Demaria je zmagal v prvi vožnji in osvojil drugo mesto v drugi. Skupno drugo mesto je pripadlo zmagovalcu druge vožnje Italijanu Christianu Beggiju, tretje pa Belgijcu Svenu Breugelmensu. Od Slovencev je najbolje nastopil Sašo Kragelj, ki je bil v obeh vožnjah za SP četrti, tako da mu je tudi skupno pripadlo četrto mesto. Poleg njega sta v konkurenci SP nastopila še Jaka Može in Erik Slavec, prvi je pristal na skupnem 13., drugi pa na 29. mestu. V Orehovi vasi so izvedli tudi preizkušnjo evropskega prvenstva do 125 ccm, v kateri je skupno zmago slavil Francoz Alexander Renet Pier, drugi je bil Finec Matti Seistola, tretji pa Belgijec Jonathan Banken. V tej kategoriji je od Slovencev nastopil le Matevž Irt, ki je bil v posameznih vožnjah 28. in 27.
Slabo vreme je bilo tokrat, ko so motokrosistični delavci iz Orehove vasi po štirih letih spet dobili organizacijo dirke za SP, v glavni vlogi. Napoved z novinarske konference pred desetimi dnevi, da imajo kot eno od novosti pripravljene velike zbiralnike vode, če bi bilo treba polivati preveč suho stezo, se je izkazala kot slaba šala. Vode je bilo namreč že brez zbiralnikov ne samo dovolj, ampak odločno preveč. Nevihte in dež so v dneh in noči pred dirko tako namočili progo, da je bila še najbolj podobna ameriškim prizoriščem za rokoborbo v blatu in celo dirkači, ki so v tem športu vajeni zelo naravnih prog, so bili zaskrbljeni. Prvi so so v takšen blaten masaker podali tekmovalci v razredu do 125 ccm v konkurenci evropskega prvenstva. Več kot polovica jih je odnehala pred koncem, časi pa so bili toliko počasnejši od tistih na kvalifikacijah, da so prevozili le deset krogov.
Glavni dogodek dneva pa je bila seveda dirka v razredu MX3 (do 650 ccm) za svetovno prvenstvo. V njej je po odpovedi glavnega slovenskega aduta Romana Jelena, ki se je poškodoval na treningu v Italiji in moral nastop v Sloveniji tik pred zdajci odpovedati, glavno domačo vlogo prevzel domačin Sašo Kragelj. V kvalifikacijah je dosegel tretji čas, poleg njega pa sta si mesto med 40 finalisti zagotovila še Jaka Može in Erik Slavec. Ob predvideni uri starta so bili dirkači še zbrani ob vodstvu tekmovanja in se niso hoteli podati v blato. V primeru poslabšanja vremena je grozila celo odpoved. Glavni vzrok zamude je bila razmočena proga oziroma predvsem dva zavoja, v katerih se je nabralo celo za motokrosiste preveč vode. Del proge so morali speljati drugače, da so se izognili najbolj kritičnemu zavoju, tako da je bila steza krajša za 250 metrov, enega od zavojev pa so nekoliko predelali z delovnim strojem in po uri čakanja in pregovarjanja so motorji vendarle zarohneli. Odlično je začel Kragelj, ki se je za Svenom Breuglemansom in Yvesom Demario prebil na tretje mesto in ga tudi obdržal večji del dirke. Po težavah dolgo vodilnega Belgijca se je sredi vožnje prebil celo na drugo mesto. Do prvega, trdno v rokah Demarie, ni mogel, v 12. krogu pa se je moral spet boriti z Breuglemansom. Dirkača sta trčila, krajšo pa je potegnil slovenski dirkač, ki je zdrsnil na četrto mesto, pred njega se je prebil še Italijan Christian Beggi. Može je po startu začel na 20.mestu, nato pa se je večino dirke boril za mesto na robu petnajsterice, kar mu je na koncu tudi uspelo. Slabši je bil Erik Slavec, saj je pristal na 25. mestu. Do druge vožnje, ko se je prirediteljem nabrala že kar krepka zamuda, so se razmere malenkost umirile. Razplet dirke pa je bil podoben; Breuglemans je vodil do tretjega kroga, ko je padel in nato izgubil skoraj pol kroga, od takrat naprej pa je bila vožnja v znamenju Beggija, ki je vozil svojo dirko, v ozadju pa se je bil boj za preostali mesti na stopničkah med Demario, Kragljem, Američanom Trampasom Parkerjem in Bruegelmansom. Nekaj časa je bil slovenski tekmovalec celo drugi, toda pod pritiski tekmecev je najprej padel na tretje, tik pred koncem pa ga je Trampus potisnil na četrto mesto. Može se je dobro držal in na koncu pristal na zelo solidnem 11. mestu, do cilja pa je prišel tudi Slavec ter osvojil 24. mesto.
"To je bila ena najnapornejših tekem v sezoni. Dan je bil zelo naporen, zato sem se tudi odločil, da nastopim samo v razredu MX3. V prvi vožnji sem dvakrat padel in nisem mogel doseči več, v drugi pa je bilo za menoj zelo zgoščeno dogajanje. Rajši sem nekoliko popustil, kot da bi naredil kakšno napako. Vse skupaj je še zelo odprto," je najboljši slovenski dirkač ocenil svoj dirkaški dan.
V konkurenci evropskega prvenstva do 125 ccm, kjer bi moral po prijavah nastopiti tudi Kragelj, a si je premislil, je imel domači motokros tako le enega predstavnika, Matevža Irta. Dirkači s šibkejšimi motorji so imeli na zelo težki progi še več težav kot njihovi kolegi. V prvi vožnji so le štirje prevozili vse kroge, najboljši pa je bil Francoz Alexandre Renet Pier pred Fincem Mattijem Seistolo in Belgijcem Tomom d Belderjem. Irt je z le dvema prevoženima krogoma končal na 28. mestu. Drugo vožnjo so tudi v ervsopkem prvenstvu vozili na skrajšani progi, kjer pa tudi ni šlo brez težav, saj jo je zagodla startna naprava in so morali ves postopek starta ponoviti. Spet je bil najboljši Renet Pier. Itaijan Alex Salvini in njegov rojak Christophe Pourcel sta bila na koncu drugi in tretji, Irt pa je v drugi vožnji končal na 27. mestu.