Slovenke z izjemno obrambo v drugem polčasu premagale Bolgarijo

Sofija, 17. 11. 2019 16.55 |

Slovenska ženska članska košarkarska izbrana vrsta se tudi z gostovanja v Sofiji vrača s polnim izkupičkom. Potem ko so bile varovanke selektorja Damirja Grgića v prvem polčasu še nekoliko zadržane, pa so v nadaljevanju pritisnile na plin in z odlično obrambo predvsem v tretji četrtini zagotovile rezultatski zasuk in zasluženo drugo zmago z 72:64 v kvalifikacijah za EP 2021.

Selektor Damir Grgić tudi na gostovanju v Sofiji ni mogel računati na glavni orožji pod obročema, poškodovani Shante Evans in Evo Lisec, a kot se je po zadnjem pisku sirene izkazalo, to k sreči ni vplivalo na končni izid drugega kvalifikacijskega obračuna za uvrstitev na evropsko prvenstvo leta 2021.

Omenjena vrzel pod košema se je poznala predvsem v uvodni četrtini, ki so jo Slovenke sicer odprle z vodstvom 5:2, a jo hitro tudi zapravile in iz minute v minuto višale svoj zaostanek, ki je v osmi minuti znašal že 13 točk (25:12). Neustavljiva pri domači zasedbi je bila v teh trenutkih Hristina Ivanova, ki se je na koncu ustavila pri 15 točkah. Met z razdalje slovenskim reprezentantkam nikakor ni stekel, šele ko je v drugi četrtini nekaj slovenskih napadov uspešno zaključila odlična Teja Oblak, se je tudi rezultat na glavnem semaforju v dvorani Universiada v Sofiji začel spreminjati. Izbranke Damirja Grgića so že v zaključku prvega polčasa nekoliko pritisnile v obrambi, kar jim je glede na prikazano v uvodnih 20 minutah tekme prineslo ugodnih -3 (34:31).

Tina Trebec je na najboljši mogoč način izkoristila odsotnost poškodovanih Shante Evans in Eve Lisec. Z 12 točkami je bila tretja najboljša strelka v slovenski izbrani vrsti. FOTO: Fiba

V nadaljevanju povsem drug obraz Slovenije in zaslužena zmaga
Slovenija je v tretji četrtini odigrala izjemno v obrambi, saj so Bolgarke v tem delu igre uspele doseči le deset točk, na drugi strani pa so kapetanka Nika Barič in druščina z nekaj uspešnimi meti z razdalje najprej izenačile izid, nato pa ga začele postopoma višati vse do prednosti +7 v 30. minuti obračuna (51:44). V napadu so se prebudile visoka Tina Trebec (12 točk) ter Zala Friškovec in Annamaria Prezelj. Predvsem prva je uspešno zapolnila vrzel ob odsotnosti centrskega dvojca Evans - Lisec, in ko sta svoje v obrambi dodali še Tina Jakovina ter Teja Grošelj, je bila druga kvalifikacijska zmaga praktično na dlani.

Zadnja četrtina je ponudila preudarno in z napadalnega vidika precej bolj uspešno igro Slovenk, ki so tako dve minuti in pol pred koncem tekme povedle za neulovljivih +13 (72:59). Vse, kar so uspele domačinke še storiti, je bilo pet zaporednih doseženih točk za ublažitev poraza s 64:72. Zdaj slovensko reprezentanco čaka kar enoletni 'premor', novembra naslednje leto pa bodo naše košarkarice gostovale najprej na Islandiji in nato še v Grčiji.

Kvalifikacije za EP 2021, skupina A, 2. krog:
Bolgarija - Slovenija 64:72 (22:12, 12:19, 10:20, 20:21)
Dvorana Universiada, gledalcev 400, sodniki: Karabilecen (Turčija), Bittner (Nemčija), Deman (Francija).
Bolgarija: Stojčeva 1 (1:1), Kočeva 10, H. Ivanova 15 (6:6), I. Kostova 8 (2:4), Dimitrova 12, Georgijeva 17 (5:9), Konstantinova 1 (1:2).
Slovenija: Oblak 19 (2:2), Prezelj 10 (6:6), Seničar 2, Barič 13 (2:4), Jakovina 10, Friškovec 6, Trebec 12 (4:4).
Prosti meti: Bolgarija 15:22; Slovenija 14:16.
Met za tri točke: Bolgarija 7:22 (Kočeva 2, Dimitrova 2, I. Kostova 2, H. Ivanova); Slovenija 6:18 (Jakovina 2, Friškovec 2, Oblak, Barič).
Osebne napake: Bolgarija 21; Slovenija 25.
Pet osebnih napak: Trebec (37.), Prezelj (39.).