V petek popoldan sta na svetovnem plavalnem prvenstvu v Montrealu nastopila dva slovenska tekmovalca. Jernej Godec je tekmovanje na 50 m prosto končal na 14. mestu, Peter Mankoč pa na 100 m delfin na desetem, drugi finale na SP se mu je izmuznil za vsega pet stotink sekunde.
Prvi je popoldan nastopil Godec. V polfinalu na 50 m prosto je z 22,59 dosegel dve desetinki slabši izid kot dopoldan, ko je dosegel nov slovenski rekord, s tretjim časom v karieri pa je v krajši disciplini sprinta končal na 14. mestu. "Imam občutek, da sem tisti dve desetinki izgubil v drugi polovici, ko sem začutil utrujenost. Težko je govoriti. Za vse te stotinke se mora iziti vse pravilno - start, skok, podvodno plavanje, prihod v cilj. Dve desetinki se izgubita hitro. Nikakor pa z nastopom nisem nezadovoljen. Res sem si finale želel, a ga nisem pričakoval in bil z njim obremenjen. Težko govorim, da je bil finale dosegljiv. Kot sem že rekel, izpolniti bi se morale prav vse malenkosti," je povedal 21-letni Ljubljančan.
Godec se je ozrl tudi na prvenstvo. "Z dvema uvrstitvama v polfinale sem več kot izpolnil lastne želje. Vedel sem, da sem zelo solidno pripravljen, a če bi me vprašali pred SP, bi bil zadovoljen tudi z eno uvrstitvijo med najboljših 16 plavalcev sveta. Izpolnil sem tudi slovensko normo za nastop na olimpijskih igrah v Pekingu. Tudi tam bo moja glavna disciplina nastop na 50 m prosto, kjer sem letos močno napredoval in upam, da bom tudi v naslednji, vendar je še predaleč za resna razmišljanja o tem," pravi Godec.
Mankoč je na 100 delfin z 52,31 dosegel drugi izid kariere, le stotinko sekunde slabše od izida jutranjih kvalifikacij. "Izid je super. Žal mi je le, ker sem finale zgrešil le za za tistih pet stotink. Raje bi videl, da za dve desetinki. Upam, da sem s tem nase vzel vso slovensko smolo tega prvenstva in da se bo Luki (Turku, op. p.) in Anji (Klinar, op. p.) izšlo srečno, če bosta bosta kanček sreče potrebovala," je po prihodu iz vode povedal Mankoč in nadaljeval: "Žal se je konkurenca v tej disciplini zelo zgostila. Danes dosežen izid bi v Montrealu gladko zadostoval za finale, na olimpijskih igrah v Sydneyju celo za zlato medaljo."
Slovenski reprezentant je začel odlično in bil na 50 metrih z izidom 24,28 blizu finala. Žal se mu v nadaljevanju nista povsem izšla prihod na obrat in prihod v cilj, kjer je zapravil finale. "Res mi je hudo, ker ni finala. Podrobnosti, zakaj in kako, niso pomembne. To ne zanima nikogar. Finalist si ali pa nisi. Pri tem ni pomembno niti to, kaj in koliko si treniral, kako se počutiš in kje si ga zapravil. Ne glede na vse sem s finalom in polfinalom na SP zadovoljen, vesel sem tudi, ker sem izpolnil olimpijsko normo A in se bom v miru lahko pripravil na Peking," pravi Mankoč. Ilirijan se je ozrl tudi naprej in napovedal, da bo poletje preživel tako kot lani z malce manjšim obsegom treninga, nato pa se bo resno pripravil na decembrsko EP v Debrecenu in na sezono 2008.
V mednarodnem merilu je bil že v uvodu na sporedu "kraljevski" 100-metrski sprint v prostem slogu. Z osebnim rekordom 53,40, le desetinko slabše od svetovnega rekorda, je slavila Avstralka Lisbeth Lenton, ki je osvojila že tretje zlato na domačem SP. Srebro je pripadlo Nizozemki Marleen Veldhuis, šele tretja je bila prva favoritinja, svetovna rekorderka Nemka Britta Steffen.
Sledil je obračun na 200 m hrbtno, kjer je Američan Aaron Peirsol načrtoval četrti zaporedni naslov prvaka, vodil do 150 metrov in bil hitrejši od svetovnega rekorda, na koncu pa mu je načrte prekrižal rojak Ryan Lochte, ki je srebrnima medaljama na 100 hrbtno in 200 mešano dodal še zlato s svetovnim rekordom 1:54,32. Peirsol, prvak na 100-metrski razdalji, se je moral zadovoljiti s srebrom, bron je osvojil Avstrijec Markus Rogan, ki ima v zbirki že 21 medalj z največjih tekmovanj. Nosilci medalj so bili isti kot v Montrealu, kjer je bil vrstni red Peirsol, Rogan, Lochte.
V ženski konkurenci so tudi drugo zlato večera osvojile Avstralke, ko je Leisel Jones prepričljivo ubranila zlato na 200 prsno in po uspehu na 100-metrski razdalji še drugič na SP stopila na najvišjo stopničko. Daleč v ozadju sta si Britanka Kirsty Balfour in Američanka Megan Jendrick z identičnim izidom razdelili srebro.
V odsotnosti branilca naslova, Američana Brendana Hansona, ki je med SP nepričakovano zbolel, je drugi naslov svetovnega prvaka na 200 m prsno po uspehu v Fukuoki 2001 osvojil Japonec Kosuke Kitajima, zanesljivo drugi je bil Avstralec Brenton Rickard, hud boj za bron pa je dobil Italijan Loris Facci.
Prav na koncu pa še poglavje iz "Phelpsiade". Američan Michael Phelps ima z letošnjega SP že pet medalj. Tokrat so mu do nje v štafeti 4 x 200 m prosto pomagali Ryan Lochte, Klete Keller in Peter Vanderkaay, ameriška četverica pa je s 7:03,24 odvzela tudi svetovni rekord Avstralcem, ki so se morali zadovoljiti s srebrom, bron so osvojili Kanadčani. Z dosežkom je Phelps svoje peto zlato na SP osvojil tudi že s kar četrtim doseženim svetovnim rekordom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.