
Mitja Mahorič je ubranil sekundo prednosti pred Juretom Golčerjem, še več, prednost je zaradi bonifikacije na letečem cilju še povečal na štiri sekunde. S tem je kolesar Perutnine Ptuja postal peti Slovenec, ki je dobil nacionalni Tour, pred tem je to uspelo Borisu Premužiču (1999), Valterju Bonči (1995), Branku Filipu (1998) in Martinu Dergancu (2000). Zadnjo etapo je sicer v sprintu glavnine dobil domačin Boštjan Mervar.

Napovedi, da lahko kolesarji Perutnine Ptuja po sobotni kraljevski etapi, v kateri so na svojega kolesarja spravili rumeno majico, mirno pričakujejo zadnjo etapo jubilejne, desete dirke Po Sloveniji, so se uresničile. Jure Golčer, junak Vršiča, ki je na vrhu najvišjega slovenskega prelaza v skupnem seštevku za Mitjo Mahoričem, zaostajal le za sekundo, se je namreč predal že pred zadnjim dejanjem. Končno zmago bi mu lahko prinesel le čudež v obliki padca ali okvare kolesa Mitje Mahoriča, take nesreče pa so v kolesarstvu ob koncu dirk redke.
Kljub glasnemu razmišljanju večine moštev, da je po Vršiču dirka končana, pa strateg ptujskega moštva Srečko Glivar prav ničesar ni hotel prepustiti slučaju. Skoval je taktiko, v katero je bila poleg njegovih profesionalcev vključena tudi U-23 ekipa Perutnine. Skupno so Mahoriča pripeljali do zmage v sprintu prvega letečega cilja, tako da se je takrat prednost že povečala na štiri sekunde. V mislih pa niso imeli le končne zmage, ampak tudi etapno. Potem ko so za nekaj časa spustili v beg dva tuja, nenevarna kolesarja, so spet prevzeli pobudo v glavnini, ki je ubežnika ujela, nato pa njihovem najboljšem sprinterju Boštjanu Mervarju pripravili položaj za zaključek.
V njem je Novomeščan pokazal svoje sposobnosti in se veselil že svoje osme etapne zmage v zgodovini slovenske pentlje. "Moja zmaga je delo ekipe, predvsem pa Mahoriča, ki me je privlekel v ugoden položaj za sprint," je dejal Mervar. Brez pohval svojemu moštvu pa seveda ni mogel niti Glivar: "Z nadzorovanjem položaja nismo imeli nobenih težav. Etapa se je odvijala po našem scenariju. Poleg branjenja majice smo računali tudi na etapno zmago. Boštjan je tukaj doma, progo dobro pozna in če ima pravo pomoč moštvenih kolegov, ga je težko premagati," je menil ptujski trener, ki se je po zmagi Branka Filipa leta 1998 in Martina Derganca leta 2000 na dirki Po Sloveniji tretjič veselil uspeha svojega varovanca: "V začetnih etapah smo imeli nekaj težav. Vsi so nas poznali in nam niso pustili dihati. Toda iz dneva v dan smo bili boljši, ustrezala nam je tudi konfiguracija, nasprotnikom pa so počasi pojenjale moči. Posledica tega je rumena majica na našem kolesarju."
Junak letošnje dirke, v kateri so slovenski kolesarji dobili kar pet etap, je tako Mahorič, eden najbolj vsestranskih kolesarjev v Sloveniji, ki je do tega uspeha prišel le dan pred svojim 27. rojstnim dnevom.