Šport

Manaudoujeva blestela

Budimpešta, 03. 08. 2006 12.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Francozinja Laure Manaudou je na evropskem plavalnem prvenstvu osvojila še dve zlati medalji.

Francozinja Laure Manaudou je zlati medalji osvojila na 200 m mešano in 100 m hrbtno
Francozinja Laure Manaudou je zlati medalji osvojila na 200 m mešano in 100 m hrbtno FOTO: Reuters

Francozinja Laure Manaudou je na evropskem plavalnem prvenstvu v Budimpešti začela izpolnjevati obljubo o najuspešnejši udeleženki EP. Olimpijska prvakinja in svetovna rekorderka na 400 m mešano je osvojila še drugo in tretjo zlato medaljo na prvenstvu. Še ne 20-letna Francozinja je zlati medalji osvojila v obeh prvih ženskih finalnih disciplinah dneva, na 200 m mešano in 100 m hrbtno. Na mešani razdalji je imela ob sebi tudi svetovno rekorderko in olimpijsko prvakinjo Ukrajinko Jano Kločkovo, ki pa po več kot letu dni tekmovalnega premora še ni v vrhunski formi in se je morala zadovoljiti s četrtim mestom. Srebro je osvojila Poljakinja Katarzyna Baranowska, že bronasta na 400 m mešano, bron pa zmagovalka na 400 mešano Italijanka Alessia Filippi.

Na 100 m hrbtno je Manaudoujeva ubranila naslov iz Madrida s prepričljivo prednostjo pred svetovno podprvakinjo Nemko Antje Buschschulte ter svetovno prvakinjo iz 25-metrskega bazena Janine Pietsch, prav tako iz Nemčije. Francozinja je bila seveda vesela obeh zlatih odličij, želela pa je še boljše izide, predvsem na hrbtni razdalji: "S samim izidom sem še pozitivno presenečena. Na startu sem močno zamudila, na srečo pa mi je šlo dobro na drugih 50 metrih."

Moški so se pomerili na 200 m delfin. Zlato medaljo je po pričakovanju osvojil svetovni prvak Pawel Korzeniowski s Poljske z novim rekordom prvenstev 1:55,04, vsi ostali so se borili za drugo mesto. "Zelo sem bil jezen po kvalifikacijah na 400 m prosto, kjer sem si zagotovil finale, a nisem mogel nastopiti kot tretji predstavnik Poljske. To je neke vrste maščevanje. Posebej sem vesel, ker mi je ta naslov še manjkal," je povedal zmagovalec. Najuspešnejši v boju za srebro je bil Grk Ioannis Drymonakos, bron pa je osvojil Rus Nikolaj Skvortsev. To pa še ni bil konec zlate bere za reprezentanco Poljske, ki se zadnja leta na največje tekme pripravlja v Sloveniji. Na 200 m prsno je zmagal 21-letni Slawomir Kuczko, lani najhitrejši Evropejec v Montrealu. Tudi Kuczko je kot Korzeniowski ob naslovu v 25-metrskem bazenu zdaj osvojil še zlato v 50-metrskem. Ob zmagi je imel tudi nekaj "sreče", saj so sodniki diskvalificirali najhitrejšega, Italijana Lorisa Faccija, zaradi nepravilnega zadnjega obrata. Srebro je osvojil drugi Italijan Paolo Bossini, branilec naslova iz Madrida, bron pa je po diskvalifikaciji Faccija pripadel Britancu Kristopherju Gilchristu, ki prvič nastopa za svojo reprezentanco.

Bronasti Rus Skvortsev, zlati Poljak Korzeniowski in srebrni Grk Drymonakos so zmagovalci na 200 m delfin
Bronasti Rus Skvortsev, zlati Poljak Korzeniowski in srebrni Grk Drymonakos so zmagovalci na 200 m delfin FOTO: Reuters
Slovenija ima v petek v popoldanskem delu že zagotovljen nastop Radovljičana Luke Turka na 1.500 m prosto, ki si je v četrtek z izjemnim nastopom zagotovil šesto mesto v jutranjem delu. Pisan pa bo tudi program v predtekmovanju. Blejka Sara Isakovič bo nastopila v svoji paradni disciplini 200 m prosto, ob njej pa paradna disciplina 50 m prsno čaka tudi Emila Tahiroviča, Matjaža Markiča, Miho Korena in Damirja Dugonjiča. Jernej Godec in Jernej Mencinger bosta nastopila na 100 m delfin, Blaž Medvešek pa na 200 m hrbtno.

Moški so se pomerili še na 50 m hrbtno. Prvo medaljo v velikem bazenu je končno osvojil 21-letni nemški evropski rekorder na 100-metrski razdalji Helge Meeuw, ki je prehitel Grka Aristediasa Grigoriadisa in tretjeuvrščenega Britanca Matthewa Clayja.

Prav na koncu so prireditelji razdelili še medalje v ženski štafeti 4 x 200 m prosto. Nemke Petra Dallmann, Daniela Samulski, Britta Steffen in Anika Liebs pa so poskrbele za nov svetovni rekord. Razdaljo so preplavale v 7:50,82 minute in svetovni rekord nekdanje Nemške demokratične republike (7:55,47) iz Strasbourga leta 1987 izboljšale za skoraj pet sekund. Nemške plavalke so na letošnjem EP tako poskrbele že za tretji svetovni rekord, saj so izboljšale tudi najboljšo znamko na 4 x 100 m prosto, Nemka Britta Steffen, bila je tudi v obeh štafetah, pa je ob tem izboljšala tudi svetovni rekord na 100 m prosto. Ne gre prezreti, da je Annika Liebs kot zadnja članica štafete "z letečim startom" dosegla natančno sekundo boljši izid od svetovnega rekorda rojakinje Franziske van Almsick. "Zaradi velikega vodstva sem plavala na vso moč. Bala sem se, da me bo katera od tekmic ujela. Še zdaj ne morem verjeti, da sem plavala v rekordni štafeti in tudi ne, da sem dosegla izid 1:55,64," je pokomentirala Nemka.

Brez možnosti za končno zmago so se ostale štafete spopadle za preostali medalji. Srebro je pripadlo Poljakinjam, Francija pa si je priborila bron, tudi po zaslugi Laure Manadou, ki je v zadnji predaji prehitela tekmico iz Velike Britanije.

V ženski štafeti 4 x 200 m prosto so zmagale Nemke
V ženski štafeti 4 x 200 m prosto so zmagale Nemke FOTO: Reuters

Turk priplaval osebni rekord

Četrkovo dopoldne na evropskem plavalnem prvenstvu v Budimpešti se je končalo s sanjskim nastopom plavalca Žita Gorenjke Radovljice, Luke Turka, na 1500 m prosto. 20-letni Gorenjec se je na 1.500 m prosto z osebnim rekordom 15:12,61 kot šesti zavihtel v finale. V Sloveniji ima boljši dosežek od Turka le še državni rekorder Darjan Petrič s 15:10,20.

Zame in za Luko bo to prvi finale in upam, da se bo lahko dovolj odpočil ter ponovil nastop ali pa dodal še kaj. To bomo videli jutri. Kakšen polfinale bi si zaslužil že prej, a so časi na prvenstvu izjemno zgoščeni. trener Miha Potočnik

Turk je prestavil kar nekaj mejnikov in presenetil samega sebe in svojega trenerja Miho Potočnika. Taktično sta si zastavila nastop v treh sklopih po 500 metrov. Začel je s 5:03, nadaljeval s 5:07 in končal z nekaj manj kot 5:01. "Moj cilj je bila norma za Melbourne (15:28). Že po nastopih na 200 in 400 m sem vedel, da sem sposoben plavati nekje okrog 15:20, na 15:12 pa tudi sam nisem računal," je povedal Turk in dodal: "Na koncu sem tekmece kar lovil. Očitno so prehitro začeli, kar se jim je maščevalo. V finalu bo izziv nov osebni rekord, morda celo državni, a s tem nisem obremenjen, saj sem svoje cilje tako rekoč že dosegel." Turk je ob tem dodal, da je uporabil nekoliko drugačno tehniko, da je na začetku manj delal z nogami in prav zato mu je za zadnjih 200 metrov ostalo dovolj moči.

Z dosežkom je bil zadovoljen tudi trener Potočnik, ki je ustvaril novega finalista največjih tekem. "Luka je že lani napravil neverjetne rezultatske skoke, zato letos tega nisem pričakoval v tej meri. Na prvenstvu je izjemno plaval že dvakrat, to pa je bil vrhunec. Zadnjih 500 metrov je odplaval neverjetno," je povedal trener, ki pa je bil bolj zadržan z napovedmi za finale.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.