Šport

Martin Strel

Chongming, 31. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Petja Kogovšek
Komentarji
0

Za našim plavalnim ultramaratoncem Martinom Strelom je še ena reka in nov prostor v Guinessovi knjigi rekordov, kamor se v zadnjih letih redno vpisuje. Tretji najdaljši veletok na svetu je premagan, za njim je 4600 kilometrov reke Jangce. Tolikšne razdalje doslej ni preplaval še nihče.

Avtor prispevka: Petja Kogovšek

Martin Strel je najprej preplaval Krko od izvira do izliva. Preplaval je Kolpo, odplaval v slovensko morje in ga preplaval po dolgem in počez. Zamahnil je v Italijo in na Hrvaško.

"Sem pač Slovenec. In če nogometaši naredijo veliko promocijo z nogometom, bom tudi jaz s svojim plavanjem skušal promovirati Slovenijo."

Nato je plaval čez Rokavski preliv. Zabredel je v Angliji in bil po 16 urah in pol v Franciji. Slabih 30 ur si je vzel za plavanje med Afriko in Evropo, kjer se je vrnil na reke.

Leta 2000 se mu je Donava zazdela ravno pravšnja. Zmočil se je pri izviru v Nemčiji, sušil pa po 58 dneh in 3004 kilometre nižje pri izlivu v Črno morje. Postavil je nov svetovni dolžinski rekord. O Donavi je Martin povedal: "Ponekod je izredno hitra reka. Zgoraj so v njej koli, veje in kamenje."

Donava ga je nato še enkrat nosila. Od avstrijskega Melka do madžarskega Paksa. Plaval je noč in dan, da bi potolkel rekord v neprekinjenem plavanju. Argentinec Ricard Hoffman je postal zgodovina po Martinovih 504 kilometrih in po malo več kot 84 urah, ko je bil postavljen nov daljinski mejnik. "Danes je zame velik dogodek, na katerega sem dolgo čakal," je po uspehu dejal novi rekorder.

Evropa je bila poslej prekratka. Strel je meril na nove podvige. Izziv je našel v Južni Ameriki na reki Parana. Premagal je 1390 kilometrov reke, ki je dotlej ni uspelo premagati nikomur od 17 plavalcev, ki so se spustili v to avanturo.

Pa se je Martin podal na sever v še daljšo reko. Nad najdaljšo severnoameriško reko, 3797 kilometrov dolg Mississippi. Martin je zamahoval po vodi in mahal vsem, ki so se zbirali na obrežjih. "Zdaj pa gremo spet v akcijo. Cel dan 'klofat'," je dejal takrat ter 'klofal' naprej med ribami in se izogibal strelam. "Ko smo šli mimo železnega ladijskega markerja, je počilo kot iz topa. Malo me je dvignilo v zrak in za trenutek sem se onesvestil. Ko sem potem pogledal okoli, sem videl fante bežati na vse strani," je enega od razburljivih dogodkov opisal Strel. Po 68 dneh je postavil nov svetovni rekord v daljinskem plavanju.

Letos je s svojo ekipo prispel na Kitajsko, na obrežja reke Jangce, in se 10. junija vrgel vanjo z željo po novem rekordu. Pred podvigom je izzivalec povedal, da "plava za mir, prijateljstvo in čiste vode." Slednjega v Jangceju ni našel. V 4600 preplavanih kilometrih je še enkrat našel svoje zadoščenje in seveda novo rekordno znamko. Ko je preplaval zadano razdaljo, je z nasmeškom na obrazu poudaril: "Vse se je končalo srečno in brez žrtev. V vročem vremenu, v vroči vodi, na lepem kraju. Vesel sem in vsi smo zadovoljni. Zdaj pa lahko gremo malo proslavljati, tja kjer je malo manj vroče. Upam, da se kmalu vrnem domov."

Ob ugodnih morskih tokovih bi Martin svojo avanturo nemara utegnil podaljšati do koprske luke, kjer bi ga Slovenci lahko pričakali 1. oktobra, ko bo praznoval svoj 50. rojstni dan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10