne tekme med ZDA in Španijo FOTO: Sofascore.com

V uvodu drugega polčasa so Američani nadaljevali nalet in ob več kot 50-odstotnem metu za tri točke hitro prišli do vodstva z dvomestnim številom točk, največ +15. A Španci se niso predali in pred zadnjimi desetimi minutami zaostanek zmanjšali na šest točk.

Kaj več kot to pa jim ni uspelo. V zadnjem delu so Američani ohranjali varno prednost in se kot drugi uvrstili v polfinale. Prvi strelec ZDA je bil z 29 točkami Kevin Durant, medtem ko je med Španci z borbenimi 38 točkami blestel Ricky Rubio.

Avstralci s prepričljivo zmago do polfinala
Avstralci so po prvi četrtini zaostajali z 18:22, a nato v drugi prevzeli pobudo in v polčas stopili s prednostjo 39:33. V drugem delu so svojo prednost povečevali, zadnjo četrtino so dobili s kar 28 točkami razlike (37:11).

Za Avstralijo je kar pet igralcev doseglo dvomestno število točk, prvi strelec pa je bil Patty Mills z 18 točkami. Za Argentino je 16 točk dosegel Nicolas Laprovittola.

Avstralija in ZDA se bosta srečali ob 6.15 v četrtek.