
"Pričakoval sem izid pod 23 sekundami, ne pa tudi finala. Zdaj bom z veseljem za dan podaljšal prvenstvo. Menim, da mi na tej razdalji manjka startov, saj mi je šlo popoldan že bolje kot zjutraj, v nedeljo pa bom skušal še nekaj dodati," je menil Mankoč, ki je priznal da se mu je z osmim mestom tudi malo nasmehnila sreča, saj so bili izidi res tesni. "Ponavadi je obratno, zdaj pa sem imel drugič v karieri srečo, prvič po lanskem bronu na univerziadi, ki sem ga osvojil za stotinko sekunde." In še Mankočeva napoved o zmagovalcu: "Tisti, ki se bo na koncu boljše stegnil." Konkurenca je res izjemna, saj bo Mankoč plaval ob boku Nizozemcu Pietru van Hoogenbandu in Rusu Aleksandru Popovu, če omenimo le najbolj popularna.
Medvešek osmi v finalu
V svojem prvem finalu na EP v 50-metrskih bazenih je prvič v karieri nastopil Blaž Medvešek. Izid 2:01,36 je na koncu zadostoval le za osmo mesto, saj je Blaž plaval dobro sekundo počasneje, kot v petek v polfinalu (2:00,31). "Prvih 100 metrov sem želel preplavati hitreje kot v petek in imel sem tudi takšen občutek, a sem bil v resnici počasnejši. Od tu razlika. Bil sem tudi bolj izčrpan. Ne glede na vse pa sem s celotnim prvenstvom zelo zadovoljen," je sklenil Mariborčan, ki nastopa za ljubljansko Ilirijo in ocenil, da je pred nastopom zlato pripisal Avstrijcu Markusu Roganu, ki pa se je tako kot na 100-metrski razdalji moral zadovoljiti s srebrom. Ugnal ga je Hrvat Gordan Kožulj, branilec naslova iz Helsinkov, pa tudi tretjega mesta so se z Markom Strahijo veselili Hrvati."Ta bazen je najboljši zame. Tu sem svetovne rekorde dosegal že v svetovnem pokalu. Sicer pa je bila tekma izjemno naporna," je po nastopu menil zmagovalec.
Alenka Kejžar je v svojem zadnjem nastopu na evropskem prvenstvu dosegla še eno dobro uvrstitev. Že dopoldan je na 50 m hrbtno s 30,12 sekunde dosegla osebni rekord in se kot 13 uvrstila v polfinale. Popoldan je uvrstitev in čas nekoliko pokvarila, saj je s 30,29 pristala na 16. mestu.
Brez uvrstitve med najboljših 16 je tako v soboto ostala le novinarska reprezentanca na 4 x 50 m prosto (Darjan Petrič - sokomentator TV Slovenija, Uršula Majcen Radio Slovenija, Aljoša Stojič - Večer, Aleksander Gasser - STA), ki se je uvrstila na 17. mesto med natančno 40 nastopajočimi štafetami iz vrst medijev in organizatorjev.
Svetovni rekord za van Almsickovo

Plavalni bazen v Berlinu pa je bil v soboto tudi praznik za domače ljubitelje plavanja. Prva zvezdnica nemške reprezentance Franziska van Almsick je že pred prvenstvom obljubila nov svetovni rekord na 200 m prosto in pred nabito polnimi tribunami je napoved uresničila. Razdaljo je zmogla v 1:56,64 minute ter lasten svetovni rekord dosežen na svetovnem prvenstvu 1994 v Rimu izboljšala za 14 stotink sekunde. Sprva je kazalo, da bo rekord še bolj prepričljiv, saj je imela po treh četrtinah proge še večji naskok, na zadnji pa so ji začele pohajati moči, a je bilo dovolj za slavje občinstva. "Cel dan mi je bilo slabo. Vsi so govorili le o svetovnem rekordu, pritisk je bil ogromen, na srečo pa se je vse poklopilo. Rada bi dodala še, da tega rekorda danes ne bi dosegla, če ne bi preživela tudi teh zadnjih sedem res težkih let, ki so za mano," je menila povratnica na najvišja mesta, ki je zadnje posamično zlato na velikih tekmovanjih osvojila na evropskem prvenstvu leta 1995. Srebro je osvojila bronasta z zadnjega prvenstva v Helsinkih Romunka Camelia Potec, bron pa Belorusinja Elena Popčenko, ki je bila tretja že na 100-meterski razdalji. Obe sta plavali osebna rekorda in priznali, da je za to odgovorna van Almsickova, ki sta ji skušali slediti.
Žensko tekmo na 200 m prsno je z naskokom dobila Avstrijka Mirna Jukič, ki je pred leti državljanstvo naše južne sosede zamenjala za državljanstvo severne, sicer bi bilo Hrvaško slavje v Berlinu nepopisno. Jukičeva je že tretja tekmovalka z letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva v Linzu, ki se je zavihtela na najvišjo stopničko tudi na članskem prvenstvu. Srebro je osvojila Nemka Anne Poleska, bron pa evropska prvakinja na 50 in 100 m prsno Švedinja Emma Igelstroem. Moško tekmo na 100 m delfin je po pričakovanju dobil novi evropski prvak in rekorder na 50 m hrbtno Nemec Thomas Rupprath, ostali dve odličji pa Ukrajinca Andrij Serdinov in srebrni na 200 metrov Denis Silantjev.
Na koncu so razdelili še komplet odličij v štafeti na 4 x 200 m prosto. Najboljši so bili po pričakovanju evropski rekorderji in branilci naslova Italijani, pred Nemci, ki so ponovili srebro izpred dveh let in vse boljšimi Grki, ki so resno pripravljajo na olimpijske igre in so se prebili do brona.