Dramo v Sacramentu odločili Exumova trojka in izjemna obramba Dallasa v zadnji četrtini

Sacramento, 30. 03. 2024 05.15 | Posodobljeno pred 28 dnevi

Košarkarji Dallasa so znova dokazali, da so v tem trenutku eno od najboljših moštev v najmočnejši košarkarski ligi na svetu. Potem ko so v večjem delu drugega zaporednega obračuna v zadnjih treh dneh proti Sacramentu zaostajali za tekmecem, so varovanci Jasona Kidda v zadnjih petih minutah z izjemno obrambo in raznovrstnim napadom zrežirali preobrat in prišli do super pomembne zmage s 107:103, h kateri je slovenski superzvezdnik Luka Dončić prispeval 26 točk, 12 podaj in 9 skokov.

Če je bila prva tekma pred tremi dnevi med istima tekmecema enosmerni promet v korist Dallasa, ki je po odlični igri slavil s 36 točkami razlike (132:96), je bila druga po pričakovanjih precej bolj izenačena in razburljiva.

Gostje iz Teksasa tokrat niso blesteli, a bili rezultatsko dovolj blizu tekmecu za preobrat v zadnji četrtini in zelo zelo pomembno zmago s 107:103. A pojdimo lepo po vrsti ... Domče moštvo je veliko bolj agresivno krenilo v obračun z vročimi Mavsi, ki niso bili v svojem prepoznavnem tako obrambnem kot tudi napadalnem ritmu. V uvodnih 12 minutah je začetna peterka Sacramenta pokazala, zakaj je, če je pri metu, ena najnevarnejših v ligi.

De'Aron Fox, Harrison Barnes, Keon Ellis, Domantas Sabonis in Keegan Murray so vsi prispevali dvomestno število točk. Litovec je s 13 točkami, 12 skoki in 10 podaji dosegel nov trojni dvojček, a kaj, ko so v najpomembnejših trenutkih odpovedali. Dallas je v drugo četrtino vstopil z 8 točkami zaostanka (26:34), v kateri prav tako ni našel pravega orožja za zelo gibljivo obrambo Kingsov.

Predvsem Fox in Barnes sta bila z Dallasovo obrambo v prvem polčasu nerešljivi uganki. Devet točk razlike v korist Sacramenta (60:51) in le 51 točk Dallasa dovolj zgovorno pričajo o nerazpoloženosti gostujočih košarkarjev za igro v napadu. Slovenski zvezdnik Luka Dončić je skušal na vse pretege v navezi z vročim Kyriejem Irvingom v zadnjem obdobju povezati niti igre Mavsov v nadaljevanju tekme, a tistega (znanega) preskoka v igri Kiddovih varovancev še ni bilo na vidiku. Dallas je tudi po tretji četrtini ohranil zaostanek 9 točk (82:73).

Še na začetku zadnjega dela igre nič ni kazalo na rezultatski zasuk, nato pa je sledilo izjemnih osem minut gostov v obrambi, ki je povsem "zadušila" Sacramentov napad. Dončić in Irving sta odlično razigravala svoje soigralce v napadu, predvsem Dante Exum je odigral morda ključno vlogo v končnici in z bržčas odločilno trojko 28 sekund pred koncem z levega krila določil zmagovalca.

Pred tem je Dallasu sredi zadnje četrtine uspel delni izid 12:0 (iz zaostanka 82:92 do vodstva s 94:92, op. p.), s katerim se je sploh začel omenjeni preobrat. Dončić je za super pomembno zmago na koncu prispeval 26 točk, 12 pdaj in 9 skokov ter tako za skok zgrešil nov trojni dvojček v karieri pod ameriškimi obroči. Najboljši strelec Dallasa je bil tokrat Irving s 30 točkami.

Na prvi tekmi pred tremi dnevi Dallas povsem zasenčil Sacramento

Na prvi medsebojni tekmi pred dvema dnevoma je blestela tudi klop Dallasa, ki se je pridružila odličnemu kvartetu Luka Dončić - Kyrie Irving - Daniel Gafford - P.J. Washington na poti do prepričljive zmage s 36 točkami razlike.

Isti Sacramento je pred tem v sezoni gladko odpravil Dallas v American Airlines Centru in se predstavil kot zelo neugoden tekmec za četo Jasona Kidda. Strateg Mavsov je uspel v zadnjem obdobju povezati niti igre svojega moštva, ki deluje vse bolj prepričljivo in kohezivno. V prvi vrsti, kot že zapisano, prevladujeta izvrstna branilca Dončić in Irving, ki uživata igrati drug od drugem, obenem pa sta se v moštvo iz Teksasa v relativno kratkem času odlično vklopila tudi P.J. Washington in Daniel Gafford.

Luka Dončič je na prvi tekmi proti Sacramentu pred tremi dnevi odlično vodil svoje moštvo k prepričljivi zmagi s 132:96. FOTO: AP

Medtem ko je Gafford zelo hitro našel skupen jezik z Dončićem v igri '2 na 2', je Washington na drugi strani potreboval malce več časa, da se povsem "udomači". Zdaj Dallas deluje kot zelo dobro naoljen stroj, ki v vsakem trenutku ve, kaj hoče. Sacramento je v primerjavi z Dallasom doživel (precejšen) padec v formi v zadnjem času, kar se nenazadnje kaže v slabšem položaju na lestvici zahodne konference. Kralji so trenutno na osmem mestu z le zmago zaostanka za šestouvrščenimi Mavericksi, a glede na predstave in trenutno pripravljenost tokratnih tekmecev bodo Dončić, Irving in druščina tudi v drugi medsebojni dvoboj v treh dneh vstopili v vlogi favoritov.

"Sacramento je odlična ekipa. To, da so morda v malce slabši formi, ne pomeni, da bodo na drugi tekmi kaj manj nevarni. Pričakujem zelo motiviranega nasprotnika, ki se nam bo želel oddolžiti za visok poraz v sredo. Mi pa moramo ponoviti odlično igro v obrambi in na drugi strani igrišča v napadu iskati najboljšo možno rešitev za dosego koša. Verjamem, da ne bomo razočarali," pred tekmo sporoča prva violina Dallasa.

Liga NBA, izid:
Sacramento Kings - Dallas Mavericks 103:107 (34:26, 26:25, 22:22, 21:34)
(Luka Dončić: 26 točk, 12 podaj in 9 skokov za Dallas Mavericks v 41 minutah igralnega časa).