Lorientu pokal, Franciji škandal

Pariz, 12. 05. 2002 00.00 |

Nogometaši FC Lorienta, moštva, ki se v naslednji sezoni seli v drugo ligo, so postali francoski pokalni zmagovalci. V finalnem obračunu na stadionu Saint-Denis v Parizu so premagali SC Bastio z 1:0. Edini zadetek na tekmi je v 41. minuti dosegel Jean-Claude Darcheville.

Francoski predsednik je zaradi žvižgov ob igranju francoske himne zapustil štadion FOTO:

Za SC Bastio, zadnjeuvrščeno ekipo francoske lige, ki bo v naslednji sezoni nastopila v pokalu UEFA, je to že drugi letošnji finale, saj so pred tremi tedni v finalu ligaškega pokala izgubili z 0:3 proti Bordeauxu.

Bolj kot tekma sama, pa so francosko javnost vznemirili dogodki pred njo. Navijači korziške Bastie so namreč izžvižgali igranje francoske himne, zaradi česar je prizorišče za nekaj časa zapustil predsednik Jacques Chirac. Predsednik se je vrnil šele potem, ko se mu je v imenu nogometne federacije opravičil njen predsednik Claude Simonet.

Žvižgi Korzičanov, ki se že dolgo borijo za večjo ali celo popolno neodvisnost tega sredozemskega otoka, niso bili osamljen primer. Nekaj podobnega se je zgodilo že lanskega oktobra, ko sta se v prijateljskem srečanju pomerili reprezentanci Francije in Alžirije. Tekma je bila nato v drugem polčasu celo prekinjena, potem ko so na igrišče vdrli privrženci severnoafriške izbrane vrste z zastavami svoje nekdanje domovine.