Cedevita Olimpija šele v končnici tekme strla odpor žilavega Mornarja

Bar, 09. 12. 2023 16.56 |

Košarkarji Cedevite Olimpije so precej težje od pričakovanj prišli do osme zmage v regionalni ligi ABA. Na gostovanju pri Mornarju iz Bara so se kar 35 minut mučili z visoko motiviranim domačinom, ki je naposled le klonil pod pritiskom ljubljanske obrambe ter odličnega tandema v napadu Jaka Blažič - Karlo Matković. Četa trenerja Simoneja Pianigianija je slavila s 74:86.

Čeprav sta moštvo iz Stožic med tednom zapustila Klemen Prepelič, ki se je preselil v vrste turškega velikana Galatasaraya, in avstrijski reprezentant bosansko-hercegovskih korenin Rašid Mahalbašić, ki se je izkazal za neustrezno okrepitev pod obročema (še ena v nizu v letošnji sezoni, op. p.), so se ljubljanski košarkarji v dvoboj 11. kroga proti Mornarju podali samozavestno v želji, da v Baru upravičijo vlogo favorita.

"Ni veliko za povedati o tekmi. Pomembno je, da smo poskrbeli za to, da se dvoboj z Mornarjem ni odločal v zadnjih minutah srečanja. Naš cilj je bil, da si že prej zagotovimo udobno prednost, in to nam je tudi uspelo. V Bar smo prispeli z devetimi igralci, pripravljenimi za igro, saj Nikola Radičević še ni povsem pripravljen za vstop na parket." Simone Pianigiani, trener Cedevite Olimpije po zmagi v Baru

Po uvodnih 0:6, točke za Cedevito Olimpijo so prispevali Karlo Matković (4) in Jaka Klobučar (2), ki je v začetni peterki na položaju organizatorja igre zamenjal nezainteresiranega Justina Cobbsa, so visoko motivirani košarkarji vrnili z enako mero - delnim izidom 6:0. Nerešljivi uganki za gostujočo obrambo sta bila v teh trenutkih ameriški organizator igre Marcus Joe Weathers in center Uroš Luković, ki je pridoma izkoriščal prednost v telesni višini. Ljubljančanom se še kako pozna odsotnost bojevitega ameriškega centra Shawna Jonesa, ki še ni nared za igro. Do konca prvega četrtine smo spremljali zelo izenačen obračun, ki jo je z dvema točkama naskoka dobila Cedevita Olimpija (16:18).

Začetek druge četrtine je pripadel košarkarjem Mornarja, ki so z delnim izidom 6:0 prešli v vodstvo s štiri točkami naskoka (22:18), a sta pri gostih hitro odgovorila Cobbs in Amadou Sow, ki je v igro vstopil namesto Matkovića. Olimpiji se nikakor ni uspelo točkovno oddaljiti od tekmeca za več kot štiri točke, kolikor je znašala ljubljanska prednosti tudi ob polčasu (36:40).

Statistika tekme: Mornar vs. Cedevita Olimpija
Statistika tekme: Mornar vs. Cedevita Olimpija FOTO: Sofascore.com

Zmaji so na uvodu v tretjo četrtino nakazali, da bi to lahko bili trenutki, ko bodo konkretneje prevesili tehtnico na svojo stran. A tudi vodstvo z osmimi točkami prednosti sredi omenjenega dela igre (40:48) ni vzelo poguma domačim, da se še enkrat več približajo na zgolj koš zaostanka (53:54). Gostje so imeli očitne težave s nadzorom žoge v napadu, ker so se preveč zanašali na posamične akcije, namesto da bi potrpežljivo iskali najbolje postavljenega košarkarja.

Če v teh trenutkih Ljubljančani ne bi imeli na parketu razpoloženega dvojca Jaka Blažič - Karlo Matković, bi domači najverjetneje znova prišli do prednosti. V zadnji del igre so gostje vstopili s prednostjo treh točk (59:62), ki se vse do 35. minute, ko je po ukradeni žogi bojevitega kapetana Blažiča ljubljanski protinapad z zabijanjem zaključil Sow, ni zvišala. Olimpija je med 36. in 38. minuto ušla na +15 (68:83), kar je bilo tokrat dovolj za mirno končnico in pomembno zmago pred naslednjimi preizkušnjami tako v evropskem pokalu kot v regionalnem tekmovanju.

Pri Cedeviti Olimpiji je bil torej najboljši posmeznik Karlo Matković s 24 točkami, Blažič pa je 19 točkam dodal še po sedem skokov in podaj.