Reli po Švedski se bo pričel v četrtek zvečer s hitrostno preizkušnjo v središču Karlstada, ki je osrednje mesto relija. Tam bosta sicer potekali le prva in zadnja hitrostna preizkušnja, po koncu vsakega tekmovalnega dne pa bo tam locirano še zaprto parkirišče (parc ferme). Vse ostale preizkušnje bodo posadke odpeljale v okolici 90 kilometrov oddaljenega Hagforsa, kjer bo med relijem postavljena tudi servisna cona. Voznike in sovoznike čakajo zelo naporni dnevi, saj bodo morali prevoziti veliko število kilometrov. Skupna dolžina relija (hitrostne preizkušnje in vezne etape) znaša preko 1700 kilometrov, kar je najdaljša dolžina relija v SP vse od dirke v Avstraliji leta 2003! Še pred uradnim začetkom švedskega relija čaka vse prijavljene tekmovalce ogled proge, ki ga bodo opravili v torek in sredo. Urnik je zelo natrpan, saj se na Švedskem popoldne hitro zmrači, kar otežuje ogled proge in pripravo ustreznih zapiskov.
Andrej Jereb in Miran Kacin bosta konec tedna opravila prvi nastop ekipe OMV BIXXOL Rally Team v letošnji sezoni. Skupaj bosta odpeljala tri relije za svetovno prvenstvo, na ostalih v sklopu prvenstva skupine N PWRC pa bodo v tej ekipi vozili še Madžar Balasz Benik, Romun Claudiu David in Bolgar Jasen Popov. Za prvenstvo PWRC šteje osem relijev, vsaka ekipa pa jih mora pred sezono nominirati šest, na katerih se poteguje za točke svetovnega prvenstva. Ekipa OMV BIXXOL Rally Team ni izbrala relijev po Švedski in Argentini, kjer bo ekipa sicer nemoteno nastopala, le da se ne bo uradno potegovala za točke SP. Jereb in Kacin se bosta ob prvem obisku Švedske morala predvsem osredotočiti na hitro pridobivanje izkušenj in občutkov za dirkanje po zasneženi in poledeneli podlagi drugega najhitrejšega relija svetovnega prvenstva. Kako edinstven in za novince zahteven je ta reli, pove dejstvo, da je trikratni svetovni prvak Sebastien Loeb tu leta 2002 ob prvem nastopu z WRC dirkalnikom končal le na 17. mestu.
Slovenska posadka je na Švedsko prispela v nedeljo, danes pa je že opravila krajše testiranje s svojim dirkalnikom. Namenjeno je bilo predvsem spoznavanju pnevmatik z žebljički, ki so zaščitni znak dirkanja po snegu in ledu. Čeprav v severnih predelih Švedske močno sneži, snega na jugu v okolici trase relija ni na pretek. Pokrajino Värmland bodo v dneh pred relijem doletele temperature do osem stopinj Celzija pod ničlo, proti koncu tedna pa se bodo predvidoma dvigale. Vremenske napovedi, predvsem kar se novega snega tiče, so zaenkrat še zelo različne. V razmerah, ko se tanka ledena podlaga predre in na plan pogleda makadamska podlaga (to povzroča največji izpad žebljičkov), se švedski reli sprevrže v pravo skandinavsko loterijo. Ob pomanjkanju snega ob robu cestišča dirkači pogrešajo še bankine, ki bi sicer lahko omogočale popravljanje manjših vozniških napak, nekateri pa se ob izhodu iz zavoja nanje celo namenoma naslonijo.
''Čeprav temperature na Švedskem niso ekstremno nizke, sem že ves premražen. A obenem vesel, da sva lahko z Miranom opravila zelo kvalitetno testiranje. Organizirano je bilo v bližini Karlstada, kjer so svoje dirkalnike preizkušali tudi svetovni prvak v PWRC Nasser Al-Attiyah, Henning Solberg, Martin Prokop in še nekateri drugi dirkači. Prvi občutek vožnje po ledu in snegu je nepopisen, saj pnevmatike z žebljički dejansko nudijo neverjeten oprijem. V hipu razviješ zelo visoko hitrost, s katero se lahko zapelješ v posamezne zavoje. Za novince je tu največja težava prebroditi psihično prepreko, saj že po naravi po snegu vedno vozimo previdneje in počasneje. Tu pa sva se danes z Miranom že vozila s hitrostmi okrog 160 kilometrov na uro. Vožnjo sva lepo stopnjevala in dobila zelo pomemben občutek za dirkanje v zimskih pogojih. Vseeno pa sem videl, zakaj so Skandinavci na tem reliju skorajda nepremagljivi. Pogoji so resnično edinstveni,'' je povedal Andrej Jereb.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.